Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljive?

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Dec 7, 2012.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Pitamo vas! Da li bi ste platili sljedeće cijene direktne kalibracije, kada bi smo Vam kalibrirali Vas kupljeni i u BiH, Hrvatskoj i Srbiji prije nego vam se isporuci?

    150 eura - High-End modeli LCD i Plasma
    100 eura - Midrange modeli LCD i Plasma
    50 eura - Low-End modeli LCD i Plasma

    HD Portal Team
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    25 eur, mozda. 150 nikad.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Za direktnu kalibraciju jednog LCD televizora nam je potrebno oko 40 sati (Zagrijavanje panela i formiranje prvih 30 sati plus 6-7 sati rada za SD i HD signale na svim analognim, HDMI ulazima i analgonim i digitalnim tunerima)
    Za direktnu kalibraciju jednog Plasma modela nam je potrebno oko 210 sati (razrada panela 200 sati plus 10 satna kalibracija za SD i HD signale na svim analognim, HDMI ulazima i analgonim i digitalnim tunerima)

    Samo struja i isporuka do vas bi kostala koliko sada predlazete 20-30 eura. Direktna kalibracija se naplacuje 500$ na Zapadu te smo cijene prilagodili nasim uslovima.

    Ako neko da za televizor 4000km, cijena od 150 eura za kalibraciju je 7.5% vrijednosti televizora.

    Za kraj da vidite kako to izgleda globalno;
    http://www.isfforum.com/FAQs/view/ISF-V ... st/33.html

    -Dakle 400$ ili 600km za bilo koji televizor po jednoj memoriji ( da bude razumljivije po jednom ulazu, bio on HDMi1 ili DVB tuner, svejedno)
    -Svaki dodatni ulaz se naplacuje 100 do 125$ ili oko 150km.

    Dakle za 2 ulaza cijena direktne kalibracija svuda na Zapadu je oko 750km.

    Ovo je nova usluga koju zelimo da uvedemo i da informiramo kupce sta to znaci, koliko je kompleksno, sta dobivaju s tim i koliko su cijene nize nego bilo gdje drugo u svijetu.

    Predstavljene cijene su;
    -Za High end modele duplo jeftinije
    -Za Mid range modele 3 puta jeftinije
    -Za Low end modele 6 puta jeftinije

    Slusamo vas dalje, svakako.
     
  4. blaf

    blaf Aktivista

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    sve je to uredu, ali 300 ili 200 km dati na kalibraciju je previse, bez obzira na to sta je i koliko "na zapadu". mislim da to ovde nece niko platiti, pa i da je 20 km bilo bi pitanje....svak ce sebi namjestiti sliku priblizno kako mu odgovara, to nece biti profesionalna kalibracija i nece izvuci maximum slike, ali ce biti zadovoljni jer sa 300 km mogu investirati u nesto drugo. 4000 km za tv je kod nas perverzija, jer se i za plazme od 1500 ljudi protezu maximalno...ali uvjek je bilo......ovaca...
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Radimo ovo 5 godina vec i 50% kupaca na Ex-Yu prostoru koji nas kontaktiraju daju preko 1000 eura na tv. 10% kupuje modele preko 1500 eura pogotovo u HR.
    Prije par dana u Sarajevu su se prodale 4 60" televizije vrijednosti preko 40000km. Da ne govorimo o broju prodanih 50ST50 modela cija je vrijednost 2200km. Tako da ne znam odakle vam ti podatci.

    Zasigurno ne bi smo postavljali ovakav upitnik da smatramo da nije vrijeme za tako nesto. Pitanje je prihvatljive cijene za Ex-Yu trziste kada se zna sta direktna kalibracija znaci za sam kvalitet slike zbog cega se tv na prvom mjestu i kupuje.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    jep kalibracija je skupa, cak i za monitore. Ja sam se raspitivao prije 4-5 godina i jedna stamparija mi trazila oko 150KM da iskalibrira monitor :). Poslije sam kupio kalibrator i sam sebi iskalibrirao, stavio na pik.ba cijenu 40KM za kalibriranje i nisam imao ni jednu musteriju :D. Ovdje jednostavno to ljudi smatraju nepotrebnim.
     
  7. Nani

    Nani Komšija

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Problem s Ex-Yu prostorom je neinformiranost. Ljudi koji kupuju low-end segment niti znaju sto niti imaju novaca za tako nesto. Target je midrange a pogotovo High-end segment gdje kupci takvih modela zele najbolje od najboljeg.

    Imali smo mi jako puno zahtjeva od direktora RF banke u Beogradu, preko Grafickih studija pa do vlasnika Apple monitora i profesionalnih IPS panela.

    Sada nas zanimaju krajnji kupci i vas slusamo.
     
  8. blaf

    blaf Aktivista

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    kao sto rekoh, ovde neces imati trziste za tako nesto, ja licno posjedujem panasonic 50st50 i kalibracione postavke koje se mogu naci na netu na stranim siteovima i koje su kao radene profesionalnim alatima, meni licno ne odgovaraju, a nije samo slucaj za ovaj model jer sam u proslih 5 god promjenio 4 plasme ovog ranga i te klaibracione postavke su mi jednostavno neodgovarajuce. bile su ili presvijetle ili pretamne, ali sve je stvar licne percepcije tako da ja uzimam to kao polaziste, ali ipak sam sebi za svoje oci najbolje namjestim. vecina high end modela posjeduje thx certifikat tako da ih i ne treba kalibrirati, ali vi to vec bolje znate....sto se tice informiranosti mislim da i to nije slucaj, danas ljudi srednje generacije, da ne spominjem mlade, redovno koriste internet i dostupne su im sve informacije i dobro se informisu prije nego kupe neki gadget ili uredaj tipa lcd, plasma itd.....
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    eh sto se tice informiranosti nase omladine na piku imo 100 pitanja sta radi ta kalibracija :)
     
  10. Nani

    Nani Komšija

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Samo Panasonic i LG High-end modeli od Plasmi imaju THX cerfitikat i Sharp Elite model za USa trziste- 3 televizora sve ukupno.

    Slusamo vas dalje.
     
  11. Ninja

    Ninja Komšija

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Krajnji kupci definitivno neće biti zainteresovani za uslugu po ovoj cijeni. Ni 1% ljudi nema pojma šta je kalibracija, a ne isplati se investirati u marketing za 2-3 kalibracije godišnje.

    Postavi se na mjesto jednog od onih +99%. Hoćeš da mi nariktaš sliku za 200 maraka?
     
  12. Nani

    Nani Komšija

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Imamo uradjenih vec 47 kalibracija za krajnje kupce samo u gradu Sarajevu i to od 9-tog mjeseca. Zelimo da prosirimo posao na sto veci broj kupaca, da cijene stavimo na portal koje ce biti zvanicne, pitanje je po kojoj cijeni vrsiti ove usluge, vise misljenja je uvijek bolje ;)
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Mozda je cijena mrvicu visoka ali ipak milslim da je OK,najobicniji korisnik nije otisao dalje od power dugmeta na daljinskom i +/- za programe i volume al uvijek postoje entuzijasti koji zele izvuci maksimum iz svoje nove igracke.Znaci musterije za kalibraciju ce uglavnom biti etuzijasti koji su kupili neki TV iz highend segmenta.


    Ovi iz donjeg segmenta sto su tv uzeli na kredu ili jedva skucali za njeg tesko da ce kalibrirati bilo sta osim svog novcanika cekajuci slijedeci mjesec da vide sta i kako. :D
     
  14. Nani

    Nani Komšija

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Slobodno stavite prijedlog cijena za svaki segment pojedinacno.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Upolovi. :)
     
  16. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    imaj u vidu da je zadnji kvartal, u junu ako budes imao 10 premija
     
  17. bhd

    bhd Veteran foruma

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    prihvatljiva cjena, da imam para ko blata :)


    po meni 50€ max...70, 60, 50 (km) recimo...
    Stimanje slike, jos ako slucajno nestane struje, grmi sjeva, resetuje se.. sta onda, imal ponovnoe re-rekalibracije (ne znam pitam..)

    Kod nas je to sve jos uvjek malo osjetljivo.

    Svaka cast sto imate vec dosta kalibracija iz sarajeva, ali vjerovatno imate neke firme i bogatu klijentelu (ispravite me ako grijesim).

    Ali da treba naplacivat... naravno da treba :)
     
  18. Ninja

    Ninja Komšija

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Po ovoj cijeni 47 kalibracija? Za televizore?
     
  19. Nani

    Nani Komšija

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Dogovaramo se putem maila i broju ulaza oko cijene, prosjek cijena je veci od tih prikazanih u zavisnosti od kontrola na televizoru i broja televizora po klijentu. Javljaju se profesionalni graficari, kupci 50"+ LCD i Plasma modela, vlasnici high-end modela i brandovi te prodajni saloni za prezentacije. Postoji veliko interesovanje u Sarajevu, u Zagrebu i kompletnoj Hrvatskoj da ne govorimo. Zato ulazimo s kalibracijama na ovaj nacin za krajnje korisnike.
     
  20. blaf

    blaf Aktivista

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    sretno s kalibracijama, ali mislim da privatni korisnici nece bas izdvajti te novce, izlozbeni saloni isl. su moguca klijentela, ali koliko je njih....stavi cijene 20, 30, 50....i nadaj se najboljem.....u hrvatskoj mozda, a mislim da je srbija jos losije trziste od bih.....inace promasena investicija.....