Velik HDD ili manji plus DVD-RW

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by AhmeT, Jan 6, 2007.

  1. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Eh znaci dodje i vrijeme da se i ja ponovim... Znaci sad imam u planu jednu manju investiciju pa reko da se raspitam malo kod pametnih ljudi.... :D

    Znaci evo polagano se blizi uvodjenje tog famoznog ADSL-a kod mene. I ja naraavno buduci da se evo vec pet godina patim sa dial upom odlucit cu maximalno iskoristit taj ADSL, tj free zonu... I buduci da tamo ima dosta multimedijalnog sadrzanja to ce pojest ovaj moj prostor :D

    I sad buduci da imam SAMO 20GB odlucio sam da nadogradim to... i naravno da kupim HDD veceg kapaciteta... i sad se odma na pocetku dvoumim...

    Prvo, na pocetku, sam razmisljo da kupim kakav velik disk i da sam rahat par godina (4 tacnije :D)... I u oko mi je pao jedan dobar a jeftin, WD 2500KS, kojeg sam vidio u Genelecu. Ima, kao sto mu ime kaze, nekih 250GB te 16MB cache-a, to sve pri 7200rpmova... Ima jos jedan slican njemu , skroz malo jefitniji, isti kapacitet samo nema 16 nego 8 MB cachea... I sad prijatelj mi jedan rece da to meni nije bas bitno jer ne editujem ja tamo video fajlov ei tako to al isto mi i rece da je npr bolje 16MB od 8MB cachea tako dam bi prije ovaj... razlika u cijeni je 10ak KMova, i manja tako da mislim da je bolje dodat jos malo pa dobit bolje... jer, ko zna cime cu se sve ja bavit u buducnosti... :D I sad mozda ce nekmo rec, malo ti je 250GB... eh sad, znaci ja evo sve radim i sa ovim 20gigabajtnim diskom.. Imam XP, sa service packom... Imam programa hiljadu koji su mi zakrcali HDD, imam nesto pjesama koje cesce slusam, imam i par filmova :D, moze mi stat jedna spacna 5 gigabajtna igra i tako... Uglavnom i ovo mi je dovoljno a kamoli tih 250gb... Znaci malo nebitrebalo bit... (i da nepomenem da nemoram uzet bas ovaj od 250GB, moze bit manji, moze i veci... znaci nije "fiksno" :D)

    I onda opet kontam nesto, 250GB je puno , al moze se napunit... i ono opet cu bit prinudjen da kad hocu kakvu igru igrat valja sve ponovo dizat i kopirat na hard disk ako hocu kasnije i tako ta smeca i onda mi pade nesto na pamet... Kupit manji hard disk, al uz njega kupit i DVD-RW.. znaci trenutno imam jedan stari samsungo DVD-ROM, ono fercera on, al nece sve DVDove da ocita (nekih 5%) koji su malkice "ogrebani", sto npr dvdrom kod komsije ocita... I uz taj DVD-ROM imam i CD-RW koji me super zasad sluzi al nemoze przit DVDove... Uglavnom konto sam da kad bi kupio, recimo, HDD od 80GB, sto mislim da je dovoljno da vistu, XP, programe, igre i nesto muzike a ostale dzize bi przio na te DVDove... Znaci npr skinem nesbi SIMPSONE, svih 17 sezona i to ispadne nekih 50ak gigabajta i lijepo to sprzim na desetak DVDova jer bi mozda bolje bilo to nego da sam se to pomija po hard disku, koji se moz ei pokvarit a moze i svasta bit...

    Uglavnom eto to bi iblo to... Ukratko... znaci... dvojba je ova:

    1. Kupit velik hard disk (na umu mi je 250GB, ali naravno moze se to promijenit, znaci nemora bit ovaj... moze i veci a i manji... zato i pitam... :D) i bit rahat s njim

    2. Za iste pare kupit DVD-RW plus hdd za ostatak (moze se mislim nabavit od 80 ili eventualno 100GB)


    Pa et dajte mi kakav savjet... i ovo necu sad kupovat... za jedno mjesec-dva, mozda cak i tri jer mi se ne zuri a i da ispravno odlucim... Pa tako... I izvinjavam se na greskama u kucanju kojih bi trebalo bit dosta, :D, jer evo pokasno je a glava me nesto boli pa sam maksimalno ovo ubrzo da ne zaboravim jer evo danas cu,sutra cu, i tako se oduzi mjesec dana... :D
     
  2. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Po mom misljenju bolje ti je uzeti disk od 160GB hitachi kod slavoljuba kosta oko 120 km i dodati jos 70 km i uzeti asus dvdrw sa 2 godine garanicje i onda si miran. to je moje misljenje :!:
     
  3. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    slazem se 8)
    HDD cuvam samo MP3 jer mi se neda stalno mjenjati CD ili DVD kad mi se sta slusa, a na DVD przim filmove,serije, programe itd.
    uglavnom ako mislis puno svlacit sa free zone trebace ti DVD-RW :wink:
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Meni je 80GB bilo fakat premalo, morao sam uvijek przit po DVD-ima. Isto koristim FreeZonu...
    Uzeo 250GB Samsunga i milina. Mada imam dva DVD snimaca, posao je i stalno nesto snimat na DVD-ove, bude mi mrsko :D
    A disk od 80GB se zacas napuni. Cinjenica je i da pored velikog diska treba imat DVD snimac jer se i veliki disk kad-tad napuni.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Meni ni 5 hdd-ova po 200gb nemoze pomoci jer mi je mrsko przit na dvd-ove.
    ;)
     
  6. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    znači???? kupit veci HDD???? plus DVD-RW?

    @Adi_k ako je npr taj disk 120km... bolje mi je dodat jos 20 pa dobit 250GB...
     
  7. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Gdje je to 250GB disk 140 km :roll: znam da sam ja kod slavoljuba kupio hitachi 250gb platio 175 km sa 2 god garancije, po mom misljenju najbolje ti je uzmi 160 gb disk i dvdrw, ne znam koliko imas namjeru dati para, ja ti to govorim do 200 km
     
  8. lifechooser

    lifechooser Aktivista

    DVD-RW svakako.... Bez obzira koliki ti je HDD, trpaćeš ga vremenom svakakvim glupostima...ono "mogu ja to, velik mi je HDD" :mrgreen: a fala bogu prazan DVD ti je 25 pfeninga, znači za 10 km dobiješ 40....od toga oduzmi njih 2-5 koji će ti biti neupotrebljivi, opet kupuješ oko 160 GB prostora za 10 keka...

    Isto tako, sa velikim HDDom ćeš vremenom skupiti vrijednih podataka koje ćeš trebati backupovati - opet dvd.

    Moj ti je prijedlog da gledaš prvo dvd pa da se onda uklapaš sa hddom u limit koji si sebi postavio (opcija 2), a što se tiče tog diska koji imaš, pretpostavljam da je star nekih 5-7 god, pa se pazi....moj stari je odjednom riknuo kad je imao 7 god (taman ga konto upisat u školu :mrgreen: ), samo se nije htio pojaviti u my computer, bez nekih velikih uvertira u to :evil:
     
  9. lifechooser

    lifechooser Aktivista

    Uzmeš fino plavu zraku od plextora za sitnicu od 815$ :mrgreen:

    (šala mala, ne ljuti se)
     
  10. vnm_

    vnm_ Komšija

    ma to brate...ja uzeo 250GB, napunio ga za manje od 3 mjeseca...free zona unistava vise zivota nego heroin...

    nekako mi je za danasnje uslove 80GB premalo ako imas broadband konekciju...pa kad je moja stara skoro napunila 80GB :?
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    A koji su to DVD-ovi? 2-5 od 40 neupotrebljivi? Puno skarta...
     
  12. lifechooser

    lifechooser Aktivista

    Princo...uzimam ih u čuvenoj "cd alley", radnja titanic il tako nešto slično, butmir kraj sarajeva....obzirom na cijenu naravno da ne očekujem da su svi 100% ok, al 5-10% je (meni) prihvatljivo.... poenta je svakako bila da mu je isplativiji dvd-rw kojim može terabajte sa freezone skinuti umjesto (po današnjim standardima) velikog hdd-a
     
  13. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Ja uzeo u Njemačkoj nedavno eksternog Maxtora 320 GB za 90 EUR, ljepota, i što je najinteresantnije za Maxtora ne čuje se.

    Ne treba ti ništa više od 250 - 300GB, s tim da ćeš opet morati pržiti redovno na DVD-ove, jer ako ti se napuni preko 150 Giga nećeš se nikad nakaniti da sjedeš štancati na DVD-ove :wink:
     
  14. Loki

    Loki Komšija

    Kupi taj od 250GB sad pa kad nabereš dovoljno € kupi i DVDRW. ;)
     
  15. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    ma skonto sam da obavezno valja DVD RW kupit..., al neide mi glavu sto ce mi ti über veliki diskovi kad bi eto przio to...
     
  16. 3125

    3125 Komšija

    Shvatices kad porastes :D
     
  17. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    evo me opet :D znam da sam evo poceo "ozivljavat" ove svoje stare topice al moram malo jer evo uskoro cu ovo sredit... znaci opet sam cito ovo sve i ovo mi se ucini "zanimlijvim":
    znaci covjek je upravu... ta free zona... sad ipak nemam to jos i neznam kolko cu iskoristavat te njene terabajte al necu ono nikad ne gasit komp u uvijek nastojat nesto skinut... npr filmove kakve spacne i serije cu skidat (evo simpsoni npr kad bi bili, svih 17 sezona dodje nekih 40ak gigabajta :D) i ja bi to poprzio... znaci necu gledat da se sto vise "ogrebem" o taj besplatan sadrzaj... i sad se evo vucem sa ovim 20gigabajtnim smecem od kojeg je 10gb za xp i stvarcice, 5gb je uvijek nekako cudno zauzeto i znaci nikad nemam vise od 5-6gb slobodno na d... tih slobodnih 5gb potrosim da ponekad probam koju igru (al sad se i neigram vise, barem ne offline jer nesto niej to to... nema igre vise koja me privlaci... npr neki dan sam nabavio ovaj Warhammer 40k: Dark Cursade i igra mi je super bila prva dva dana al sam je onda jednostavno izbriso nakon sto sam skonto da je vec dvije sedmice nisam pokenuo.. znaci neigram se bas...) i eventualno nekad ripujem film kakav sa dvdshrinkom ako nemogu stic odgledat... a inace przim vecinu stvari (ovih klipova, pjesama...) na cd.. znaci nece mi bit mrsko przit na te dvdove... :D

    a sad dolazi i ovo... recimo da sam dobio taj net i hocu da se igram CODa i BFa.. i sad najvjerovatnije ce do izrazaja doc moj problem sa ramom kojeg imam samo 256MB... i znaci mozda ce mi cak i to bit prioritet... i sad tu dolazi jedan problemcic... pare :D znaci ja eto srednjoskolac, tek drugi razred :D, prodajem zjale ovako i nemam nikakva svoja primanja tako da je moj izvor para otac :D i sad jel, bosna je ovo, krediti i tako to pa mi nemoze sad izkesirat 500km i rec "evo sine kupi sebi 500gigabajta i gigabajt rama i ono sto moze prizit pa se igraj"... znaci budžet je malo manji pa valja i to imat na umu... a kontam i za godinu do dvije promijenit kompletan pc jer vrijeme je da i ovaj polahko ode u penziju pa treba i to sve uzet u obzir...

    i eto to je ukratko sad sadasnje stanje... pa valja nesto skontat... :D

    i da se osvrenm na rame... znaci masina mi je sranje (P4 1.GHz, star skroz, zaboravih koja je jeza ona, imo je Qler istu :D) i neka P4P800S-X sa 9550GE... i sad neko mi je isto reko da "najvise" mogu izvuc sa jos 512rama... jer nije ni graficka bas nesto i dzab ami gigabajti rama ako ce ic sve na 15fpsova...
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    A fino, sto bi rekli stariji, digni guzicu pa zaradi, a nemoj cekati da ti stari da. To sto si drugi razred ne znaci bas nista. Ja sam sebi dzeparac zaradjujem od kad sam imao 13 godina. I ne vadi se na ono nema posla. Tko hoce raditi posla ima.
     
  19. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    nekazem ja da nema posla... nego sam spomenuo da mi nece dat 500km odma.. moze 200 :D
     
  20. burner

    burner Aktivista

    Ipak ti poslušaj Psećeg_Oca.. Stariji je i zna o čemu priča.