Ventilator na grafickoj ne prati temp. grafike

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by niskoo, Jul 21, 2010.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    mene buni sljedeće. u ati cc stavim gpu fan na manual i 100% i automatski temp malo spadne za stepen dva i fan je iste sekunde mnogo bučniji. ali zašto prikazuje da je fan onda 1-3% na onoj animaciji u ati cc ispod one temperature? za ne bi trebao biti na 100%?
     
  2. niskoo

    niskoo Novi član

    Meni pokaze u ati controlu 100% da vrti ventilator i u everestu itd
    To ti forza nisi nesto dobro vidio mora bar tamo pokazati ili te senzori nesto zezaju pa ne ocitava tacno ako vec cujes da bruji.
    Probaj ocitat pomocu nekog dr alata npr gpu-z ili everestom pa provjeri tamo podudaraju li se
    Ispravka(nisam te dobro razumio) i kod mene stoji na srednjoj al neces vjerovati 0 % a na donjoj 100%
    Tu bi po meni trebao ocitavati brzinu okretaja al ne pokazuje
    Haj odg neko strucniji
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    malo sa se zezno. ona 'animacija' koja je stajala na 0-1% zapravo je gpu zauzeće a ne fan rpm :oops:

    kod mene senzori rade ok. mjenjao sam sve žive drajvere ove one i temp se u furmarku nakon 2-3 minute penjala i do 95°C! malo me bunilo što bi u idlu bila na 55°C dok bi u peak loadu bila haman duplo više. tako da sam posumnjao na ispravnost venta ili nešto treće. danas nekako skinem gigabajtov vent, samo 3 šarafa, 4. nikako (presitni šarafi nemam alata odgovarajućeg). i imao sam šta da vidim. pasta nanesena jedno 3mm i skorila se ko da je tamo stajala 50 godina lol. koliko sam mogao očistio sam, jedino bazu coolera nisam baš temeljito radi onog 4. šarafa, ostalo je malo stare paste. sada je temp. u idlu 52°C ali dok igram cod5 na još većim detaljima 16*12, sve extra, trilinear, aa off i još blago klokanom temp ne prelazi 70°C, dok u furmarku max temp 78°C što je prihvatljivo.