Ventilator na grafickoj ne prati temp. grafike

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by niskoo, Jul 21, 2010.

  1. niskoo

    niskoo Novi član

    Pozdrav svima,

    Imam problem.Znaci ista grafika radilo sve ok na prosloj ploci nije se puno grijala .Sada na novoj ploci se ugrije i preko 80 stepeni dok joj ventilator na grafici vrti na samo 12% nevezano za temperaturu.
    Sada vas pitam,dali bi moglo bit do drajvera(radi se o ati 4670) skinuo s foruma ove zadnje instalirao,ili treba nesto u biosu odraditi ili je do maticne ploce.
    Ja rucno na ati control panelu mogu zavrtiti hladnjak na 100 % al mi to prije nije bilo potrebno,jer se ovisno o temp hladnjak vrtio koliko mu je trebalo.
    Et ako je neko imao slican problem nek se javi.
     
  2. GW

    GW Moderator

    Može biti do drivera. Skini taj driver i pusti windows da stavi svoje (ako imaš sedmicu) ili instaliraj neke starije drivere ako imaš neki drugi windows.
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Dosta raje se zalilo da im 10.6 driveri griju grafu vise nego prijasnji,ako si stavio 10.6,probaj 10.5 imas ih skinuti na oficijelnoj stranici.Samo klikni na previously drivers.
     
  4. GW

    GW Moderator

    Ovo je ozbiljan problem na koji treba obratiti pažnju. Ako se događa na svim karticama koje driver podržava, onda ga treba povući jer se grafička može pregrijati i pokvariti. Nvidia je prije par mjeseci imala isti problem i povukli su driver.
     
  5. niskoo

    niskoo Novi član

    Moze bit gw jer meni je sumnja otisla na plocu posto sam je nedavno mijenjao a ni na kraj pameti mi nije bilo da stavim stare drajvere.Haj reko nanovo sistem pa reko i novi drajveri.To sam slucajno primjetio igrajuci cod-a kad sam pipnuo prstom pasivac na grafici,odem u everest 87 stepeni temp a hladnjak vrti na 12 %.Odem na ati control panel i dignem ga rucno na 100% i od tada vazda prije igranja udjem, dignem a poslije spustim jer je mnogo bucan na 100%.
    Nisam sad trenutno kuci da isprobam vratiti stare drajvere al javim sta ce bit,ako bude to hajmo ih rusit/tuzit :)
     
  6. niskoo

    niskoo Novi član

    I da zaboravih dini odg stavio sam 10.6 tj ovdje s foruma skinuo,a sistem je xp,stavio sam ja bio 7 al mi je nesto u pozadini vazda vuklo resurse compa tj kocio je ko lud ,haj reko ne mogu se peglad vratim na provjereni xp.
     
  7. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ne znam kakav bi problem mogla praviti ploca, ocigledno je softwerski problem tj. driver. Ako ti ne upali sa starim driverima, jednostavno drzi karticu non stop na nekih 40-60% fan speed, mislim da bi to trebao biti idealan omjer buka/temperature.
     
  8. niskoo

    niskoo Novi član

    Vjeruj X da je i tad dosta bucna drzao bih ja al me stvarno nervira(radi se o Sapphire Ati modelu)
    Nis ba probam danas pa javim rezultat,daj boze da bude to to je najlakse odradit
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    hm i kod mene nešto slično. ga 4870 u idlu na 60 stepeni u idlu a kad igram cod skače i 75-80˙a fan sam stavio na 100% da puše cijelo vrijeme. driveri također 10.6 i na sedmici i xp a temp podjednake otprilike. odoh downgrejdad na 10.5.
     
  10. niskoo

    niskoo Novi član

    Nista treba Enisu reci ili vec kome,tj ko je zaduzen ako se uspostavi da su drajveri smece nek ih bar s foruma skine ili da se stavi nekakvo upozorenje za ostale korisnike.
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    instalirao 10.5 drajvere situacija ista, temp nije spala ništa. ali kod mene je loše kućište, slabo zrak cirkuliše izgleda i još ove temp visoke.
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja koristim 10.6 na sedmici 64 otkako su izašli bez problema rade.
     
  13. RaP

    RaP Komšija

    i meni su 10.6 ok samo mi QuakeLive neradi :)
    forzamilan ko je proizvodjac te tvoje 4870
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    gigabyte. sa 10.5 ko da je temp manja dok igram cod5.
     
  15. RaP

    RaP Komšija

    evo sad se sjeti da kod mene nema kontrole obrtaja venta :)
    Edit:
    I opet se sjeti da je i kod mene gigabyte hd4850 sa zalman kulerom
     
  16. niskoo

    niskoo Novi član

    E forumasi bilo je do drajvera 100 %
    Znaci samo sam deinstalirao ove najnovije,nadjem na disku svoje stare i to neka verzija 9.5 instaliram pokrenem Bad Company 2 i provjerim stanje vec ventilator na 17 %.Znaci bar u mom slucaju je bilo do drajvera al izgleda da nisam jedini.
    Nema vise manual digni spusti
    Tnx svima
     
  17. Custos

    Custos Novi član

    Mislim da imam isti problem, naime GPU-Z prikazuje aktivnost fan-a na 30% konstantno. Riječ je o ATI Mobility Radeon 3650 grafičkoj kartici, koristim Catalyst driver (10.6 za Win7 x64, posljednji) u Catalyst Control Center-u nemam opciju manuelnog podešavanja brzine fan-a (ili je barem nisam našao).

    Temperature grafičke se iz dosadašnjeg iskustva kretala u opsegu od 60 do 80-83 C. Generalno koja je maksimalna temperatura koje je podnošljiva za ovakve grafičke?!
     
  18. niskoo

    niskoo Novi član

    imas drug u ati control centru imaas zadnju dole opciju pise ati overdrive,stavis kvacicu na enable i podesis kako tebi odg.
    moja je nekad bila oko 80 max al sada kad se bas zaigram ili kad sam je testirao dodje i preko 90 stepeni sto bi moglo znaciti da je puna prasine (sto sumnjam jer cistim redovno) ili mi je pasta dotrajala(vjerovatno) al ne smijem se usuditi da je ja cackam.Et drug valjda su ti pomogle ove moje temperature.A imas i post o testu bruku nes kartica postavio nas drug
    http://www.behardware.com/articles/747- ... stics.html
    Taj test ti je bas o temp.
     
  19. Custos

    Custos Novi član

    Bojim se da nema, a evo i zašto - izvadak iz Catalyst Help-a (u dijelu Manually Changing the Fan Speed):

    Note: This feature is available only for ATI Radeon™ HD 4800 series and later graphics cards that have variable speed fans. It is not available for ATI Mobility Radeon™ graphics cards.

    Edit: Nisam vidio odmah da si postavio taj test oko temperatura. Pitam oko temperatura jer je ovo grafička u laptopu pa ne znam koliko se za nju toleriše visoka temperatura. Još jedno pitanje:

    Da li u laptopima CPU i GPU dijele jedan ventilator (vidio sam da je neko to spomenuo na jednom forumu)?!
     
  20. niskoo

    niskoo Novi član

    Nisam stvarno znao da ta tvoja nema(sad znam :)pogledaj taj link gore pa vidi otprilike neke normalne temperature pa uporedi te svoje i sto se mene tice ti zadnji drajveri kod mene stvarno nisu funkcionisali kako treba.Ako imas viska vremena stavi malo starije kao sto sam ja i uporedi temperature.
    Et toliko ti ja znam siromasno al mozda ti pomogne :)
    pozz