VIJEST - 120 Mbps brzi internet dostupan i u EVROPI

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Ostraq, Sep 15, 2008.

  1. Ostraq

    Ostraq Guest

    Danas je UPC (http://www.upc.nl) najavio 2 superbrza internet-abonamenta bazirana na docsis-u 3.0. U ponudi su "Fiber Power 120 i Fiber Power 60", kao sto ime govori maksimalna ostvariva brzina downloada je respektivno 120 odnosno 60Mbps. Brzine uploada su 10 i 6Mbps "asimetricno". 60Mbps bi kostao 50€ dok za 120Mbps treba izbrojati 85€. U pocetku (vjerovatno mjesec-dva) bi UPC pokrivao samo Amsterdam, a naravno ako se sve pokaze OK, onda bi se prosirili na ostatak Holandije.

    Losa strana ove ponude je naravno cijena njena cijena, dobra strana je da ce postojeci docsis 2.0 abonamenti konacno pojeftiniti. Trenutni "Extreme 24" kosta blizu 60€, tako da ce vecina postojecih
    korisnika automatski preci na PowerFiber60, dok ce oni koji zele ustedjeti zadrzati skromnih 24/1Mbps i placati ga vjerovatno nekih 25-30€ mjesecno.(Ovaj provider inace drzi monopol na kablu u
    Amsterdamu tako da sam moze diktirati cijenu musterijama koje nemaju ili ne zele adsl internet, da napomenem da se trenutne cijene 20/1Mbps ADSL-a kod drugih providera krecu od 19.99€ do 40€).

    U Belgiji se takodje nude slicne brzine, provider "Numericable" je na podrucju Brisela najavio brzine od 100/5Mbps po cijeni od 43€. Brzine se odnose na uzu gradsku jezgru gdje je pokrivenost i
    kvalitet signala veoma visoki, u perifernim podrucjima u najlosijem slucaju ova brzina bi se kretala 30/1Mbps - jedina "zackoljica" u svemu je da na ovom abonmentu postoji limit od 30GB/mjesecno, dok u postojecoj ponudi vec odavno ovakvi limiti ne postoje (da, apslutni flat-rate samo je brzina razlicita).

    Kad ce ovo ili ista slicno doci u BiH? Cini mi se da ce ovi francuzi/svajcarci prije unistiti zemlju dok ovakva ponuda dodje u BiH. Kao sto rekoh vani vec odavno ne postoje down/up-load limiti, razlika u cijeni se opravdava brzinom interneta (mozda par adsl ponuda od po 5-7€ mjesecno). Pretpostavljam da bi vecina bila zadovoljna i trenutnim brzinama samo kad bi se uveo flat-rate po nekim "normalnim" cijenama. Mozda... kad bi smo imali zdravo trziste, kad bi pstojala konkurencija, kad bi...

    preneseno sa http://www.tweakers.net - Door Wilbert de Vries, maandag 15 september 2008 12:49, views: 16.048
    preveo/sazeo - Ostraq
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Doci ce to i kod nas za jedno 2-3 hiljade godina, ali ni to nije garantovano.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    kod naske ti je seljacka drzava, seljacki provajderi, seljacki korisnici ... ne treba nam bolje, samo skuplje i sporije jer za bolje ne znamo niti trebamo znati...
     
  4. perke

    perke Aktivista

  5. Toka

    Toka Aktivista

    Kod nas nema konkurencije.Kod nas svaki provajder govori da ima najbolju ponudu,a ponude su u svih odreda sr...nje,tj. u svakoj ponudi gledaju kako ce sto vise oteti od korisnika :evil: .Ako kod nas ovo ikad stigne dobro je,a do tada nam valja trpiti "nase voljene provajdere".
    Nego,zna li ko sta za ovaj besplatan bezicni internet sto govore da ce osposobiti u Tuzli.Ima li ko kakvih informacija o tom poduhvatu?
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako i sta bude, to ce ti biti oko Bitcentra. Nema govora o pokrivanju cijelog grada. Dakle uski pojas oko Bitcentra.
     
  7. GW

    GW Moderator

    Nije problem u ISP-ovima, nego u korisnicima, ja kažem. Pune teme na internet sekciji, a niko da uradi nešto konkretno. Samo se žale, ko da je nekoga briga.
     
  8. Mujka

    Mujka Komšija

    upravu u korisnicima :p mi bi trebali njih kontrolirat jer oni to rade radi nas ne radi sebe :D tj sta ce im sve to ako nema nas :p korisnika
     
  9. JasonH

    JasonH Aktivista

    Sta ces im?
    Da cijeli forum (svi useri) odu sa bihneta njima opet dobro , boli ih briga..
     
  10. zalizani

    zalizani Aktivista

    Apsulutno tačno,zaboravio si spomenuti i seljacke ISP admine te ekipe sa terena :mrgreen:
     
  11. sumeir

    sumeir Komšija

    Ništa svi vile i stožine u ruke i trk u poslovnice ISP-ova tražiti da nas "izbrišu" sa interneta a kao kompezaciju da nam daju sitnu i krupnu stoku i rahat svi. :roll:
     
  12. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    citav sistem bi kod nas pao za 5 minuta...promet bi se "zagusio" dok kazes "internet" :lol:
     
  13. neko

    neko Aktivista

    a mozes zamisliti sta bi bilo dok bi reko internet i e-mail :D :smt005 ...zagusili bi i sve ostale zemlje...

    kako ce nam sad biti kad PDV skoci na 20 i kusur...cini mi se da sam negdje cuo na 24%... hehe bice ludilo :D neces stici ni ISP reci :smt005 :smt003
     
  14. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista

    Sve je to zbog slabog trzista tj. nema konkurencije i ovako ce i ostati do 2015. Zasto , pa zato sto je zakonski propisano da u bih nesmiju biti vise od 3 providera telefonskih usluga.Time sto je internet usko povezan sa kompanijama vezane za telekomunikacije i on pati pod ovim zakonom. Posto mi imamo Bhtelecom , Eronet i Mtel mozemo samo jos plakati do tada , jedina nada neka ti bude privatizacija svih ovih firmi pa da makar jedni drugom predstavljaju konkurenciju , ovako svako ima svoj dio trzista bht ima bosance vecinski , ht eronet ima hrvate i mtel srbe tak da niko nicije ne trazi i svi stoje na jednoj tacki i nemicu se.

    Ja odoh plakati. :D :smt006
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja dobijam 100mbita pocetkom 2009 :) Za nekih 35€
     
  16. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista


    Daj 10 mbit pls :D
     
  17. Moncho

    Moncho Komšija

    milina je sa tom brzinom potegnuti 8-9 MB/s, moj max nisam uspio preko ovoga, konekcija je 100 mbps, sa rapidshare-a :), huci li huci :)
     
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    "u perifernim podrucjima u najlosijem slucaju ova brzina bi se kretala 30/1Mbps"



    :mrgreen: Da mi je ova njihova seljacka brzina :)


    Ta ista brzina kod nas kosta....cca 5000km da im iskesiras:)
    i to....unaprijed:)

    Uzmes flat, 30mbit, i razvedes po zgradi :) svi po 1€mjesecno :D
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Aha, sa paketom od 5gb :lol:
     
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Kad broj godina na hidzretskom kalendaru stigne broj godina na gregorijanskom:

    579 * 36 = 20844 :smt005