Visestruko neuspjesno paljenje kompjutera...

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Zlatni Ljiljan, Feb 28, 2010.

  1. Zlatni Ljiljan

    Zlatni Ljiljan Novi član

    Pozdrav ljudi,
    Da pokusam ispricati cijelu pricu:
    prije par mjeseci primjetio sam da se ponekad u igricama zna smrznuti slika, i to slika na ekranu bude nekakva cudna, sve neke kockice plavkaste boje ili nekad crvenkaste. Dakle ne smrzne se ono slika iz igrice vec se tako nesto pojavi. Mislio sam da je do drivera ili neceg slicnog i namjeravao sam ponovo dici windowse itd, medjutim problem se je prestao desavati. Moram napomenuti da je nakon restarta sve radilo kao satic i to mi se je uvijek desavalo samo jednom, restart i sve radi onda bez problema.

    Medjutim nedavno mi se taj problem poceo desavati prilikom dizanja windowsa. Dakle jednostavno dodjem na login screen sasvim normalno, ukucam user name i pass i kad treba da se ucita desktop slika opet smrzne na onaj onakav nacin, ili nekad bude samo crna slika, nekad bude jednobojna (vise boja je bilo)... Eh sad potrebno je vise puta restartovati komp da bi jednostavno uspio uci u windowse (login screen se uvijek ucita bez problema), ali kad jednom uspijem uci u windowse problem se vise ne desava!!! Palio sam razne benchmark alate za cpu i gpu (prime, furmark) sve radi kako treba, temperature komponenata se nalaze u normalnim granicama... Igrice isto mogu pokrenuti bez ikakvih problema (trenutno malo zicim po Dragon Age-u, sve postavke na max i nikakvih problema). Medjutim sutradan, prilikom paljenja procedura se sva ponavlja. Nekad upali komp nakon prvog, drugog restarta, nekad ga restartujem i po 6-7 puta.

    Jos sam pokusao paliti komp sa razlicitim plocicama rama od onih koje vec imam ugradjene, dakle jednu stavim ostale izvadim medjutim nista, problem se je opet ponavljao. Moram napomenuti da se safe mod ucita svaki put bez ikakvih problema, windowsi nigdje ne prijavljuju neku gresku ili error, jednostavno pojma nemam do cega bi moglo biti... Problem postoji medjutim, cim se komp normalno upali, dakle windowsi se normalno ucitaju, sve jednostavno radi...

    Znam da ovdje ima ljudi koji se razumiju u sve i svasta, pa se nadam da ce mi iko uspijeti pomoci da malo rasvijetlim sta se ovdje desava...

    Komponente su slijedece:
    - Windows 7 Ultimate (skinuta sa fz, medjutim dobio sam org key, tako da sam nakon instalacije jednostavno aktivirao win online, dakle nisam koristio nikakav crack)
    - PSU CoolerMaster Extreme Power 650W
    - Intel C2D 8400 @ 3.00 GHz
    - XFX Nvidia GTX 280 (najnoviji driveri su stavljeni)
    - 4 x 2 GB Kingston 800Mhz DDR2
    - 2 HDD (jedan od 340 i drugi od 760GB)
    - DVD RW
    - 3 kulera za kuciste
    - Preko USB-a mi se jos napaja mis Logitech G5, tastatura Logitech g15, neki mali zvucnici heineken reklamni.

    Ovo sam sve nabrojao jer sam na netu citao da napajanje moze biti problem, ja licno ne vjerujem da je tako, ali eto... Sve komponente rade na defaultnim vrijednostima, nista nije clockano a nije nikad ni bilo clockano.

    Et, nadam se da nisam smorio sa dugackom pricom, ako nekog jos nesto zanima nek slobodno pita.

    Hvala unaprijed svima ;)
     
  2. extibo

    extibo Komšija

    Jesi li siguran 100% da su temperature OK? Meni se taj tip artefakata pojavljivao kada se graficka pregrijavala. U ovom slucaju, gdje ti se artefakti pojavljuju pri startupu, veoma je moguce da je graficka defektna.
     
  3. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Vrlo moguce da je graficka.
    Ali kaze da je temp u granicama.

    Jel se to sve dešava nasumično ili otprilike nakon određenog vremena? (Npr kada igraš igru ili radis neki benchmark)

    Pokušaj sa "Driver Sweeper-om" izbrisati sve preostale fajlove nvidida drivera pa pokušati ponovo instalirati.

    I da li si pokusao testirati ram sa MemTest86?
     
  4. GW

    GW Moderator

    Ne bi bila loša kakva slika da vidimo tačno o čemu se radi.
     
  5. Zlatni Ljiljan

    Zlatni Ljiljan Novi član

    pozz ljudi i hvala na javaljanju. Da vam prvo odgovorim:
    @extibo: temperature su mi 100% u normalnim granicama: u idleu mi je gpu na oko 45c, cpu na oko 40ak, recimo kad sam vrtio prime cpu mi se je penjao na oko 55-57c, a furmark kad pokrenem sa svim opcijama na max gpu mi je drzao na oko 85-86c. Kad igram igrice, zavisno od naravno zahtijevnosti igre, gpu mi je vecinom na oko 80c s tim da mi cooler na grafickoj rijetko predje 70% opterecenja...

    @Renno: Nisam brisao nista sa driver sweeperom jer mi je friska instalacija windowsa. Inace to uradim kad stavljam nove drivere za graficku, al sad kontam da to nije bilo potrebno. A problem mi se je prije znao desiti u igrama, ali samo jednom kad pokrenem igru i nakon mozda 5 min mi se znala slika onako smrznuti, i nakon restarta (iskopcavanja iz struje, restart pomocu buttona na kucistu vecinom nije pomagao) sve je radilo bez problema. Dakle problem se nije mogao replicirati, niti uhvatiti neki pattern ponavljanja...

    Moram ponoviti da mi je nakon nekog vremena prestalo i to sto se je desavalo (nisam siguran, al mislim da sam ponovo dizao sistem), ali nedavno (unazad mozda najvise mjesec dana) poceo se problem desavati kad palim komp. Stavio sam video dole da vidite kako izgleda. I tada kad uradim restart, vecinom nakon prvog puta, komp se sasvim normalno upali, i vise se jednostavno nista cudno nije desavalo, bilo da vrtim igrice, bilo neki benchmark, jednostavno nisam mogao ponovo replicirati tu gresku. Kasnije mi se poceo povecati broj restarta da bih upalio komp, a evo danas nikako ne mogu normalno uci u windowse. Pokusavam vec dva sata... Zanimljivo je da se safe mod pokrene bez ikakvih problema...

    Ja nisam strucnjak(al nisam bas ni totalna neznalica) al evo mojih nekih opservacija:
    - ako je u pitanju gpu, zasto je onda kad se napokon pokrene win i sve, doticna radila bez ikakvih problema?
    - ako je u pitanju driver, isto kao i gore, zasto mi se ne srusi npr u igrama, ili barem neki artefakt ili nesto?
    - ako je u pitanju RAM, malo je nemguce da u isto vrijeme sve 4 plocice stradaju(barem po mom misljenju)

    Gore jos nisam napomenuo da mi je maticna Asusova p5k/epu. Mislio sam posuditi od nekog komponente da pokusam izmjeniti npr cpu, ram , matcnu itd ali problem je sto mi se sve gore navedeno se sve ucita kako treba jednostavno nije vise desavalo i komp je, valjda, trebao biti ugasen neko vrijeme (koliko ne znam ovo sve nagadjam) da bi se ponovo problem replicirao, a nisam nasao nikoga voljnog da mi posudi dijelove na nekoliko dana :D

    Eto to bi bilo to, ja stvarno ne znam sta dalje. Garanciju jos uvijek imam na komp (ostalo mi je jos 5-6 mjeseci od 2 godine garancije) ali zelim saznati u cemu je problem prije nego odnesem racunar, jer jednostavno kod nas su servisi prelosi i gotovo uvijek idu na stetu kupca, tako da jednostavno zelim biti informisan prije nego uradim taj korak.

    Evo i dva videa pa se nadam da ce vam biti jasnije:

    http://www.youtube.com/watch?v=k-WJoBQmhUY

    http://www.youtube.com/watch?v=X7NF_G7TXcM

    [​IMG]
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    ako ti je računar pod garancijom ni pod koju cijenu nemoj ga otvarati jer znaš da time automatski kod naših firmi gubiš garanciju. ove temperature koje si naveo su u granicama normale ali ne bilo loše da ima malo bolje hlađenje. iz nekog mog iskustva mislim da je grafa defektna. da je napojna imao bi i problema s drugim komponentama vjerovatno a i taj psu s 650w s pola snage može gurati tu konfu. moj ti je savjet da ti to ipak odneseš gdje si i kupio.
     
  7. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ako se ima garancija ja nebih nista drugo trazio.

    Sta reci, defektni memorijski chipovi na GPU.
    Ako nije to moguce je i da je maticna ploca, jer kod nekih nasumicnih desavanja zna ploca zezati.
    Može biti i napojna.

    Zato odneses u servis i rjesis se muke.
     
  8. Zlatni Ljiljan

    Zlatni Ljiljan Novi član

    Pa sad bih i mogao odnijeti u servis jer komp jednostavno vise ne radi kako treba, ali prije bih ga ja mislim odnio badava, bio bi mi vracen nakon 7 dana u kojem bi se reklo da radi sve ok, mozda neki driver bla bla i zivio...

    Hvala vam svima na pomoci, danas cu pokusati dici sistem ponovo na nekom drugom hard disku pa cu vidjeti hocu li upratiti sta korisno...
     
  9. Moncho

    Moncho Komšija

    aposlutno isti problem imam i ja sa gtx 280. Sve zivo sam radio. Kriva je grafa. dalje se skocentrisi na nju.

    U par navrata sam uspio da je upalim ali ni sam ne znam kako? Nekada jednostavno klokajuci CPU iz BIOSa, grafa upali :shock: . Na kraju sam probo i 'baking metodu' i uspio sam je iz prve poslije toga upalit. ukoliko je garancija tu, nosi nazad, no nemas sta izgubiti sa 'baking metodom'

    Sretno i spretno!

    Stvar se desava, prilikom prebacivanja iz 2D u 3D rezim i tu problem lezi, jednostavno grafa ckrne na tom prelazu.
     
  10. mosnikboy

    mosnikboy Novi član

    Vidio sam ova dva klipa, i ja također sumnjam da je do grafičke ili čak može biti do Vista operativnog sistema..
    Naime,postoje neki driveri sa kojima Vista nije kompatibilna, kao što bi mogao da bude slučaj sa tvojom grafičkom..
    Druga stvar na koju sumnjam jesu ti " najnoviji" drajveri koje si spomenuo..Ukoliko si skinuo update drivera sa neta pomoću Driver Scannera, ili Unible driver updatera, onda je moguće da je do tih novih drajvera koje moraš uninstal..
    Moj ti je savjet da digneš sistem Xp-ov, po mogućnosti SP3, i da instaliraš originalne drajvere koje si dobio prilikom kupovine PC-a...
    I ja sam imao slične probleme..Prvi put VIsta nije baš najbolje učitavala drivere, a drugi put je bilo do grafičke koju sam overclokovao više nego što treba ...
    hehe
    POZZ