Vista - prvi utisci

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by extibo, Feb 7, 2007.

  1. Emx

    Emx Aktivista

    Da, lijepo je to u INFO magazinu objašnjeno, DX10, sigurnost, multimedijalne mogućnost, parental control, voice control, backup, interface. Jedna rečenica koja opisuje Vistu...
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sve ce to sa Vistom bit super. Budemo je nekad svi mi imali. (osim vatrenih linuxasa :D).
    Ali zasad realno ne postoji razlog prelaska. IMHO.
     
  3. n00b

    n00b Novi član

    Da li radim u nekoj firmi nije bitno Vistu sam digao samo nekim uzim prijateljima tko da niko koga ne znam ne igra se sa Vistom, ali ok svi dijele misljenje ovdje ALI problem je sto generaliziraju... NE VALJA VISTA!!! ne nego Ne valja Vista Beta2 koju imam ili Vista RTM enterprise ili bla koja vec verzija, a ne generalno govoriti..... na to sam mislio kad sam spominjao razlike u verzijama.....
     
  4. Esh

    Esh HWB

    nema problema, ne volim ni ja kad se generalizuje pa sam ti odgovorio kad si rekao "ovdje se sve generalizuje". ocito da nije tako =)
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    optereti xp sa vista style do krajnjih granica i još uvijek će lakše disati nego punokrvna vista, a nemaš zime za drivere i eventualne nekompatibilnosti.
     
  6. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    To stoji. Plus jos i performance monitori i ostale stvari. Al ipak se ne moze postici aero style. Meni se jos svidja sto pokazuje transfer rate prilikom kopiranja fileova. Vidis kojom ti brzinom USB stick cita ili zapisuje.
     
  7. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Svakako nije loše, ko god ima "viška" 60 GB napraviti posebnu particiju, instalirati Vistu i ostaviti golu instalaciju, a dodatne aplikacije dodavati isključivo kada se izbaci verzija datog programa za Vistu.
     
  8. BoLa

    BoLa Aktivista

    Mislim da nije poenta da vista "radi" na masini koja ima 3gige rama, core duo bla bla, 300giga hard diska. Pa normalno da ce radit.

    Pitanje je, da li Vista radi na mom trenutnom hardveru ekvivalentno efikasno kao i XP.(Znaci prosjecan racunar koji radi SUPER stabilno sa XPijem vec nekoliko veselih godina) Odgovor je naravno - NE. Dakle, ne razumjem recenice tipa: Sjo super mi radi Vista jes da imam 3 gige rama al leti.
     
  9. Tomo

    Tomo Novi član

    ali ista ta stvar je bila i sa 98/ME/W2k ==> XP ... XP je poceo disati tek sa >256MB RAMa i CPU-om od 1GHz ... tak je i sada!
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    win95 - 16MB RAM-a 98 vec 64 :S win2000 bez 128 se vukao ko' mrtva krava xp nece da prica bez 256 i to mu je minimum... bilo je i za ocekivati da ce vista da jede resurse lopatom.. jes da je 1GB malo puno ali pogledaj sad na ovom forumu koliko ljudi ima >512MB rama nema niko ispod..
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    IMHO: XP->1GB, Vista->2GB. Za ugodan rad.
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    ovo sam navodio minimalne zahtjeve.. ugodan rad je drugi par opanaka :D
     
  13. MisterYES

    MisterYES Novi član

    Koliko se sjecam i kad je XP tek izasao - 98 je bila ipak najbrzi OS za sve tad aktuelne postojece igre. Sad vec nije solucija.

    Mislim da ce tako biti i sa XP-Vista relacijom.

    Polako, treba vremena, shto nebih presao nekad ako se stvore hardware-ski uslovi i sve ostalo fino legne, driveri, performanse, podrshka za soft, blablabla.

    E, sad kako kome, nekima je to vec sad tako.


    P.S.
    Al djaba sve, sache mi Leopard
    :mrgreen:
     
  14. Mixx

    Mixx Novi član

    Ja sam još uvijek na Visti RC1- Ultimate. Instalirao je na 2 mašine:
    P III : MB Fujitstu Siemens,Intel 1GHz -512 MB SDRAM grafika Leadtek N-vidia 6200 64 bit 128 MB, i
    P 4 : MB Asrock, Intel Nortwood 2,0 GHz (trenutno overclok na 2.4), 1 GB RAM (dual channel) DDR , grafika ATI 9550 128 bit 256 MB.
    Expiryence index za PIII je 1.6- (RAM najmanji), a za P4 je 2.9 (Hard disk najmanji)
    Zaključci:
    1. Puno problema sa instalacijom drajvera za integrisani zvuk na MB (ne postoje driveri na netu). Zvučnu karticu SB live! mogu baciti u "smeće" jer ni proizvođač za verziju koju imam nije planirao driver za Vistu.
    2. Problem (zasad)sa N-vidia i Ati pratećim softverom uz detonatore.
    3. Vjerovatno problem sa RC1 Vistom - ni na jednom PC (iako sam instalirao dekoder) u Windows media player-u ne mogu gledati DVD - upozorava me da nemam dovoljno memorije (RAM) iako se u Windows media centru dvd gleda korektno.
    4. Aero je vrlo lijep (i radi mi na oba PC-a), bitdefender dosadan, dosadni stalni zahtjevi za administratorskim dozvolama za pokretanje programa i aplikacija tj. instalaciju(znam da se sve to može isključiti... ali ipak?!)
    5. Sviđa mi se šah, djeci purble place.
    6. Puna ljepota izgleda offica 2007 (Beta I) za razliku od offica 2007 na XP
    7. Ima nekih "bubica" sa networkom (dial-up om)......
    8...... Ima toga ali treba istražiti i vjerovatno će biti komentara.
    Zaključak....zaključka:
    Primarno će mi i dalje biti bitan XP jer nisam primjetio neku veliku razliku u
    brzini između Viste i XP-a (čak i na pIII). Vista je vjerovatno OS budućnosti
    ali treba čekati neki do SP-a i detaljne recenzije. Za sada ne čupajte kose i ne
    otpisujte svoje PC-e zbog Viste, "stari" XP još dobro stoji.! :roll:
     
  15. Raptor

    Raptor Aktivista

    U petak na poslu instaliram original home premium. Prije toga nisam nikad radio na visti. Mogu reci da pored veoma brze instalacije, radi sasvim dobro na P4 3,2GHZ, 1gb, X700 konfig. Cak aero glass ima jedino blagih poteskoca sa grafom... Takodje media center opcenito solidno radi. Nije perfektno, ali dosta dosta bolje nego sto sam ocekivao sa ovim kompom.

    Nisam imao vremena da nesto intenzivno testiram (gubio vrijeme instalirajuci zvucnu i tuner - gadno!)

    P.S Ne pitajte me za svrhu instalacije :)