Vodeno smirglo granulacije 1500+, gdje?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by mobsterc, Jul 8, 2009.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    U sarajevu, na carsiji? Gdje je najblize a da ne idem u obi...
     
  2. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ako ti se da do malte skoknut, imas Epicentar alata, tu sam ja uzeo za procesor, imas sve moguce granulacije.
    Sad neko ko je iz carsije nek se javi za blizu lokaciju.
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Gdje se tacno taj centar nalazi?
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Zagadit cu malo temu; X-Factor, mogao si na forum nabaciti par slika nakon poliranja iznenadjujuce dobrog Titan hladnjaka, uz infose o temperature prije i nakon poliranja.
     
  5. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Nalazi se u stometarci, ona duga zgrada poreg glavne ulice gdje je i Audio Centar, Konzum...


    A sto se tice slika i samog procesa lapovanja, nisam de sjetio slikati nego sam jedva cekao da ubodem novi phenom :)
    Mogu se nakaniti da slikam procesor sad, cooler, odradim par benchmarka da se napravi uvid u temperature, overclock itd.
    Phenom bio hladjen cooler master hyper 212 i nije bilo lapovan, sada sa fenrirom 10 C hladniji najmanje, od toga mogu reci da je lapovanje skinulo bar 4C. Danas nemam vremena, pa cu vidjeti sutra poslije posla da rasformiram masinu i napisem neku mini recenziju i coolera i ovog primjerka phenoma iz prve ruke :wink:
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Cek, nisi valjda polirao Titana? On ima maltene perfektno odradjenu bazu, s druge strane postoji veliki rizik kod poliranja DHT hladnjaka.
     
  7. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Skrenusmo s teme skroz, nisam dirao titana nista, stvarno ima savrseno bazu, polirao sam Phenom II 940BE :D
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Evo fotke ispoliranog freezera 7 pro i c2d e4400. Ovo je radjeno prije 1 godinu :)

    [​IMG] [​IMG]
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ako ti treba pasta, fulio si. Ponovo na posao :D
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Koristio si pastu za poliranje?
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne, samo vodu :). Inace nije toliko bitno da se ispolira do visokog sjaja koliko je bitno da se povrsine poravnaju. Ja sam istu temperaturu imao i sa ovakvom povrsinom freezera.
    [​IMG]
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nemoj samo da sada krene prica kako pasta za poliranja cini vise stete ;) To je suplja, postoje kvalitetne paste koje 'skinu' mikro opiljke od poliranja. Ja sam skinuo jos 1C na TRUE kada sam polirao pastom. Da li je bila greska u mjerenju ili minimalna razlika u sobnoj temperaturi, nije bitno jer uglavnom nije bilo nista gore :D
    Da li je potrebno? Nije, jer se vec nakon drugog montiranja 'unisti' mirror finish.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    1 stepen nista ne znaci. Ja sam prije poravnavanja baza imao temperaturu bar 5-6C visu i to na 2,8GHz na def naponu (tada mi ploca nije dozvoljavala veci klok). A potpuno ista temperatura je bila sa poravnavanjem baza, bez poliranja finim smirglom, grubim smirglom. Tako da poliranje bas i ne bih preporucio ako su baze vec ravne!
     
  14. GW

    GW Moderator

    Ma mirror finish uopće nije bitan jer to svakako popuni pasta. Međutim efekat ravnanja je itekako bitan. On ustvari obara temperaturu.
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Upravo. Jedino jos, smirglanje samo baze moze dati losije krajnje rezultate ako se ne provjeri stanje ihs-a na procesoru. Ako se polira, preporucljivo je oboje ili ako se bas primjeti da neki cooler ima losu bazu a procesor iole ravnu. AMD procesori su puno ravniji od intelovih (po mom iskustvu). Uglavnom 1000-1200 granulacije je dovoljno za optimalne rezultate. Dodatno glancanje je vise zbog gusta :D
     
  16. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ne zelim duboko ulaziti u to.
    Zanemrait cemo sta polir pasta radi.
    Nego nekako mi ovo previse dobro da je samo voda.
    Ja sam polirao sa 800, 1000 i 2000 ali nisam dobio baš takav mirror efekat kao i ti.

    [​IMG]

    Ja sam na svome TRU120E dobio vrlo dobre rezultate.
    Do cak 7 stepeni.

    Svi znamo kako je TRU12E neravan :D

    Još uvijek nije najbolje ravan jer mi fakat treba neka mašina da se sve to poravna.
    Rucno mi treba par dana.
    Ali opet je puno bolje nego bez poliranja.
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Onda ga nisi ravnao na dobroj podlozi...
    Ja kada stavim par kapi vode i zaljepim za ogledalo, cooler se jedva odvajao. Dok to nisam ponovio sa IFX-om jer je pretezak za poliranje a i poucen iskustvom da mi 2 dana smirglanja nece donjeti nista :D Takodje, imas 2500-3000+ granulacije, one sluze za postizanje mirror finisha. Slobodno ti probaj pastu za poliranje dijamanta ako hoces MF ;) To da polir pasta puni mikroskopske rupe je smijesna izjava kada samo uporedis gore navedene cinjenice, gdje se temperature ne mijenjaju nakon ravnanja sa 800-1000 granulacijom ;) Najbitnije je da je ravno, termalna pasta ne moze povecati toplotnu provodljivost nekog metala a cestice istog ce vrlo prenjeti toplotu na one susjedne.
    Evo da ukratko sumiram iskustva sa polir pastom. Nakon poliranja baze coolera, uzmes mikro fiber krpu i glancas bazu. Primjecujes da se krpa brzo 'uprlja'. Nakon nekoliko minuta, krpa se prestaje prljati. Sada uzmes medicinski benzin ili alkohol, stavis na krpu i ponovo. Opet primjecujes da se krpa prlja. Kada se ponovo prestane prljati, uzmes polir pastu. Jos jednom - krpa se prlja ;) Kada zavrsis sa pastom, probaj sa cim hoces, tragovi nece ostajati. A ako se bas bojis da ti pasta 'ostane' zarobljena na bazi, ponovo koristi benzin/alkohol. Uz to si dobio i mirror finish, a skinuo si mikro piljotinu koja je produkt poliranja.
    Mozes i sada, bez da ista diras, uzmi benzin i ocisti bazu i vidjeces o cemu pricam.
    Kada bi uspio dovoljno izravnati i uglancati bazu i ihs, pasta ti uopste ne bi trebala, nakon dodira, procesor bi ostao zalijepljen za cooler.
     
  18. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Ja sam sa 2000 dobio mirror finish, ali samo suhim smirglanjem. Znaci 600, 800 i 1000 mokro, 2000 suho smirglanje. Koliko god smirglao sa mokrim 2000 papirom nema mirror finisha. Nestanu sve ogrebotine ali ostane samo matte finish.

    Evo before/after slike:

    [​IMG]
    [​IMG]

    Moglo je i bolje ali nisam htio trositi vise papira jer sam samo htio da vidim kako to ide - zato sam i uzeo stari procesor.
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    E bravo, to sam zaboravio da napomenem. Upravo je voda+mikro piljevina zasluzna za to ;)
    Suha smirgla+recimo magicna krpa=mf.
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator