Windowsi = Ubuntu? :D

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Stevie_Ray, Jun 21, 2007.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  2. ZeuS7

    ZeuS7 Aktivista

    Dobar :D , Microsoft je pun rupa :lol: :lol: .
     
  3. godzila

    godzila Novi član

    pa i linux ima rupa nije ni on postedjen sto se toga tice svi sistemi imaju rupa

    ali ima i za toga leka patch i gotovo
     
  4. ZeuS7

    ZeuS7 Aktivista

    Da ali microsoft je daleko izlozenijim tim problemima, pa nemozemo sve zakrpit. :wink:
     
  5. godzila

    godzila Novi član

    pa nemozemo ali vidis da uvek microsoft daje zakrpe sta se nadje tu je zakrpa ja neradim update windowsa nikako jel neradim nista extra da bi mi to trebalo nemam porblema nikakvih os me ne zeza uvek ono cisto ne intaliram pa reinstaliram programe jednom kad ga instaliram to je to.
     
  6. burner

    burner Aktivista

    Samo što je fol u tome da si sa Windows-om osuđen na milost i nemilost Microsoft-a.
     
  7. ZeuS7

    ZeuS7 Aktivista

    Tako je :smt022 :smt022
     
  8. Almir

    Almir Komšija

    Neznam u čemu je problem ako neko koristi neki dugi os, sigurno da ima svoje razloge zasto je to tako.
    I linux i wiblouz ima svojih mana a i prednosti, linux nije jos spreman za desktop tržište ali može i tu da ponudi solidnu alternativu za windowz.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sta je vama? Tema je sprdnja sa sistemom validacije...
     
  10. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Dobar. Ovo je bilo za ROFL sekciju. :mrgreen:
     
  11. BoLa

    BoLa Aktivista

    Jedini razlog zasto Linux nije, za sada, pogodjen rupama i slicnim sigurnosnim propustima je u tome sto se NIKOME ne isplati praviti neki tamo virus, trojan il neko trece smece za OS koji koristi jako mali % populacije, tim vise sto je vecina korisnika Linuxa napredniji korisnici.

    Ako se linux(ikada) rasiri, vjerujte da ce postat krcat virusima, rupama i ostalim "blagodatima" popularnog OS-a. Primjer mozete vidjeti na Mozilla vs IE preseravanjima gdje se tvrdilo kako je Firefox uber super siguran, sve dok se nije rasirio na neki znacajniji % korisnika nakon cega je postao pogodno tlo za razmnozavanje gamadi.

    Bit price: nemojte pricat price tipa Linux je uber siguran ovo ono jer nije. Jednostavno, niko ne pravi viruse za njega :mrgreen:
     
  12. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Ma ni Linux nije toliko siguran koliko se priča. Stvar je u tome što ljudi ne znaju pa pričaju svašta. Naravno da ima propuste i ljudi rade i krpe. Samo za vrijeme Win98/Me, kakva je bila podrška M$-a? Nikakva... updati nisu ovako često izlazili, niti su bili ovako ažurni, za razliku od GPL/GNU zajednice, koja je konstantno nadograđivala i poboljšavala Linux platformu.

    Jedno je sigurno, bar za sada, Unix drži dobar udio u serverima a Windows u desktop sektoru. Ko traži rabusnost i podešavanje i najmanjih parametara u OS-u, taj se drži linuxa jer to M$ ne može ponuditi ni da ga izvrneš naopačke, jer mu je kôd "proprietary" tj. zaštićen, za razliku od linuxa. Ko hoće lahkoću pri upotrebi, automatizaciju, da mu svaki software radi, da ima krekovano sve.. onda Win.

    Postoje distribucije Linuxa (mislim da je Gentoo u pitanju) čiju instalaciju možeš raditi mjesec dana, jer nema ništa automatski, sve se ručno radi i kompajlira ;)

    Zanimljiv tekst o propustima u OS-ovima:
    http://www.firewall.cx/articles-win-and-other-bugs1.php

    EDIT: UBUNTU se prodaje(vao) na Windows Marketplace-u
    http://216.239.51.104/search?q=cache:D1 ... cd=1&gl=us