1. Sena

    Sena Veteran foruma

    IPS se uvijek izvlacio opcenito na uglove, sony/samsung su dohakali tome da imaju sada VA panele sa kutovima koje debelo nadmasuju IPS, doduse kompromis je kontrast.
    IR i trajni burn in jesu jedini rizik, kolega alibegovic je ja mislim imao na S8, eto mene nije potrefio.
     
  2. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ma burn in je bezveze spominjati, koristim ovaj LG V30 godinu i po i malo se vidi da je svjetliji dio dole gdje je nav bar i gore status bar, ali samo na slabom osvjetljenju i jednobojnim pozadinama. Sad ja trebam plakati zbog toga, a ne primjeti se bukvalno nikad osim ako gledas jednobojnu pozadinu i trazis mane? I trebao bih gledati 5-6 sati dnevno u inferiornu tehnologiju radi straha od burn ina? Smijesno. :)

    Ono za PWM ima smisla, jer jbg ako ti nesto ne odgovara onda ne odgovara, ali sve ovo drugo su bezvezni izgovori.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Burn in je i po meni prenahupan, iako sam cak ja prije stalno bio zagovornik da je to kobna mana.
    Ali eto jedini burn in koji sam ja imao je bio na IPS panelu, tako da....
     
  4. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ma naravno da je prenapuhano, jer kad laik procita burn in misli bog zna sta je ovo, izgore lampice, a ustvari se i kod najgorih slucajeva ne primjeti osim ako bas trazis.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    [​IMG]

    Je li ovo mali burn in?
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ako bas zagledas :D
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nije prvi koji sam vidio takav, znaci u radnji sam vidio ovakve telefone kad su izasli u izlogu, strasno :D
     
  8. adsubzero

    adsubzero Komšija

    To ce prije biti image retention koji nestane, a ako je burn in, onda je morao da radi konstantno i da stoji na istom ekranu.
    Nadji od obicnog korisnika pa da vidimo kako to izgleda :)
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma ima i od obicnog korisnika, urezao se facebook/messenger menu i tipkovnica. Nemam primjer jer nisam tad uslikao, al doooobro se vidi. Skoro kao na ovom iznad hahaha. Neki facebook manijak bio...
     
  10. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    A zašto se to generalno najviše dešava na samsungovim telefonima? Bar kako vidim na netu samsung tu nekako najviše prednjaci.




    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Samsung pravi i za iphone panele, Apple radi kalibraciju.
     
  12. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Jeste, ali recimo nisam vidio do sada da su se sa iPhone X i XS zalili na burn in ili retenciju

     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Usko vezano za burn-in, OLED ekrani vremenom gube na max svjetlini, zbog starenja dioda. U biti neravnomjerno starenje dioda i uzrokuje burn-in.

    Pa su potome najslicnije plazmi, i na plazmi ekran bukvalno stari, samo sto to tamo nije problem jer nikad nije potrebno vise od 50-60%, a na telefonu je vani po suncanom danu i 100% nedovoljno. :D
     
  14. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Mobitel ne drzis 5-6 i vise godina kao tv ;)
    Al opet, ono sa slike neces nikad vidjeti kod sebe na telefonu.
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Konkretno za OLED tv-ove, oko 9000 sati rada na max svjetlini, rezultira gubitkom 5% svjetline.
     
  16. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ode sad rasprava o ekranima na xiaomi temi

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Imali smo to vec par puta. Sve pocne tako sto neko kaze da je OLED savrsenstvo.

    Mozda i bude za 10 godina. LCD je na trzistu mnogo duze od OLED-a.
     
  18. Eldorado

    Eldorado Komšija

    E jesam potrefio sa raspravom da aktivniji budete :D

    Najvaznije je da rupe sa ekrana nestaju, mislio sam da cu koristiti kad tad mobitel sa notch al sreca ide se u drugom smjeru.

    Nafurao sam se na MI 9T, valjda malo cijena padne poslje godisnjeg odmora.



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  19. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa i CRT je bio duze tu od LCD-a, pa cim se LCD pojavio, CRT se poceo izbacivati.
    Jednostavno nije tesko uvidjeti da je neka tehnologija superiornija.
    Btw OLED je izmisljen nekad 90-ih.

    Sto se tice stetnosti za oci:
    https://www.bgr.in/news/apple-iphon...-for-your-eyes-than-lcd-displays-finds-study/

    Jesmo malo otisli u offtopic :D
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Daleko je od savrsenstva.
    Ja to nisam niti rekao jednom, a evo stevie, pitam te o kojem cjenovonom segmentu plazmi pricamo?
    Posto listam avs forum, doduse C9-E9 owners thread, ali bacim oko i na druge teme, a i tu se povede ponekad prica o plazmi, Pioneer Kuro kod par ljudi i dalje radi kao prvi dan.
    Pitanje je hoce li LG krenuti da skrtari na elektronici kao sto je Panny to krenuo kasnije da radi je kupio NeoPDP panele, pa samo prva serija je bila bas vrh, na V20 je vec izmjeren manji kontrast, kasnije sto se high end-a tice Z serija je ostala jedina dosljednja, ali sa price-tagom koji tada pored usavrsenih FALD LED LCD jednostavno nije nije vise imala trziste.
    Panny i danas ima vrh, ako ne i najbolji tv na svijetu, GZ950 OLED, LG su paneli, ali custom je ostalo.
    Ovo za smrtnike Sony/LG OLED je best choice, obja koriste opet iste panele, ali sony ima svoju
    Ovaj gore Note 8 ima jos problema sem samog burn in, gle tintinga, eto npr jedne od slabosti OLED-a, lutrija je pofina za tinting kao i za gray unifromity. Judder je lutrija za osobe, neke primjete, neke ne, jos jedna slabost, OLED.
     
    Last edited: Aug 3, 2019