Zamjena guma (ljeto - zima)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Blowfish, Mar 17, 2011.

  1. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Kada pocinje ljetna sezona u saobracaju? Malo su mi nesigurne ove zimske pa bih da ih skinem sto prije.
    Na BIHAMKU nisam nasao nikakve informacije a Google me baca na .hr forume. Kod njih je 15. aprila, je li svugdje tako ili zavisi od drzave do drzave?
     
  2. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

  3. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Re: Ljetna sezona - gume

    E stanje na putevima mi je bilo na kraj pameti. Hvala ti puno!
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Ljetna sezona - gume

    Internacionalni standard je 1. Oktobar do 15 aprila za zimsku opremu. U swe se ekserace mogu koristiti u toj periodi.

    Sent from my Desire HD using Tapatalk
     
  5. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Re: Ljetna sezona - gume

    Ajd sto su nesigurne kad ugrije, nego sam ih i potrosio kako je bilo toplo. No evo gledam prognoze, i jos su najnize temperature moguce oko 2-3 stepena, tako da se valja jos malo strpiti sa zimskim, ali makar ne mislim hoce li me sta iznenaditi :)
     
  6. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Re: Ljetna sezona - gume

    Ipak cu cekati 15. april jer mi se ne daju stavljati lanci na ljetne gume ako dodje do "zimskih uslova".
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Ljetna sezona - gume

    Gdje u Sa uzeti najjeftinije nove zimske 15" gume? Znam da je negdje na Ilidzi bila neka akcija Michelinke za oko 100 KM / komad, ima li ko kontakt info te radnje?
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: Ljetna sezona - gume

    Nafta koju tocimo u auto svakim danom gubi na vrijednosti - raspada se...

    Kazu da nakon godinu dana takva uskladistena nafta ne moze upaliti auto.

    Gume su naftni proizvod pa gube svoj kvalitet i obicno idu na "akciju".

    Svaka guma ima oznaku sedmice u toj godini kada je proizvedena npr 45 / 2009 ili 17 /2009.

    Tako pogledaj datum proizvodnje i radije kupi slabije marke i nove proizvodnje.

    Ja sam kupio prije 2 godine nove zimske 15" Pirelli i odlicne su - super.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Ljetna sezona - gume

    sve ok samo sto ne pise 45/2009 nego 4509 a sad vec bi trebao uzeti nesto sa oznakom 4512 mada opet gume se stare tom brzinom,gume stare godinu dana su savim ok, pa cak i dvije,vec tri i vise nije dobro,a i ta stara tri godine ce biti dobra u trenutku montiranja al ce da se ukoci u toku voznje kroz godinu dana,tako da se dolazi do zakljucka da onaj ko vozi velike kilometraze i ko ce za godinu da potrosi gume moze bez problema montirati gume stare 3 god jer nece imati priliku da dodatno ostare jer ce se prije potrossiti a ko vozi malo i racuna da mu gume traju 3-4 sezone obavezno treba ici na ovogodisnje
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Ljetna sezona - gume

    ok, a gdje uzet neke OK 4512 u Sa, i do koliko para nije pljacka za 15" ? :)
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Ljetna sezona - gume

    Makbel, Sava, GumaPro, sve je tu negdje... Moja preporuka Dunlop Wintersport 4D, GY ultragrip 8, ili Continental TS-850...
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Ljetna sezona - gume

    Ok pasha, ali GDJE ih u Sa naci (nisam nikad kupovao prije gume po radnjama, pa ni ne znam za radnje xD) ?

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  13. Ninja

    Ninja Komšija

    Re: Ljetna sezona - gume

    Sava gume su mođu lošijim, ne bih preporučio. Continental je preskup, ali ima njihov malo jeftiniji brand, Sportiva, koji je približnog kvaliteta. A mislim da su čak jeftinijie od Savinih.
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Ljetna sezona - gume

    Sava je preporucena kao radnja a ne kao brand.
     
  15. Juka

    Juka Komšija

    Re: Ljetna sezona - gume

    otidji dole na bacicko polje (stup) u savu, a ja sam dunlopke uzeo u asa auto, 15ke 195/65 115KM po komadu tada bile oko 4mj stare kako su iz fabrike izasle!!!
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Ljetna sezona - gume

    115 za Dunlop se ne cini puno, haj bas cu svratiti i u ASAu pa da vidim imal jos uvijek takvih dealova.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Ljetna sezona - gume

    Trebaju mi 235/45 17ke :) ima li dole ista do 2 stoje. A da nije shit.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Re: Ljetna sezona - gume

    Nije valjda da to zimi vozis? :D Ili se odnosi na naslov teme koji cu upravo zamijeniti :D
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Ljetna sezona - gume

    cega 200km il evrica?