Zamjena guma (ljeto - zima)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Blowfish, Mar 17, 2011.

  1. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Bolje nemoj :mrgreen:, ja prošle godine na bljuzgavici, motam sa semafora lagano, auto ode pravo a brzina nije ni 20 bila. Džaba što je šare 5-6mm bilo kad nemaju više svojstva :)
     
  2. kAcA

    kAcA Aktivista

    Evo danas na ovim niskim temperaturama odlicno drze. Izgleda su slabije samo kad je toplije...
    Mozda ima i veze sto sam ja svoje u Lukavici kupio :smt005
    Uglavnom, stvarno sam zadovoljan
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Hvala brate, a sto sam nafakali, jesam li to ubo' dobar deal, ili sta (ne razumijem se u gume bash)? :D
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Dje nisi drug, Michelin su jedne od najboljih i najskupljih guma, vlasnci su jos par dobrih brandova :D

    To je stvarno akcija za 120 KM svjeze gume, nije bilo 15 "-ki po toj cjeni kada sam ja kupovao.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne bih se ja zakleo da su te miselinke original. :D
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pa koje je auto Zeleni :)

    45 visine i Speed Index: Y - this tyre is approved for speeds up to 300 km/h !! :roll:
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nije 45 visine nego 105 ako govorimo o milimetrima. Ovaj drugi broj (45) nije visina u milimetrima nego procenat sirine gume.
     
  9. nFare

    nFare Komšija

    Uvijek su cijene padale 15-20 dana nakon pocetka zimske sezone, ali u zadnje dvije godine se 15 brandirane mogu naci i ljetne i zimske po 120KM, s obzirom da se ove gume danas standardno nalaze u najmanjim klasama automobila.
     
  10. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Dobar je i Continental. Barem tako testovi kazu :D

    Hvala Bogu, proslu zimu su me odlicno slusale. Vidjecemo kako ce se ove zime ponasati :)
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    To nije bitno fakat, treba mi dobra guma :)
    Rijetko kad idem preko 130 :)
    Sam dok sam vozio nachepio sam ga jednom na 240. I to je to.

    [​IMG]
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Priznajem bio sam malo nekulturan sto upitah koje auto, ali eto sada se ispostavilo sa razlogom.

    Zeleni, ta jedna guma je 255 KM, tj 4 komada su preko 500 Eura i radije probaj naci za te pare adekvatne gume naspram tvog auta i felgi.

    Za VW Passat nije preporuka gume preko omjera 225 / 45, a 17 ako imas cca 130 H.P.(konjskih snaga) vozilo...kod vas su dobre ceste i ti ne vozis brzo, ali trazi adekvatne gume.

    Razlog na 17" je takvo-namjensko vozilo koje ima pravilan kocioni sistem i zaustavni raspon (kocenje), amortizeri, a trapove koji ce da trpe da ne spominjem.

    Evo pogledaj sta ti Michelin predlaze : http://www.michelin.co.uk/tyres/car-tyr ... VOLKSWAGEN

    Za 15" ja prvi put cujem da su po 120 KM dobre gume tipa Michelin, pa sam nazvao UnionComerc zastupnika za Michelin (Zenica-Sarajevo) i gume zimske M. Alpin A4 195/65 R15 su 149 KM - 10% za 4 komada i to je 134 KM komad...jeftinje nego prije 2 godine, ali opet skuplje od 120 KM...
    Link: http://www.unioncomerc.com.ba/michelin.html
     
  13. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Michellin Alpin A4 195/65r15 platio prije mjesec dana 122,00 KM / komad na aneksu (michellin radionica).
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    To pravo pojeftinile gume :). Ja kad sam uzimo prije 5-6 godina ljetne 205/60 R15 komad bio oko 230KM :D
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Super. 225ice su i jeftinije.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    225/45 su dovoljne za to auto, cak ni 215 nisu male.

    Mom fordu su fabricke 195/60 R15, ali najvece moguce po fabrici idu 215/45 R17 i njih sam i nabacio. Ljudi stavljaju 19'' 235/35 meni se cini, isti krajnji obim gume dodje, ali to je bas previse i finasijski a i bio bi neudoban katastrofa, i na 17'' je osjetno tvrdji nego na zimskim 15'' :D
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Felga je 17ka, mogu samo manje dimenzije uzeti. Ustediti 20ak posto na cijeni i to je to.
     
  18. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Vjerovatno ne bi bilo loše da uzmeš čeličare ako nađeš jeftino, te svake sezone možeš sam sebi mijenjati setove. Znam da je u Austriji skupa montaža i demontaža, te su upravo zbog toga polovne gume korištene jednu sezonu dosta jeftinije nego kod nas. No opet je na kraju sve pitanje isplativosti.