Zamjena guma (ljeto - zima)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Blowfish, Mar 17, 2011.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Do 200KM nema ni protekt ja mislim u toj dimenziji :) a 200€ se moze vec probrati :) Ja sam ljetne 4 215/45 R17 platio oko 1000KM sve 4, nesto malo manje.
     
  2. Ninja

    Ninja Komšija

    Imaju vjerovatno Tigar gume u toj cijeni. Imao sam njihove prošle zime, iznenadilo me kako dobro hvataju po snijegu (penjao sam se gdje 3 godine ranije nisam mogao Savinim Eskimo S3, a bilo je isto vozilo i iste dimenzije guma). Koliko su izdržljive ne bih znao, ali nisam čuo da se ko žalio na njih.
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Da tu nije bilo jos kakvih razlicitih uslova ? :D

    S3 jeste ukupno slaba guma, pogotovo na mokrom, ali snijega se ne boji nikako.
     
  4. Ninja

    Ninja Komšija

    Oba puta je bio snijeg. Jedina razlika je što su Tigrove gume bile praktično nove, dok su savine već bile vožene, ali je šara bila prilično očuvana.

    EDIT

    Kod nas se mogu naći i relativno jeftine gume kineske proizvodnje (America, Austone, Kenda itd). Ima ih i prilično dobrih s obzirom na cijenu, ali i onih koje ne bi trebalo metati na vozilo koje može preko 120 km/h. Može biti dobra kupovina ako imate nekog od povjerenja da ih prodaje.
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma nista to, pogotovo na ove dimenzije. Me treba se zajebavati sa tim. A i tigar ima tu manu da je dobar prvu sezonu, sljedecu je katastrofa, navozao sam ga se i njega i save podosta i sava je malo bolja ali su lose obje generalno. Nece mokrog sekunde, a to je realno 80% voznje zimi.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: Ljetna sezona - gume

    Djeluje prihvatljivo po cijeni, samo provjeri onaj datum...eto sto kaze Dino npr 5511 je 55 sedmica 2011...to pise sa strane i samo na jednom mjestu, pa treba dobro gledat i okretati gumu :)

    Moje su bile 146 KM komad i 7 % popusta na karticu...
    http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/car/s ... _edge.html

    Neko kupuje Savu S3, jer ima nesto plici (manje dubine) grip nego ostale zimske gume.

    Onako sa kafe na kafu, raja koja vozi Pasata ili nekog Audija zbog aluminijum trapova kupuje Savu, jer zimska guma (navodno) lomi trapove...
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    E jbg,opet ga ukaki. :)

    Godina ima 52 sedmice i ne moze biti 5511 da ga jebes :lol:
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    :D Dobro si, bas sam lupio :oops:

    Ma problem je naci te brojeve, znam ja da to ima, ali sam zaboravio detalje i to sam zelio naglasiti...ti puno pomogo sa tim :smt006
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    evo da bude zabune

    [​IMG]
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    A ako hocete da se sjaje ko sa praonice koristite za premaz malo razblazen sok na razmutu i ostavi da se osusi :D
     
  11. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Vozio Tigar nove, možda su jednu ili dvije zime bile dobre, a ovo ostalo nula bodova. Džaba što su imale šare, što su vožene samo zimi kada su brzo izgubile svojstva. Uzeh nove S3 prije par dana, pa ćemo vidjeti kako će biti po snijegu. 95% je loko vožnja, tako da se i nemam potrebe za bolje gume i prtjerano jurcanje :)

    Evo i ADAC-ov test zimskih guma za ovu godinu.

    165/75 R14 : http://www.adac.de/infotestrat/tests/re ... geId=31821

    205/55 R16 : http://www.adac.de/infotestrat/tests/re ... geId=31821
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma


    Ovo sam i ja rekao, a vjeruj mi i sava je tu negdje, u par sedmica :)
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Kupio Michelinke nove, 120 KM komad na K.Glavi. cine se dobre.
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    sta bi sa godistem,jesu li ovogodisnje ili....
     
  15. anel007

    anel007 Komšija

    kupio jos dok su oni mrazevi bili sve 4 matador nordicca mp59 m+s u guma pro i tad im je cijena bila 95 KM komad (kaze lik imaju ih dosta na stanju pa daju 15% rabata i zato su tako jeftine), citam po netu da su dobre za zime pa cemo vidjeti kako ce se pokazati u voznji, do tad vozio na celavim dunlop i jedva izasao iz dvorista to jutro kad sam kupio ove tako da sam zadovoljan u svakom slucaju :mrgreen: :mrgreen:

    sto se tice ovih brojeva jedva ih nadjo al uglavnom pise 2312 tako da bi valjda trebale biti dobre :)
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Bile Michelin 5. sedmica 2012 i Dunlop 30 i neka 2012, obje su 120 KM. Zvao par jarana, kazu Dunlop su dosta tvrdje, cupka auto, dobra za brze voznje. A Michelin je meksa dosta, al osjetljiva kad se penjes na trotuar. Njihova preporuka bila Michelin, kazu bitno je da su 2012, te hefte su manje bitne.
     
  17. Juka

    Juka Komšija

    Da dunlop jeste tvrdji, jer znam da mi je ovaj govorio da je duplo deblje meso gume i iz tog razloga ima manje vazduha u njoj i osjetljivije reaguje auto pa iz tog razloga i jeste neudobnije!
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Vedo, ti si sto nas narod kaze nafakali :D ... da budu hairli i da opet kupis...

    Vedo, to ima veze sa oznakama tipa "podnosljiva brzina". Mislim da su T do 190 km/h, a R su do 170 km/h...tako je (mozda) Michelin oznake R ...

    A ovo sto se raja zali na odredjene gume...prosla zima je bila pravo ostra :D .

    Sarajevo 1 m snijega i nocne temp. do - 25 i vise :smt012

    Zapravo, unazad par godina su zime zestoke.

    E sad kad padne snijeg i bace so po cesti i otopi se snijeg, tamo do 12 popodne i uvece, rukom predjite preko otopljenog asfalta - ma ko smirgl papir / ostro / dere :D
     
  19. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Sad za sad su mi se Michellin A4 pokazale kao odlične gume. Dimenzije 195/65/15 na audi a4.
     
  20. kAcA

    kAcA Aktivista

    Meni je treca zima na Tigar Winter1, do sad stvarno nikakvih problema nisam imao...
    Medjutim cini mi se da su od ove godine pocele malo gubiti svojstva, slabije drze cestu na mokrom.

    Za normalnu voznju preporuka za ove gume. Sljedece zime ako ih budem mijenjao vjerovatno opet uzimam