Zamrzavanje racunara...

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Reznor, Jan 12, 2009.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Trenutno boravim u CH, i koristim drugi racunar. Sve radi uredno sve dok ne pokusam streamati neki video ili gledati tv preko media playera ili da slusam muziku. Situacija je ovakva: pustim mp3, odsvira jednu pjesmu pustim drugu zamrzne se i ne pomaze nista osim restarta. U winampu radi uredno mp3. No, kod oba playera mi zamrzne kad probam otvoriti webtv preko bihneta (ftv, bht, hayat, tvsa). Takodjer sam sinoc na novoj gledao lud zbunjen normalan i odlucim da maximiziram prozor kad se opet zakuca sistem, hoce bez full screena. WMP sam nadogradio sa 9 na 11, snimio sam KLite sa opcijom lots of stuff, ali nije do toga, u sto sam bio i prije siguran. Ostalo je sve ok, youtube radi, probao sam igrati i igre, snimio project64 i igrao zeldu, posto sam to imao na usb sticku. Konfiguracija je:
    ASROCK P4i65G
    Pentium 4 2.0 GHz Northwood s478
    1 GB RAM (jedna plocica, ne znam koji je proizvodjac)
    Graficka Hercules 3D Prophet 4500
    HDD WDC WD800JB 74GB
    Opticki uredjaji:
    JLMS DVD ROM LTD-166S
    i CD RW Cyber CW078D
    Na internet se spaja Zyxelovim USB Modemom Prestige 630.
    Ostalo: Labtec zvucnici, tastatura, mis, Acer 17" LCD.
    Jedan jaran mi rece da bi moglo biti do drivera za zvucnu, a zvucna je C-Media AC97.
    Ne bih volio puno da eksperimentisem s ovim racunarom posto nije moj, a svakako bih volio da ga napravim, format Windowsa bih tek u krajnjem slucaju uradio.
    OS je Windows XP SP3 German.
    Unaprijed hvala.
     
  2. pinci

    pinci Novi član

    probaj neki drugi player
    izbrisi sve codece pa ponovo instaliraj (nadji na netu neki alat sa koji mozes to uraditi)
    reinstaliraj zvucnu
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Probao sam playere, codeca nemam nikakvih osim Klite codec packa, ali i bez toga je zamrzavalo, znaci oni otpadaju. Jedino drivere da probam, mada mi nema logike, ali eto. Mozda jos neko ima nekih ideja...
    UPDATE: Probao drivere, obrisao, i tako nece, i opet ih snimio, i nista. Snimio operu, otisao na youtube, pokrenem neki video i probam full screen i srusi se kao i IE 7 i pojavi se ono send i don't send. Sa VLC pokusam otvoriti link na FTV, on izbaci poruku da ne moze da otvori.
     
  4. pimi

    pimi Aktivista

    a da probas formatirat?probaj i tu opciju!!!
     
  5. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Zaista cudan problem...
    Moguce da je i do drivera grafičke... (sve je cudno pa je vrlo moguce da je rješenje glupo)
    Probaj skinuti najnovije drivere za GPU.
     
  6. pimi

    pimi Aktivista

    imas par solucija pa probaj.ako nemogne ovo sto ti je renno rekao probaj jedino formatirat pa javi.al bas cudan problem...
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Fazon je taj da je racunar pun setova raznih pjesama za klavijaturu koji su razbacani po particijama, a za ciju izradu treba puno vremena i experimentisanja. Imam sada samo Windows 2008 i XP SP1 DVD i CD. Vidjecu veceras kada da odradim format, a dotad valjda neko nadje jos koju ideju.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa kad formatiras samo gubis c:particiju. Nisuti valjda tu ti podatci? A svakako prije formata ti preporucujem izradu backup image-a sa acronisom c: particije.
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ne znam sta vise da mislim...Probao sam vise CD-ova Windowsa XP. Prvi je bio SP1 drugi SP2. Na prvom nakon instalacije sam snimio drivere za graficku i poslije restarta opet pustim vise pjesama i zamrzne se. Ako obrisem drivere i ostavim VGA driver opet ce stopati jedino da ga opet formatiram. Kod ovog s SP2 odmah nakon instaliranja drivera za zvucnu zamrzava kod pokretanja pjesama, znaci prvi mp3 ok, a ako kliknem na na drugi mp3 zamrzne se ili kad ucitam odjednom vise pjesama. Kod Windows 2008 nisam primjetio probleme, ali sam mogao instalirati samo zvucnu, ako neko ima da mi pronadje drivere za Prestige 630-11 modem usb, i za 3D Prophet 4500 graficku, bio bih mu jako zahvalan. I kao sto rekoh nije format uvijek rjesenje.
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Graficka izgleda da je o.k. kao i zvucna. Cudno je to da ne blokira u Windows 2008 kod slusanja muzike bez drivera (nema ih za OSove iznad XP) dok kod XPa sa Standard VGA Controllerom (znaci isti slucaj) blokira. U Windows 2008 svira muzika iako katkad pocne stopati dok OS nakon nekog vremena rada se opet zamrzne. I kod XPa mi se to znalo katkad desavati. Zbilja mi je ovo zbunjujuce... Moze biti maticna, I da ne moze slucajno temperatura procesora biti problem?
    [​IMG]
     
  11. GW

    GW Moderator

    Tih 61 nije uredu ako je to temperatura u idle-u.
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ok, sta predlazes da uradim? Ne znam od cega bi mogla biti ovo temperatura, ali sam djelimicno siguran u procesor, posto mi je poznato da su se stare P4 dosta grijale, a cooler sam provjerio, stock intelov.
     
  13. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Pokreni Orthos i prati temperature :D
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nikad nisam radio sa Orthosom, jer nisam imao potrebe. Moj racunar kod kuce u BiH radi odlicno, i s njim sam prezadovoljan otkad sam ga kupio. Interesuje me gdje se ovdje gledaju temperature, i koliko treba minimalno drzati orthos upaljenim. U trenutku pisanja ovog posta vrijeme trajanja testa iznosi: 9 minute i 30 sekundi. Znam da sam mozda naporan, ali zelim da otkrijem sta je, da ne dajem dzaba pare na nove komponente ako su stare ispravne. Na stranici na kojoj sam nasao Orthos (http://www.pcmasters.de/download/inform ... rthos.html) mi je nudio nekakav CoreTemp, ali kad sam ga extractovao kaze da ne podrzava ovaj procesor. U BIOSu je temperatura CPU 37C i ploce 34C.

    [​IMG]
     
  15. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Probaj sa RealTempom i OCCT-em. Orthos vrti na SmallFFTs za maksimalno opterecenje procesora, jedno sat vremena.
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hurmash1ca hvala na programima, ali nasao sam samo OCCT. S njim sam vrtio test cca 10 min, posto je vec kasno i ne mogu da citavih sat vremena sad odradim. Nisam primjetio nikakva usporenja, samo sto mi je prestao raditi USB modem. Nakon ponovnog prikljucenja opet se upali, i samo sto se probam spojiti na internet, opet se ugasi. Kad sam ugasio OCCT opet radi normalno. Svasta...
     
  17. nFare

    nFare Komšija

    I priority taj na 9 stavi, inace mislim da je OCCT mocniji, prolazi mi test na orthosu npr. 1h a na occt padne nakon 20 min.
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    [​IMG]

    Temperatura kaze da je 44 C, znaci ono 60 C nije ni ploca ni procesor, ne znam ni ja sta je. OCTT sam ponovo pokrenuo na High priority i vrtio cca 10 min, i nisam primjetio nikakva usporenja.
    UPDATE: odradio sam ga 20 min i jos nema nikakvih promjena/usporenja...
     
  19. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Nije ti do temperatura.
     
  20. Reznor

    Reznor Overclocker

    Izgleda da je bilo do USB modema, tacnije kabla od modema. Probao sam drugi kabal i kada njega ukljucim ili istekam modem iz racunara ne zamrzava vise. Medjutim sada kada hocu da gledam webtv nove ili youtube u fullscreen iskoci greska send i don't send, i svi se tako browseri ruse. Moze li se kako to napraviti?