Zasto je Asus na P965 plocama omogucio Penryn podrsku?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Stevie_Ray, Aug 9, 2007.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  2. Esh

    Esh HWB

    to i jeste jedini logican odgovor buduci da je asus napravio desetine verzije p965-baziranih ploca.. chipset je bez sumnje dobar, ali mislim da su pretjerali sa brojem verzija koje su ponudili na trziste.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    blago receno pretjerali
    da ne kazem da za p5vd2-mx ima tacno 6 razlicitih modela.
    veselica mi je naci pravi bios
    ;)
    sad imaju mx,vm,vmx,dh,dh l,e....
     
  4. azzaro

    azzaro Aktivista

    ostaje pitanje koliko je superiorniji novi p35 chipset od "starog" p965?
    Sa istim cpu naravno.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kakvi bolan superiorniji, u nekim testovima je P35 cak sporiji do P965. OK, nesto se bolje clocka, ali su male razlike.

    Jedino sto P35 ZBILJA donosi je DDR3 podrska na nekim plocama.
     
  6. azzaro

    azzaro Aktivista

    Bas cudno, ako je cijeli p35 segment u rangu p965 na koga su onda tipovali kao kupce? Klokere? Mozda su losi drajveri u pitanju ili se veci iskorak tek treba ocekivati sa X38.
    Ispada samo da su podigli FSB?
     
  7. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    P35 donosi puno, puno veci overclock potencijal, od nekih otprilike 50 do 150MHz (zavisno od ploče), što daje odma vece performanse.
    Jer danas ti više ploča pravi barijeru za overclock nego procesor.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne, nego su ocekivali da ce to ljudi kupit kako bi mogli vozit Penryn. No Asus je dokazao da je takvo nesto moguce i sa P965. Zasto su onda pravili P35? Kako bi ljudima izmamili pare.

    Ne. Zivo mi se j**e ako mi FSB na P35 ide na 600MHz kad P965 potegne 500. (Karikiram.) Prec sa P965 na P35 je debilana ako je to zbog tih 100MHz vise.
     
  9. Esh

    Esh HWB

    racunalo se sa podrskom za fsb1333, 45nm procesore te ddr3 memoriju, uz bolji graficki chip za g33. ako izuzmemo ddr3 memoriju (koja i nije zastupljena na velikom broju p35 ploca), radi se o refreshu linije chipsetova i tu je citava logika s biznis strane.

    generalno, vecina p35 chipsetova bez problema daje fsb od 450-500+ mhz, sto se ne moze reci za sve p965 ploce, posebno one jeftinije, no opet, tu je i razlika u cijenama.

    sto se tice x38, ako si pratio vijesti na hwb, ukljucit ce dvije "tehnologije" - podrska za pandan nvidia sli / epp memoriji (auto-oc, vece performanse, oc ostatka sistema) te alat za podesavanje bios opcija iz windowsa i oc, dakle, nista posebno. namecu ddr3 kao default za taj chipset, no jos prije par mjeseci vidjene su i x38+ddr2 ploce. treba jos spomenuti crossfire podrsku, a valjda bi i sli trebao da radi uz 'hack' ili dva..
     
  10. azzaro

    azzaro Aktivista

    Enise cini mi se da je vec sada stavljen velik teret na racun novog X38 chipseta.
    Ako pretpostavimo da ce cijena tih mobo biti malkice veca od ovih p35 a to znaci preko 250 eura(procjena), i umemo u obzir dobre OC mogucnosti p35 (i p965 svakako) onda ostaje veliki upitnik kome se to isplati?
    Da, jesam pratio hardwarebase i moram priznati da su vijesti na pocetnoj stranici poput thrillera, poslije cega najvise trpi moj Mx518 u potrazi za review-ima :D

    Sjecam se situacije iz 2003 kad sam trazio mobo (s.478) i tada su bile dostupne dosta dobre Intel 865Perl a pompezno se najvljivao dolazak top chipseta 875 sa PAT tehnologijom. To me vrijeme podsjeca na sadasnje stanje.
    Iako sam kasnije masno platio Intel D875PBZ, smatram da nije opravdala previsoku cijenu ( neznatno brza od puno jeftinije 865Perl) tako da vec sada sumnjam u isplativost X38+DDR2...
    X38+DDR3 je opet druga prica.

    Ostaje nam da cekamo vijesti i review, sa HWBase svakako :D
     
  11. Esh

    Esh HWB

    pa jasno je da nema smisla ici na x38 express ako se ne zeli praviti neka crossfire kombinacija, tako da pretpostavljam da je to glavno trziste za x38.
    verzija sa ddr2 memorijom ce biti nesto jeftinija i u zavisnosti od overclocking mogucnosti, to ce vjerovatno biti top ploce za intel platformu.
     
  12. Nani

    Nani Komšija

    Memorija je ta koja ce praviti razliku izmedju ovih ploca sad...2GB DDR 3 (7-7-7-18) na 1600 MHz je 560$ (840km)!!!!!!!!!!! 4GB DDR 2 na 800Mhz (4-4-4-12) je 189$ ->283 km!
    Takodjer ni DDR3 na nizim taktovima nije nista jeftiniji 2 GB DDR 3 na 1333Mhz je u prosjeku oko 400$ tj 600km! Razlike u performansama su vrlo dobro poznate...skoro da ih nema...
    http://www.anandtech.com/memory/showdoc.aspx?i=2989&p=7 od 2 do 3 fps-a :smt005
    Ovo je prica koja se tice Amerika kod nas dodajte jos koju stoju na ove cjene, pa se namece sam odgovor kad ce to DDR 3 postati mainstream a samim tim i ploce koje ce ga de jure podrzavati...