Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Dali su mi pola godine na motor i mjenjač.
     
  2. Almir

    Almir Komšija

    daju ali te garancije su smiješne i kratke tipa 6mj...a kad je u pitanju kupovina realno svi vole kupovati za tuđe pare

    ja nemam dodira sa fordom nikako, meni se zgadio prije par godina kad nas je frend zamolio da ga izguramo iz snijega i gdje smo čovjeku sjebali-udubli lim, nije bilo ništa krkanski ali tu mi je nako pao fokus kao auto :)
     
  3. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Pa jbg, ko će to davati dugoročnu garanciju na polovno auto ? Sve je zaista stvar ličnog ukusa, kada odradim malo detaljniji tehnički pregled javit ću ovdje kakvo je auto i sl, ali ono što sam mogao vidjeti auto nije uopšte izhabano i stanje je vrlo dobro.
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kolega je kupio Passata 7 u Nipexu i imao garanciju godinu. Milion kvarova, na kraju ga je prodao prije isteka garancije kad su mu na 1.6 tdi motoru stradale dizne koje koataju oko 5000 KM.
    Tako da je to sve isto, sutra ja mogu u zamjeni auto prodati u svaki servis.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja bi kad vec.kupujes auto 2005 godine uzeo provjereni Golf V 1.9 tdi. Mozda i Astru H 1.7
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako nisi znao taj 1.7 je Isuzu.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa znam, nije to toliko los motor.
     
  8. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Po svim ovim (horor) pričama koje Tale priča najbolje je uzeti novo auto i riješiti sve probleme. Isto kao da su ova auta napravljena da izdrže 200k KM i onda crknu.
     
  9. Almir

    Almir Komšija

    ma ovaj tale baca bombe :D i ima neke dječije frustracije...al neka nadoće ;)

    ja mogu ali neznam dal bi kupio novo auto, najviše volim kupiti auto koje je u fabr garanciji još 1 ili 2 godine... možda bi kupio novo da sam negdje njem ii švica pa on libo me tuki...al ovako bestubuy za mene je 2g novo staro pod fabr gar...
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Druze,kako sam vec spomenuo je vozim Focus Cmax 2007. sa istim motorom. Taj motor ima dobrih osobina al ima problema. Od kako postoje motori nije nikad napravljen motor da je pojeo vise turbina od tog 1.6 hdi/tdci. To je motor koji prvo ima problema s podloskama ispod injektora pa kad one malo popuste i pocne gubljenje kompresije onda ECU dodaje goriva da iskompenzira te gubitke pa taj visak goriva proizvodi cadje koje dospjevaju u ulje i onda takvi kontaminirano ulje zacepi "krvotok" do turba i tu je kraj.

    Znaci sad obavezno napomeni svom majstoru da ti imbus kljucem 7 dotegne po dva vijka sto drze injektor. To ti je pod obavezno. Onda interval zamjene ulja skrati na 10k km. A i za vrstu ulja odaberi nesto kvalitetnije od onog sto preprucuje prizvodjac. Po orginalu ide 5w30 A5/B5 a to je polusintetika i to ne lezi motorima sa DPF-om. Idi na neki full sint 5w30 sa C3 oznakom.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Znaju riknuti i prije 200k, nije to stari merc 190d koji pređe milion od šale.

    Ti lihvaru ćuti. :lol:
     
  12. black

    black Komšija

    Da me ubijes ne znam koji sam Quartz 9000 sipao :) Valjda je bio 5w30 ali moze biti da je bio i 5w40. Treba li karter sta dirati , oko onih naslaga? Kod mene je 2008. 109KS.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bas kad spomenu karter, taj motor osim ovoga stovje Dino naveo i ima lose dizajniran karter, kad se istrese staro ulje uvijek ostane starog, i to dva deca. Plus sto inace u motor ide malo ulja.

    Ali je stedljiv, nema premca.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma dobar je 5w40 samo ga mijenjaj na 10k na tom motoru, ja isti sipam 5w40 na 2.0 hdi i mijenjam ga na 15k. Ono cemu se divim ovom motoru je to da za 15000 km ne potrosi ni 0.2l ulja i ulje nakon 15k bude jako cisto s obzirm da je dizel vozilo. Pretpostavljam da je to do piezo injectora i cr sistema ubrizgavnja.

    Zato 2.0 hdi uzima 8l u gradu. Kod tebe je ipak novija revizija 1.6 hdi motora od one iz 2005. Ovaj zadnji model sa 68 kw je dobio prosirene dovode ulja, drugu poziciju kartera i 8v i proglasen je najboljim motorom u klasi.
     
  15. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Raja, ako neko od vas voli off road, po planinama, da je lovac i sl ili ako zna nekoga takvog, prodajem ovaj terenac, pa se možemo i dogovoriti za cijenu. Auto je 1/1. Troši više jer je benzinac i stalni pogona na četiri, ali lako se može ugraditi plin u njega.

    https://www.olx.ba/artikal/25467617/daihatsu-terios/
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sipaj total 5w30 ineo ecs da bi sacuvao dpf. To je low saps ulje i to je vrlo bitno.
    2008 i 109ks je isti kao i kod mene i to je problematican motor al ako se postavis prema njemu kako mu pase navozat ces se. Mjenjaj ulje i filter svakih 10k km filter zraka na 20k a goriva na 20-30k i nema frke.
    Kad god mjenjas ulje provjeri zategnutost vijaka sto drze dizne i to je to. Ciscenje kartera ide samo ako je auto prije tebe puno preslo i vec imalo probleme,ako je vozeno po 20k sa uljem i ako je vec "pojeo" turbinu/dvije.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  17. black

    black Komšija

    Gledao sam bas danas dizne , ima po jedan imbus vijak po dizni. Obzirom da ne vjerujem prethodnom vlasniku trebao bi karter pogledati sad kad budem ulje mijenjao.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Imaju dva vijka samo sto su oni sa druge strane malo teze dostupni. :)

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Dino imas li iskustva sa N53 motorima, koliko je cest problem sa ovim injectorima (citam po netu,pa se raja kao zali),da li se mora svih 6 mijenjati ili samo oni koji su otisli?

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Svaki motor sa piezo injectorima prije ili kasnije pocne stucati, jednostavno injectori imaju potrosne elemente koji se moraju mijenjati cesce nego kod klasicnih inectora. N53 nije izuzetak u tome.
    Problem je sto su navedeni injectori jakoo skupi.