Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. aeRo

    aeRo Komšija

    Evo mene opet... odmor me unazadio tako da se jos nisam "skrasio" s autom... Ima li ko iskustva sa ovim C5-icama?

    Ovu bi mogao dobiti za finu cijenu a lijepo mi izgleda i oprema je top. Jest' da je 2008. i da 165k nije malo ali za nekih 15ak milja mislim da nije los ulov: https://www.olx.ba/artikal/25405203/citroen-c5-2-0-hdi-136-ks/. Znam neke ljude u Guma M i dobih info. da je auto utegnuto max.

    S druge strane ovaj mi je zapao za oko, bolja i cijena i kilometraza i godiste ali nakon loseg iskutva sa prethodnim putovanjem u Bihac ne znam koliko bi bio voljan da se zaputim u Gracanicu... https://www.olx.ba/artikal/10627490/citroen-c5-exclusive/.
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Samo ganjaj 2.0 HDi i no sikiriki, dobre su limuzine. Još one sa hidrauličkim ovjesom, kao da se voziš avionom.
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ako si voljan pregovarat s tim citroendzijom iz Gracanice posalji ga meni do servisa na pregled pa cu ti prenjeti informacije iz prve ruke.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  4. aeRo

    aeRo Komšija

    Dino, javio sam mu se sinoc i govori mi da se vraca iz inostranstva tek krajem Jula tako da ova opcija otpada. Hvala ti na pomoci u svakom slucaju... Otici cu da pogledam ovoga u Guma M sutra prekosutra.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Slabo druze iskustva s tom generacijom,pogotovo benzinci. Ali generalno kod problema s injektorima uvijek se svi skidaju i nose na stroj za kontrolisanje a mjenjaju/repariraju samo oni pokvareni. Kod starijih auta se cesto kupuju polovnjaci na otpadu ili se repariarju a kad je nesto novije pa crko injektor iz cista mira tad se stavlja nov i to najcesce svi. Jer treba da svi injektori ubrzgavaju sto je moguce slicniju kolicinu goriva idealno bi bilo istu al to je tesko ostvariti. Tako da recimo jedan nov i par polovnih injektora tesko rade skupa.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Aha. Imam opciju da zamjenim svog 520D (presao 180K) za 523i (3.0 benzin, nema turba, N53, presao 103K), sta velis, smijem li se usuditi? Citajuci po netu 520d (N47) ima problema sa timing chainom (imal on iste te injectore?), dok za ovaj N53 se raja zale na Nox senzor, injectore i HPFP pumpu.

    Jedini 'problem' sad za sad sa mojim 520d imam je sto kad ga upalim i stanem na drugom-trecem semaforu, dok stojim i cekam zeleno auto digne malo obrtaje na sekundu i strese se malo auto. Jaran tvrdi da je imao slican problem i da su bili grijaci. Mozes li i to potvrditi?

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sumnjam da su grijaci. U mom proslom autu (Glof 4 tdi) je tako dizalo obrtaje na trenutke i bio je senzor temperature u boci za antifriz, oko 20KM me kostao novi :) A bio sam se zabrinuo, reko otislo nesto na motoru.

    Skoro na sadasnjem Leonu mi gubio antifriz, u sedmici pola litra, reko belaj i po, otisao hladnjak ili dihtung glave. Po netu gledao svasta i samo se nervirao bezveze. U servisu rijesili, otisla racva vode, 25KM nova. :)
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Spajali su ga na dijagnostiku, kazu ne javlja PC ista za grijace. Jedino sta je javljalo je bilo zacepljen malo DPF filter i to prije pola godine, a ja i dan danas imam taj isti problem.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ni meni nista nije prijavljivalo na dijagnostici, nego iskustvo majstora u servisu.
     
  10. Almir

    Almir Komšija

    vedo vozaj to i dalje, nije to razlog za zamjenu, bar po meni

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Ne bi mijenjao auto rad tog trzuckanja, vec zelim NA benzinca, al kad sam kupovao ovog nije bio nit jedan u ponudi na piku.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Vozati dizela po gradu, sa kratkim relacijama i dpf-om je takav fail.
    Jednostavno nisu dizajnirani za to.
    Za grada i kratkih relacija je samo benzin vozilo.
    Tu bembaru treba malo prosvirati na autocesti.
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma odem sad skoro svaki vikend do mora , pa ga posteno prosviram uz Ivan, tako da ne bi smjelo da je do dpfa

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    I tu su piezo injectori za verzije iznad 105kW, 105 kW i ispod su klasični solenoid injectori.
    Tako da je moguće da i oni zezaju, pozebno ako su siemens/continental. Bosch pravi kvalitetnije, ali to bi trebao znati po broju motora.
    Kad budeš i benzinjaru kupovao provjeri je li siemens.

    A jbg jesu ti provjerili ubrizgavanje na servisu? Imaju li dizne korekcije.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja bas hocu da ti spomenem DPF u vezi tog trzuckanja. Kad je puno gradske voznje DPF se ne moze kvalitetno regenerisat i ECU cesto zapocne aktivnu regeneraciju i na kratkim relacijama i tad imas kao rezultat povecan broj obrtaja a hoce i trznut poremeno. Provjeravaj kolicinu ulja ako uopste imas mjerac jer od takvog rezima rada cesto se desava da se nivo ulja podigne tj bude kontaminirano naftom.

    A dal da ga mjenjas za benzica.....zaista nisam kompetentan da govorim kad nisam nijednog vidio u zivo a da ne pricam o bio pod haubom :)

    Al to je motor sa direktnim ubrizgavanjem benzina u cilindre i tu su dizne malo komplikovanije i nije cudo da imaju probleme,pogotovo jos s nasim gorivom bi tu bilo zajeancije.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Ovaj benzinac je 203 konja. Kako znat jesu li siemens? A ovaj sad 520d je 164 konja.
     
  17. black

    black Komšija

    Dignes poklopac na motoru i vidis znak na dizni Znas kako izgleda Boschov znak?

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    To sto ga poderes uz ivan je kratko. Za kvalitetnu pasivnu regeneraciju treba autoput i 15ak minuta voznje preko 3k rpm

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Isao prije 15 dana u Zagreb, picio od Broda do Zagreba u sport modeu (vise rpmova), al navodno pri regeneraciji on sam digne jos vise rpmove da bi dovoljno zagrijao katalizator da sprzi tu prljavstinu. Ja ne primjetih da ih je podigao. Jedino da ga prebacim u manual mode pa da drzim preko 3k.


    A da napomenem, auto kad se zagrije i kad stojim na semaforu nema nikakvih varijacija u rpmovima, nit se strese. znaci samo kad je hladan.

    Imam mjerac ulja (na displayu) i pokazuje ga uvijek tik ispod max i pise zelenim "OK". Nedavno mijenjao filtere i ulje, al problem i dalje isti.
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Lega je tako derao pasata 7, 1.6 tdi dok nisu crkle dizne, mislio problem dpf koji je ustvari uzrocno/posljedicno bio vezan za ubrizgavanje. Jednoatavno je na kraju kupio tsi motor. Jer glupo je voziti dizela posebno sa.dpf na relacijama od par minuta gradske voznje. To je overkill za te motore i sisteme. Sto bi dino rekao ima tu 1000 problema, lose gorivo, zaprljan egr, filter goriva i dr. Na kraju je problem sa diznama ili pupom visokog pritiska.