CoVid-19 [bez politike i sirenja dezinformacija]

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Mar 17, 2020.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

  2. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Sta to znaci?

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Odgoda placanja kredita do 3 mjeseca.
     
  4. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Jutros sam isao do TZ Bingo City Centar gledam sve prazno kao u horror filmovima.

    Osjecao sam se ko u filmu Zombiland :D

    Veselo ce biti, a kod nas ce potrajati.
    Budimo realni znamo da je država kanta i da nemamo resursa i sl.



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    Jest ono al treba iskoristiti ono što imamo..

    Zajednica je puno bitnija od pojedinca firme itd

    Sent from my Redmi Note 7 Pro using Tapatalk
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kod nas u Bingu po sto ljudi, sve jedno na drugom. Zatvore sve živo, a najgore mjesto za zarazu nema nikqavog reda ili nešto slicno.
     
  7. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Jos jucer donesena odluka[​IMG]
     
  8. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kod nas 436 u izolaciji 160 od juče.
    Sutra pijaca normala što je suludo.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    To 50% umanjenje se ne odnosi na tržnicu jer im je fakturisan puni iznos zakupnine. Imas ljide na pijaci koji protestuju na drugom izlazu.
     
  11. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Mislim da grad nije nadlezan pa vjerovatno zato nema 50%:

    [​IMG]
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Da, to je problem. Mislim da bi trebala postojati naredba na nivou federacije da se zakupnine odgode.
     
  13. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Vlada Federacije BiH je, na današnoj sjednici u Sarajevu, usvojila informaciju o Programu aktivnosti Vlade FBiH za stabilizaciju privrede i saniranje posljedica pandemije koronavirusa.

    Ciljevi ovih aktivnosti su očuvanje radnih mjesta, pojačana zaštita u slučaju gubitka posla, očuvanje stabilnosti PIO i očuvanje stabilnosti bankraskog sektora.

    Jedna od mjera je uspostava Koordinacionog odbora za stabilizaciju privrede i saniranje posljedica pandemije koronavirusa, što je urađeno na osnovu zaključka Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju FBiH. Kordinacioni odbor čine resorni federalni ministri, na čelu s federalnom ministricom Editom Đapo. U njegov rad bit će uključeni predstavnici poslodavaca i sindikata, te eksperti, a, po potrebi, predstavnici kantonalnih vlada.

    Predviđena je uspostava posebnog fonda za stabilizaciju privrede s ciljem podrške kompanija-izvoznica koje se zbog posljedica širenja korona virusa na izvoznim tržištima suočavaju s problemima u poslovanju. Pored toga ovaj fond podržao bi kompanije iz ostalih sektora, posebno transporta i turizma, te ostalih. Sredstva za finansiranje fonda bila bi osigurana iz više domaćih i stranih izvora.

    Vlada će uputiti poziv kantonalnim vladama i općinskim administracijama da doprinesu ovom fondu iz kojeg bi bila distribuirana sredstva prema zajednički utvrđenih kriterija u okviru Koordinacionog odbora.

    Bit će uspostavljen garantni fonda s ciljem održavanja i poboljšanja likvidnosti kompanija za koje se uspostavi da im je poslovanje ugroženo zbog širenja koronavirusa. Sredstva ovog fonda uglavnom će činiti komisiona sredstva Vlade FBiH kod Razvojne banke FBiH. Po potrebi, dodatna sredstva bi mogla biti osigurana osigurati od strane Vlade FBiH, ali i međunarodnih multilateralnih i bilateralnih kreditora/donatora. Garancije bi se plasirale putem komercijalnih banaka na osnovu odgovarajućih ugovornih aranžmana sa Razvojnom bankom FBiH.

    Cilj uvođenja moratorija na otplatu kredita je uspostava okvir za restruktuiranje kreditnih aranžmana fizičkih i pravnih osoba kod kojih bude utvrđeno da su nastupile otežavajuće okolnosti za servisiranje kredita usljed širenja koronavirusa. Uzimajući u obzir važeći zakonski okvir o nezavisnosti Agencije za bankarstvo FBiH, Vlada će zatražiti od ove institucije kao i nadležnih državnih tijela da donesu regulatorne mjere za osiguranje moratorija na otplatu i restruktuiranje kreditnih aranžmana. Pored ovoga, bit će osiguran moratorij na plaćanje kreditnih obaveza korisnicima (čije je poslovanje je ugroženo zbog širenja koronavirusa) tzv. trajnog revolving fonda kod onih banaka koji ga administriraju.

    Vlada FBiH će zadužiti Razvojnu banku FBiH da, u suradnji s resornim ministarstvima, pripremi prijedlog odluke o uspostavljanju kreditne linije za poboljšanje likvidnosti kompanija za koje se utvrdi da je poslovanje ugroženo širenjem koronavirusa.



    https://www.klix.ba/biznis/privreda...00319120&utm_campaign=Klix.ba+Facebook+status
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma

    dakle, sto neko postavi komentar, narodu preostaje samo da napravi zlocin, i da dobije tri obroka u zatvoru.
    Ovo je katastrofa.
    Ovim NISTA nisu uradili, NISTA- 0 ko kuca.
    OVim ce opet 99% oprat pare, preusmjerit svojim firmama.
     
  15. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    dok je voda zamucena...da se sta i ulovi

    https://www.klix.ba/biznis/finansij...lanira-zaduziti-za-1-2-milijarde-km/200319166

    a tek od danas kod nas pocinje ludilo i sirenje...sada ce se svaki dan pocevacati broj za 50%,jer se ovo vec prosirilo...zivi bili pa vidjeli
    pa nasi jos ni testove nemaju,koliko ljudi hoda zarazeno i siri zarazu a da nema pojma...pa mozda sam i ja jedan od takvih i svi mi a niko nema pojma
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jedino potpuni lockdown par sedmica nas moze spasiti, nista "samo prodavnice, apoteke" i sl, samo martial law, gasi sve.
    Svi imaju dovoljno hrane i lijekova za to vrijeme, ko izadje hapsi. Bolje je to uraditi pa da imas za dvije sedmice zarazenih 500 ljudi umjesto 5000.
    U suprotnom svi cemo se zaraziti, a obzirom da smo nacija penzionera i invalida, ostat ce nas samo trecina.
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa gotovo je sad, mi idemo ka scenarij iz italije.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    trebalo je prije sedmicu sve zatvoriti ali ko sto kazete,gotovo je sada...to se prosirilo,a vecina nema simptome jos i ne zna da je zarazena

    ali recimo,prije zatvaranja svega,trebalo je dan prije najaviti jer ja recimo nista nisam kupovao zalihe ni gomilao...da se ljudi dopune zalihama i onda ali proslo vrijeme,ne moze se vratitit
     
  20. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Sto je najgore ljudi preko dobre poznate štele dobijaju dozvolu za otvorenje marketa.

    Umjesto da zatvaramo, kod nas otvaranja sutra :D

    Mi cemo gore od Italije proci za mjesec dva.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
Thread Status:
Not open for further replies.