CoVid-19 [bez politike i sirenja dezinformacija]

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Mar 17, 2020.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Nadam se da ce ovo stanje probuditi neku svijest kod naroda po pitanju kupovanja domaceg. Mislim ako se nastavi ovako neko vrijeme nece imati izbora, ali poslije, kad prodje aBd, da nastave taj trend kupovine domacih proizvoda.
     
  2. xman

    xman Komšija

    Trebamo/moramo malo logicnije i pozitivnije razmisljati. Italija je povrsinom kao 3 BIH otprilike. 61 milion stanovnika. Stanovnika sa drugacijom kulturom i ponasanjem od naseg.
    Oni su totalno neozbiljno shvatili sve i sprdali se.
    Nebitno je imas li Evitu 2 kao primarni respirator ili Evitu 4 ona ako je zauzeta zauzeta je...
    Mi imamo sigurno puno losiji zdravstveni sistem ali sa 2.7 mil stanovnika koji ma kolika stoka bili smo ozbiljnije ovo shvatili ne bismo trebali stradati.
    Vec sam pisao par postova ranije o pojedinim antiviroticima koji su izlijecili ljude od ovog virusa...
    Tako da,malo pozitive nije na odmet.
     
    Bio_Sam_Zmijanac and aNaToMiC ! like this.
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Vraćam se sa posla oko osam, vidim frizerski salon radi sa spuštenim žaluzinama. Ljepi mi
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kod mene u firmi ima 4500 ljudi.
    Veliki dio smo poslali kuci.
    Uveo split horizon VPN cim je krenulo. Dokupili 1500 vpn licenci, i aktivirali burst opciju na internet linku. Danas oko 800 ljudi na vpnu, Firewall na 30% cpu i oko 250mbit kapaciteta.
    Svima je receno da se ne kace bezveze, Office 365 je i onako public internet, i za nekolicinu blokiranih web aplikacija koristimo app proxy u azure.

    I ovdje ima mangupa pa se ne drze mjera opreznosti, nadam se da ih ceka darwin award.
    Oko 30 ljudi ukupno na intenzivnoj njezi, znaci najtezi slucajevi, za respiratora.
    Ocekuje se brzo pogorsanje, jer Swe ne testira sve ljude, racunaju na preporucenu izolaciju i drustveno izoliranje.
    Prodavnice normala, prvih dana je bila panika, tariguza jos uvijek nestane iz nekog cudnog razloga, jedino alkogela nema nigdje.
     
    Esh and SamiRX-8 like this.
  5. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Cak je i Cisco poslao mail kako extenduju rok za obavljanje certifikata, tj. da će svima kojim ističe u ovih mjesec-dva produžiti validnost do iduće godine. Potražnja za VPN-om je buknula, ali mislim da ću usjpjeti sam ishendlati sav ovaj pritisak za remote pristupom.

    Ne znam kakva je situacija u TZ jer sam izoliran, ali kako je krenulo u BiH s novim slučajevima, mislim da neće izaći na dobro nažalost.
     
  6. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Jesi prijavio?

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kaze mi kolegica iz porezne, imaju dnevno preko 100 poreznih odjava za otkaze, cijeli BCC je podijelio otkaze. Ugostitelji, sve zivo, garant ce i ove velike drzave tipa Dojčlanda, gledati da zaštite svoje državljane, očekujem veliki povratak dijaspore koja ce takođe fasovati otkaze. Ako ovo potraje mjesec dva, kolaps. Našu jadnu ekonomiju niko spasit nece. Ja jesam upozoravao na virus, ali ove mjere su pretjerivanje, kako god okreneš 70% svjetske populacije ce fasovati, sa mjerama ili bez.
     
    Last edited: Mar 20, 2020
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    U Italiji umiru doktori zbog izloženosti virusu.
    https://radiosarajevo.ba/vijesti/sv...m-potrebne-medicinske-sestre-i-doktori/370870
    [source]. A 37-year-old Spanish civil guard with no underlying health conditions has died of coronavirus yesterday. He had been admitted to the Quirón hospital in Alcorcón (Madrid) for several days before being admitted to the ICU a few days ago
     
    Last edited: Mar 20, 2020
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Hoce li i kod nas poceti koristiti lijekove koje koristi Japan, Evropa i USA? Navodno nisu skupi, a vjerovatno ih ima i na nasem trzistu. Bolje ista nego nista, ako skrati vrijeme oporavka za sedmicu je velika stvar jer se smanjuje rizik zaraze drugih.
     
  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    O čemu vi pričate?! Kakav lockdown radnji koje prodaju hranu, jeste vi pri svijesti?
     
    selvin, Pelikan and Ekstrauterina like this.
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa nije niko ni rekao da će biti lockdown radnji hrane.
     
  12. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Mislim da nisu pretjerivanje nego jedini nacin da se uspori sirenje. Sve da se zarazi 70% ljudi, to treba gledati da se postepeno desava a ne odjednom, u suprotnom ce doci do kolapsa u bolnicama itd. i onda svima slijedi ovo sto se italiji desava.

    Do lockdowna radnji sa osnovnim zivotnim namirnicama nece doci, sta bi jelo u Becu evo 2 miliona stanovnika?

    U mojoj firmi vec radimo svi od kuce...aktivnih 700 VPN konekcija + Citrixa 150.

    Prije 1h su u austriji objavili da ove mjere karantena ostaju aktivne do najamnje 13 aprila...iako moje misljenje je da ce to potrajati jos mjesecima. Za 4 dana 70 000 ljudi je ostalo bez posla a kirije ispod 600 eura nema.

    p.s. 1200 kazni je napisano za 2-3 dana ljudima koji su neozbiljno shvatili mjere koje je vlada donjela i okupljali se vani i druzili. kazne su sa 2000 povecane na 3k+ eura.
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    U Minhenu izletišta puna a nije ni vikend.
     
  14. xman

    xman Komšija

    I mediji umjesto da bruje o tome radije ce update zapoceti sa "and death toll rises..." ili "the deadly virus..."
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To sve sutra prestaje. Totalna zabrana svega.
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Trebali su davno, ljudi su svuda isti. Kaže tetka u Belgiji zadnji dan prije zabrane kafane do u 6 ujutro bile pune da iskoriste i kada su zabranili išli u holandiju da lumpuju

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Istina. Bahatost i sebicnost.

    Nije vise rijec o tome hocu li ja dobit Coronu ili ti, nego hoce li se uspjet zaustavit sirenje.
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Šta ćemo onda, kad sve stane 2- 3 mjeseca, prst u usta, pa nema para u budzetu, i nema para za bilo što. Ovo u Italiji za death toll, pa njih 2000 umre dnevno i bez korone, sad ukupan broj se digao u prosjeku za 5%. Plus, oni su jako stara tj. old age nacija. Masa glupih mjera, šta će suzbiti Korona virus prodavnice autodijelova, i autoservisi kojima je zabranjen rad. A dopušteno je da radi Bingo koji ne dezinfikuje u radnjama ništa.
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i ja sam dobio nogu sa posla zbog korone
    iako sam po dogovoru trebao ostati do kraja mjeseca,jer sam trebao ici vani ,gazda me je ranije nogirao,jer staje prodaja pa ce se ovi ostali iz firme preraspodijeliti a meni noga

    a propasti ce mi i angazman vani(dobio i vizu i bookirao let),tako da ce ovo sada biti pravo sranje sa poslovima i ekonomijom i u BiH i u EU

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moja sestra radi u apoteci i ne da ce ostat bez posla nego je posla vise nego ikad (logicno), medjutim strah me da ce pokupit Coronu, i to ne toliko zbog nje koliko zbog roditelja jer su oni vec u godinama.
     
Thread Status:
Not open for further replies.