Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Imas u Technomarketu posirok izbor.

    Narucit mozes sa www.vtc.ba

    42X10Y + PT475EP-K
     
  2. adis_

    adis_ Novi član

    Hvala mnogo, da li se moze znati ukupna cijena ?
     
  3. loopfest

    loopfest Novi član

    Baš sam naručio preko kimtec-a 42x10Y, ~1100KM. Sada ih već ima lako dostupnih pa i u Robot su došle, mislim. Cijena u Robotu 1199KM.
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    pitanje jedno
    ako znate recite
    ghosting/trailing jeli to jedna te ista stvar
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Kada spomenu Sena, ghosting.

    Izmedju ostalih karakteristika LCD/plazma tv-a... interesu je me mutna slika ili trzanje slike u pokretu.

    Prvo sam kontao da je to do onih "box-playera" koji reprodukuju 720p ili 1080p. Medjutim kada gledam spojeno na vise tv-pva, vidim da na nekima trza a na nekima ne. Znaci nije do reprodukcijew nego do prkaza.

    U cem uje fazon ? Na sta treba obratit paznju prije kupovine ? Meni licno je to puno bitnije od kontrasta i slicnoh dodataka.
     
  6. Nani

    Nani Komšija

    @Sena
    U sustini da, s tim da ghosting ne moze biti inreverzibilan dok trailing moze.

    @Nails
    Prvo, to moze biti do samih MKV playera koji koriste razlicite cipsete;
    WD HD TV, kao i Popcorn Hour A100/A110 - Sigma 8635
    Ovi playeri nisu u stanju da isporuce gladak 1080p sadrzaj uslijed varijabilnog bitrate VBR.

    Ovaj VBR se drukcije ispoljava na LCD-u sa i bez MCFI i plazmama, zbog prikaza tehnologije, ostajanja slike u retini oka, pa zavisno od panela i tehnologije se ocituju nekad vise a nekad manje zastajkivanja.

    Ovde isto je vazan faktor pravilnog 24p prikaza i samog juddera, player ili tv koji ne hendla ovo dobro takodjer ispoljava trzanje.

    U sustini, trena kupovati televizore bez 1080p/24Hz juddera (citati recenzije), kupovati televizore sa sto vecom pokretnom rezolucijom i naravno ganjati nove Realtekove 1073 cipsete kao i Sigma 8655 kad su u pitanju mkv playeri.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Znaci ipak je u pitanju vise faktora. Kao sto rekoh, kontao sma daj e do playera. Reicmo u tehnomarketz imaju mislim neki philips.

    Uglavnom, kada sma skuzio da je trzanje na dva od 3 televizora jednako dok je na ovom trecem gotovo glatko, onda sma predpostavio da je i do tv-a.

    Hvala na objasnjenju al samo jos nesto. Koji je onda efekat ukljucen kada ima ona demosntracija.. kako vec da na zovem. Kada podjeli ekran nekom linijom i na lijevoj sve ide tecno dok recimo na desnoj ima ili to trzanje ili mutna slika/ghosting ili sta vec ?
     
  8. Josipo

    Josipo Novi član

    Molim prijedlog čisto po pitanju kvalitete slike ako mogu navedene 42" plazme nabaviti po istoj cijeni: Pani G10 ili Pio 428 XD.
    Svjestan sam da pio nema MPEG4 kodek, ali me zanima čisto po pitanju same slike. Gledam 60% DVB-T i ostatak DVD i BR rippovi (mkv 720p), 1080i eventualno 5%, a uopće se ne igram.

    Hvala i

    Pozdrav

    Josip
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    i jos nesh nani koliki postotak lcd ima trailing
     
  10. Nani

    Nani Komšija

    @Nails
    To su Demo modovi, gdje se na jednoj strani tv-a reprezentiraju nove tehnologije.


    @Josip
    G10 ima NeoPDP panel sa dubinom crne od 0,03cd/m2, dok 428xd nema NeoPDP panel ali ima dubinu crne kao i G10.

    Uz to G10 ima MPEG4 tuner i 600Hz subfiled, kao i manji proizvodni proces. Vjerujem da mu je i cijena manja jer ne znam gdje gledas ova 2 modela.

    @Sena
    Velikim kod prosjecnog LCD-a sa 100Hz MCFI-em, oko 40% pokretnih linija rezolucije ispoljava preklapanje.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Ok. Hvala na odgovoru.
     
  12. Josipo

    Josipo Novi član

    Nani:
    Pronašao sam novi 428XD za 6500 kn, dok je Pani G10 7000kn, zato i moja dvojba. Uz spomneute razlike je bitno reći da je Pio HD ready a G10 full hd, no i da mi se čini da su boje na Piu bolje (nisam se doduše uspio poigrati sa konfiguracijom istih)
     
  13. Nani

    Nani Komšija

    Veci je kontrast na G10, tako da boje ne mogu biti bolje.
     
  14. elvirr

    elvirr Novi član

    Kupio sam skoro plasmu ps42b430 i kad spojim laptop preko hdmi-ja rezolucija se promijeni na 1024x768 (koja je samsungova nativna rezolucija), al me interesuje da li ce televizor moci prikazati rezoluciju od 1920x1080 ako spojim desktop racunar koji podrzava tu rezoluciju?
     
  15. Nani

    Nani Komšija

    Da, moze primit 1080p signal i downskalirat ga na nativnu rezoluciju.
     
  16. osko

    osko Novi član

    Pozdrav,
    Od prije nekoliko dana sam vlasnik 42x10y i plazma je u fazi razrade. U cilju sto brzeg razradjivana ostavljam snijeg na plazmi preko noci, medjutim tv radi samo pola sata i automaski se gasi. Jel to OK, il postoji nacin da tv ostane duze vrijeme upaljen sa snijegom na ekranu?
    Unaprijed hvala.
     
  17. Juka

    Juka Komšija

    Spojis na PC i nabacas na playlistu filmova i nek vrti, ako moze stavis repeat, :lol:
     
  18. Nani

    Nani Komšija

    Postoji, da zaobidjes interne TV tunere, obicnos e tor adi sa nekim od kalibracionih DVD diskova sa paternom "Snow" ili sa DVD ili VHS recorderima koji imaju svoje interne tunere - > istekas antenu iz njih, okrenes AV ulaz za jedna od tih uredjaja, uplais tuner na VHS ili DVD recorderu i imat ces snijeg bez gasenja telke.
     
  19. Juka

    Juka Komšija

    Imam isto frisak primjerak, za laicko razradjivanje telke sta preporucujes ???
    Ja sam sinoc ostavio troju da se vrti i vrtila je do jutros, popamtio pola texta od filma :lol:
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    pazi ako prilikom gledanja Troje imas crne barove dole i gore, da ti oni ne ostanu uprzeni