Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. Pasha

    Pasha Komšija

    Treba uzeti u obzir i kalibraciju tv-a. To je bez sumnje najbitniji faktor kvalitete slike. Vidio sam nedavno kod prijatelja (na boljem tv-u) lošiju sliku nego kod mene. Čovjek tek kada je došao kod mene vidio je o čemu pričam.

    Evo jedan vrlo koristan link http://www.tweaktv.com/tweak-my-tv/
     
  2. bhd

    bhd Veteran foruma

    Dobra stranica, samo sto nema ni philips ovog modela, i kad izaberem, nema :p a ni grundinga da uporedim.

    Ovaj Grunding je vision 9.

    http://www.grundig-intermedia.hr/index. ... vlc-9040-c


    Ovaj mi izadje najpovoljniji, iako nije to taj stari grunding....

    Jaran mi ima, godinu 2 mj vision 7 koji je za 30% recimo oskudniji ako ne i vishe, i nikakvih problema nema, a radi, prosjek 12sati dnevno
     
  3. Eldorado

    Eldorado Komšija

    ispada da je lakše kupit dobar racunar nego lcd/plazmu TV :D

    uglavnom nek mi je bog na pomoci kad budem uzimao naredni dana, da li ima gdje u Tuzli radnja koja je kvalitetna barem sto se tice opreme i izbora TV?
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Nije stvar u tezini izbora, vec sto se stalno javlja ovaj hype vezan za izbor, crna nija dovoljno vjerna i slicna prica. Pasha je u pravu kada kaze da podesavanje slike i kalibracija igraju veliku ulogu, no moraju se prihvatiti neka osnovna nacela koja se ticu izvora signala, cijene i garancije.
     
  5. JVC

    JVC Overclocker

    Potpuno se slazem sa ovim gore recenim, tv koji nije kalibrisan (barem priblizno) nedaje ni 50% slike kako moze i treba, ja sam nedavno sa kolegom hodao da gleda tv i stalno je letio na lcd izlozene u mobilmediji a bjezao od plazme jer mu lcd ima svijtliju sliku i ono na prvi momenat ubi u glavu, dpk je plazma tamnija pa mu nelezi i nisam ga nikako mogao ubijediti da ta slika na LCD ovima nevalja pet para, i da je to napucano sve na 100% bas radi takvih kao on.
    A sto se grundinga tice niko nekaze da nece biti u redu, i da nece raditi 1 ili 10g. to niko nezna sve je stvar srece i sve moze crknuti a nemora, ja imam philipsa iz serije 7 vec vise od dvije godine i prezadovoljan sam, dok su moji roditelji kupili slican iz serije 5 koji mu nije ni do koljena, nema pola mogucnosti, usb i sl. ali generalno nevjerujem grundingu od kada su ga Turci kupili (mada je recimo Beko bijela tehnika odlicne kvalitete, imam ves masinu njihovu druga godina i radi odlicno, imam jos dosta kolega koji su kupili razne Beko aparate i prezadovoljni su) ali opet kazem ako ti se svidja i slika na njemu onda kupi, mada bih ja za tu lovu radije kupio neki Lg , Philips ili samsung (npr. LE40C530/550) mada neznam posto je sada, zadnja mu je cijena kada sam ga gledao bila oko 1300KM.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Kada se spominju plazme vs LCD, moze li neko generalno reci sta je "bolje" ili to ipak zavisi od modela do modela ? Slabo sam pratio detaljno tematiku. Nije stvar na cemu se baziraju nego sta je bolji izbor ako racunamo da ce se pustati snimci u punoj/nativnoj rezoluciji, odnosno, da tv pokaze sta "zna" ?

    Ono koliko je meni poznato jeste da plazma daje bolji kontrast i bolje osvjetljenje dok je LCD bolji kao staticna slika (valjda se racuna za PC). Modza i grjesim ali mi ovo nekakao ostalo.. modza je dezinformacija.

    I LED, nisma ih gledao. Ni monitore ni TV (modza jesam a da nisam znao) ali cemu toliko uzdizanje ako se sam radi o "rasvjeti"? Ok, tanji su, nema neonki i mnogo bolje osvjetljenje (nema ni izbijanja svjetlosti) ali da li je mnogo bolja slikao od neonskog LCD-a ?

    Kao sto rekoh, nisma mnogo pratio. Malo sam guglao da vidim dokle je stiglu LCD vs plazma ali samo naletim na tehnikalije.
     
  7. JVC

    JVC Overclocker

    To koji je bolji nezna niko, dalo bi se polemisati godinama o tome, svaka tehnologija ima svoje pristalice i protivnike, tako da o tome nema smisla pricati (isto kao sto neko voli plavuse, neko crnke, neko smedje i sl.)
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislio sma sta su prednosti a sta mane odredjenog tv-a ? Recmo prednost plazme je ugao gledanaj i slicno. . .
     
  9. JVC

    JVC Overclocker

    Ono osnovno je da plazme imaju vecu pokretnu rezoluciju, nolju crnu, ugao gledanja, bolje su za SD signal.... dok je LCD (barem meni) bolji za HD, kao PC monitor, manja potrosnja, bolji za gledanja u jace osvjetljenim prostorijama i sl. ima toga jos pa ko se vise sa time zeza reci ce ti jos koju, ja volim vise LCD moj najbolji jaran Plazmu, i nikada nepricamo o tome nego o filmovima i sl. (da nebude belaja.) :smt003
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Na to sma mislio. Hvala na detaljima. U sištini, generalno pada plazma bolji izbor ako se uzima za kućno okruženje sa kablovskom i gledanjem filmova preko PC bez da se plazma koristi kao PC monitor. Nsima imao prilike porediti i detaljisati pa nisam ni znao iz prve ruke.
     
  11. JVC

    JVC Overclocker

    Otprilike tako, mada i fullHd plazma nije losa za PC, ali meni vise lezi LCD pa makar i HD (pogotovo radi stacne slike koju plazma neljubi).
     
  12. amela.calkic

    amela.calkic Novi član

    Kod Stanića se pojavio Sharp LC40LE810E za 2038 KM.Vrijedi li to tih para?
     
  13. JVC

    JVC Overclocker

    Svaka njemu cast, ali za te pare mozes kupiti 47-52", da je zlatan ja nesto nebih.
     
  14. Looney

    Looney Komšija

    @JVC
    Ova je iz štaba. Svako malo Stanić ovo, LG ono i tako u krug :)
     
  15. JVC

    JVC Overclocker

    Pa dobro svi se bore za trziste, a amela je ocito stanicev potparol za odnose sa javnoscu. :lol:
    Neka nam sredi 10% popusta radi ovog reklamiranja na forumu. :mrgreen:
     
  16. bhd

    bhd Veteran foruma



    e o tome i ja mislim, vodim brigu, nije mi bitno sta komsija kaze, negvo sta je ustvari pametnije.

    Kazu za sta ces koristit..

    Samo i samo Filmovi, TV, (nikad igranje). Zelim u punoj rezoluciji MKV, nekad DVD originale, i slicno gledat :D

    Nekad i digitalnu naravno kad je nabavim..
     
  17. bavka

    bavka Novi član

    Molim vas,

    vasa preporuka za LCD TV do 1300km?

    Nakon citanja ovih silnih postova,nisam bas u stanju razluciti sta mi je najbolji izbor trenutno,za navedenu sumu.

    Hvala.
     
  18. JVC

    JVC Overclocker

  19. bhd

    bhd Veteran foruma

    Pozdrav, jos jedan :d jos trazim, jos sam u searching modu..


    naletih na ovu ponudu, vrlo povoljno sa 3GOD garancije, tek krecu sa trzistem u bih, bar kako sam saznao od covjeka koji je pokrenuo firmu..

    http://www.telefunken.com/index.php?id= ... fied_id=33


    slim-fullhd

    jeftinij od ostalih slicnih modela za 20%

    dajte malo pogledajte molim vas, jer o telefunkenu malo znam

    hvala jos jednom na pomoci
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Trebalo bi otici i vidjeti kakva mu je slika, po specifikacijama zvuci dobro. Telefunken je nekada bio sto su danas Samsung i Lg, danas su to rebrandirani kineski proizvodi, koji variraju po kvalitetu. :) Ako je cijena toliko dobra i ako ti ne smeta sto na njemu pise Telefunken ti ga uzmi. Ja bih ga licno zaobisao, ne zbog brenda nego bih uzeo ono sto je provjereno da valja, neka je 20% skuplje ipak nekupujes svaki dan tv.