Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jest sranje, ustvari nije za onog ko kod kuće ima traktor i vozi se fabijom do njive. Za to je odlično auto.
    Mene leđa od Tuzle do Doboja zabole u fabiji, a da ne govorim kada treba otici u Kladanj recimo.
    Dacia je udobnija od Fabije i prije bi uzeo neku Daciju nego Fabiju.
    Octavia je pristojna i može proći, a fabija je loša i precijenjeno auto, jest robusna i to joj je jedina prednost, ako živiš daleko od asfalta.
     
  2. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Ja nekako imam osjecaj da je narodu nekad bitnije ima li xenone ili grijanje u sjedistima nego jel presao 50k vise ili manje...a za iste pare. Jest da ne znaju koliko kosta sijalica xenona a i popratni dijelovi kod auta koje je preslo tih 50k km vise... Uzimati auta koja su presla preko 200 000 (posebno fiat, dacia, renault, nissan, skoda, vw, opel, citroen isl.) moras biti hrabar i imati srece ili jednostavno biti spreman na cesta ulaganja.​
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ispade onda da se na nasim ulicama vozaju samo nova auta. Jesi li se vozio u taksiju kad i pogledao na kilometar sat? Ja sam ih vidjao i sa milion km, i to Dacia 1.4 na plinu. Nije to igracka da se kvari, ako ga normalno vozis i odrzavas onda neces imati problema. 200k km za 2.0 motor nije nista, neko sa novim autom predje tu kilometrazu za par godina i auto je unutra i svana kao novo. Bio je klip sa Octaviom mk1 u Engleskoj, 1998 godiste i presla 400 hiljada milja. Kada su rasklopili motor, unutra kao nov.

    Problem su auta iz uvoza kojima je vracena kilometraza, pise 180k a on je presao mozda i 7 cifri. I zbog takvih auta se i stvorila sumnja i suhva ljudima pri kupovini auta.

    Nego sreca je da ima i takvih auta, inace bi cijena golfa 4 i dalje kod nas bila 10 hiljada KM.
     
  4. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Poetna je bila da ljudi vise vole opremu nego manju kilometrazu. A sto se tice tih auta preko 200 000, imam iskustva i znam da tad krecu problemi odnosno veca ulaganja, kao npr. set kvacila, particle filter, amortizeri itd. To mi je bilo i kod Opela, i kod Audi i kod Peugeot. Naravno da se ulaganjima moze sve rijesiti ali koliko ce se u konacnici isplatiti je pitanje. Pitaj taksistu koliko je ulozio u Daciu :) . A sto se tice vracanja kilometraza to se radi i u Njemackoj tako da treba samo biti oprezan.

    I da..neke igracke se manje kvare od auta, zavisi koliki si peh :)
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To da. Svi bi Audi S-line.
     
    Lamagician likes this.
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ili precijenjenu fabiu, kada vidim neko fabiju prodaje za 8k a B segment, pola auta C segmenta iste starosti, jeftinije od te fabije, skoro komšija kupovao auto i bila u opciji fabija 2004 za 7k i mercedes c klase 2003 za iste pare.
    Ja sam mu samo rekao, provozaj se sa oba auta, pa odluči, što je i uradio i kupio Mercedesa. Ali jebiga recimo kada ides sa Golfa II na Fabiju, nećeš ni primijetiti razliku.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Hahahahaah a jest neudobna, nema šta.
    A i preskupa 1,4 benzin 7k, konkurencija je 5k.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma nije samo ta famozna neudobnost, auto nema nikakve manevarske sposobnosti, u krivinama po snijegu ona Combi verzija u kanalu više nego na cesti, grebo ti auto kod kojeg kad padne malo kiše, ti moraš 20 km/h u krivinama voziti.
     
  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ne bih da vrijedjam al ovo sto pricate totalna glupost.
    Kupite auto 300k bolje je ;)


    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  10. ZolaIII

    ZolaIII Novi član

    Da se zahvalim svima. Ja danas ipak nakon malo detaljnijeg pregleda na kojem sam pronašao još par sitnica i za većinu se dogovorio da ih prodavac otkloni ipak pazario Megana iz oglasa nakon što me jaran uverio da je stanje dosta dobro. Al ovaj Megan neće biti mekan i poslovično Francuski udoban jer su naprjed sportske; suspenzije, šolje, opruge te je radi toga i 1.5 cm niži (s preda). Valjda dio opreme mada ja radi toga uopšte nisam sretan.

    Još jednom hvala svima.
     
    Last edited: Jun 18, 2018
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa nije stvar u 300k. Ti sad kažeš da treba dati 8000 KM neko za Fabiu 2 (kalaja od auta, vožnja kao u huntu srednjovijekovnog rudnika), a ima ovakve vozilice.
    Ova vozila bar imaju dušu, neki duh, dali sporstski ili neki drugi.
    Evo Peugeot 308 80k prešao
    https://www.olx.ba/artikal/29702803/peugeot-308-2-0-hdi-2008/
    Evo recimo Astra 2010 130k prešla
    https://www.olx.ba/artikal/30068943/opel-astra-2010god/
    Bravo sa 115k
    https://www.olx.ba/artikal/16982311/fiat-bravo-1-4-16v-120-ps-t-jet-115000-kil-registriran/
    Naveo sam par, cisto iz random odabira.
     
  12. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ti stvarno vjerujes da ke ovak pezo 2008 presao 86 a ne recimo 586000?

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Neka je sa srecom. Stavi i nazad sportske opruge :)
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Vjerovatno jeste, ali brate auto je za klasu bolje u svakom pogledu, a vidi cijene.
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @ Tale hajd nadji na mobile.de tog pezoa 308 sa tom kilometrazom i vidi koja je cijena.

    Ako je kod nas 8000KM, odbij troskove carine, pdv, zaradu sverceru, putarina, gorivo itd, onda je gore bio 2000-2500 eura. Vidi sta se moze naci, ja sam vec provjerio ;)

    I ne budi naivan, bolje je spartanska fabija ili bilo koje auto od nekoga ko ti je siguran i provjeren, nego svercersko auto.
     
  16. ZolaIII

    ZolaIII Novi član

    Hvala..
    Prije da ću skidati i ove naprjed. Ispod auta naprjed na ojačanjima je zaštita skroz zguljena radi tog vješanja i to na puno boljim putevima i nižim ivičnjacima gdje je bio vožen do sada a ne po Bosanskoj kaldrmi.
     
  17. ZolaIII

    ZolaIII Novi član

    Imaš dva Suzuki SX4 (prednja vuča samo) 2009 benzin 1.5 (Honda VVC ali za njega slab pa siše preko 9L) i oba u Sarajevu 2009 oba ispod 50K od kojih je jedan kod ovlaštenog Suzuki distributera (na Alipašinom) tako da je sve moguće i postoji ali je malo polovnih auta kod nas da se prodaju a da nisu slomljena.
     
    Last edited: Jun 18, 2018
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Last edited: Jun 18, 2018
    ZolaIII likes this.
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma ne vjerujem, isto kao i što ne vjerujem da je tvoja fabija prešla toliko, jesi je ti novu uzeo u salonu u BIH, ako ću već uzeti, auto, onda ću uzeti sa hrpom opreme i klasu od auta, a ne Fabiju (auto B klase), sa onim ružnim plastikama.
    I opet ti kažem, ja bi radije vjerovao u orginalnost ovoga.
    [​IMG]
    Nego tu tvoju ofucana fabiju.
    [​IMG]
     
  20. bhd

    bhd Veteran foruma

    Svako kupuje za svoje pare sta zeli :)

    Ja garantujem da je moja skoda presla ovoliko.
    Dajem auto djaba ako nije.
    Bil ti smio sa 308 ovom, pogotov dosla iz vana :)

    mislim presmjesno za raspravljat.