Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Sa platama od 700 KM se više ne može živiti i najviše odlaze takvi. Zašto, zato što su troškovi života porasli za 50% zadnjih par godina.
    Evo ja ću navesti neke stvari, registracija auta mi je bila 320 KM prije 4 godine, sada je 510 KM.
    Gorivo se tada kretalo oko 1,8 KM sada je 2.3 KM.
    Računi su porasli za oko 20%
    Taj naš tzv Bingo je samo u zadnje 3 godine digao maržu za 20%. Sada nam je hrana u prodavnici skuplja mnogo nego u Sloveniji, Austriji i dr. Ovo znam jer supruga je bez posla, pa imamo standardne kupovine, gdje pravi ručak, recimo
    školjka jaja se sada kreće od 6-7 KM, a prije 3 godine je bila cijena 4-5 KM. Uglavnom mi kupujemo isto, samo konstantno iz godine u godinu troškovi na prehranu rastu.
    Naravno, mi smo morali na drugom polju da se stežemo, a štedi se na odjeći, izlasku i posjetama, da ti budem iskren i nemam prijatelja, meni je puno da dam 50 KM na izlet u Sarajevo, što je na neki način smiješno.

    Ali znamo situaciju što kaže Esh, evo ja molim Aero, da nam proslijedi koji link, gdje se može prijaviti za traženje posla u Irskoj, neka mreža recimo za inženjere, kao njemački xing.org.
     
    Ronaldo_9, Loki, edgsi and 3 others like this.
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozdrav radni narode :) vidim ovdje se uveliko vodi diskusija :D i ja sam jedan od nezadovoljnih postojećom situacijom. Odlučio sam da nešto para uložim u obrazovanje, ali ne u IT svijetu, koji mi se na neki način i ogadio kroz posao koji radim. Odlučio sam da polažem za C kategoriju, pa onda i CE, pa vjerovatno i stručni, a potom, kako se bude odvijala situacija i CPC, COD95... Kamioni su me oduvijek zanimali, ali eto život me okrenuo u drugom pravcu. Ima li ovdje profesionalnih šofera i kakvo je njihovo mišljenje.
     
    EL NINO CFC likes this.
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Drzi se IT-a.
     
    Ronaldo_9 and donjapa like this.
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    imam ja sve polozeno i zavrsenu skolu ali nisam se jos odlucio na konkretan korak,mada razmisljam
    prije 2 godine sam zavrsio skolu "vozac motornih vozila" a C i E imam preko 10 godina
    sto se voznje po BiH tice,treba mi samo tahograf kartica,koja se vadi u Mostaru i placa se par stotina KM,ne znam tacno sada ali nije skupo
    sto se ostalih ovih certifikata tice,za voznju po EU,to se isto sve moze izganjati...a cijena za cod 95 je mislim 600 eura
    moze se i po BiH sada voziti,gazde dizu platu jer skoro da i nema vozaca

    mene je skola kostala oko 2000 KM,tj. razlika predmeta koju sam morao polagati i vremenski je trajalo godinu ipo
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    90KM je taho kartica. Posla za vozace ima hrpa. Ja sam vec imao par punuda iz Minhena, plata u prosjeku 2000-2200. Doduse imam dosta familije gore pa je to sve preko njih islo i vjerovatno cu i zavrsiti kao kamiondzija.
    Inace, surjak je otisao kao vozac pa je naknadno presao na poziciju dispecera u firmi. Njemacki govori na nivou c1, isao je gore u skolu i studirao. Njemu je uz dozvolu trebao samo jos ADR (prevoz opasnih materija), COD95 je gore polagao na racun firme. Nudjeno mu je da polaze i vozacki (s nasom dozvolom se moze raditi samo 6 mjeseci), ali odlucio je za ovu drugu varijantu. Skola nije potrebna ako se gore polaze COD95.
     
    zippoo and donjapa like this.
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Odgledaj koji video ovog lika, vozika po USA, u nekom od videa (pretrazi) je objasnio sve kako to tamo fercera, cijena po predjenoj milji, troskovi zivota itd:

    https://www.youtube.com/user/FatasMe

    A kao sto kolega rece, kod nas je manjka sofera. Poznanik drzi jednu od vecih firmi u BiH, kaze sad ce da uvozi sofere iz istocne Europe, 3x otvara konkurs kod nas i niko mu se ne javlja, odose nasi vozaci zapadno.

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
    EL NINO CFC likes this.
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Vozača, keramičara, zidara, parketara, vodoinstalatera, električara više ne možeš naći ni na mapi.
    Inflacija je u BiH nemilosrdna. Pogotovo period 2010-2014. Plate su porasle 5-10% a što kaže kolins troškovi otišli 30%.
    Ja ljudima stalno govorim, cijena struje, vode, plina, hrane je svuda ista a plate nisu što se u manjim mjestima reflektira kroz spuštene roletne i niđe nikog na ulici.
    U mom haustoru imaju 4 bračna para sa djecom sve ostalo đuturumi čija djeca rade vani i ne vraćaju se više nikako.

    Jedan moj drug je sa gimnazijom bez ikakvih formalnih certifikata i sa solidnim it znanjem ( zna popravit komp, instalirat printer, uraditi dijagnostiku mreže, malo čeprkat po domeni) za manje od godinu sa minimalca došao do 2200€ u IT branši u Njemačkoj. Znanje Njemačkog B1
     
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    "u manjim mjestima reflektira kroz spuštene roletne i niđe nikog na ulici"

    Jajce:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    Moj savjet svima koji zele da idu, da se odmah bjeze iz ove vukojebine.

    Dobro je ljudima koji primaju 2k+ platu i zena uposlena, srednoe stambeno pitanje, auto bla bla... pa se moze lijepo zivit, ali sica 800-1400 sastavlja kraj sa krajem.

    Svaki dan kad se vracam sa posla iznerviram se kolio rupa od importanea do miljacke ima na cesti..izmedju ostalog :D

    U po zime u zagrebu nisam kamencica nasao a ne rupe. Tacno nekako imam osjecaj da ovdje nikad nece biti dobro, al nikad.
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    evo sta mene najvise nervira ovdje ili da kazem da to ne kontam
    ja ne kontam nase poslodavce,koji su svjesni da ljudi odlaze i da nema radnika (iole kvalitetnih) ali ih zaboli k i ono radnika sto im je ostalo jebu u zdrav mozak i gledaju da na svaki moguci nacin obezvrijede
    primjeri su da ne osiguravaju radnike,mada tu smatram radnika vise krivim nego poslodavca
    isplacivanje plate u bonovima,koje jedino mozes potrositi u njegovim marketima
    rad prekovremeno koji niko ne placa
    neplacanje godisnjeg odmora,kasnjenje plata,mobing na poslu.itd itd
    ovo su sve stvari koje ja svaki dan gledam svojim ocima

    a kada izadju u medije,to kuka,to visoki nameti,to nema radnika,to ih drzava gusi,to ih inspekcije pritiscu...a svi do jednog love u mutnom i svi su multimilioneri,naustrb radnika i radnickih prava

    ovo znaci da lazu i da njima ovakav sistem izekako odgovara,jer ne znam da se igdje brze moze obogatiti nego u BiH,baveci se ovakvim kriminalom

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
    Ronaldo_9 and EL NINO CFC like this.
  11. kvaju

    kvaju Komšija

    U nas samo da pravosuđe radi svoj posao kako treba, mislim mnogo bi se stvari rjesilo, apsurdne presude i takav šamar običnom čovjeku kada vidiš nekoga tko je zaslužio zatvor se slobodno šeće ulicom, još se šepuri, dno dna.

    Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Danas se vracam iz Sarajeva busom i covjek iza mene prica na mob, moler, zove gazdu i govori kako ide kuci, ne moze vise biti u hladnom stanu, smrznuo se 9 dana. Znaci gazda im obezbijedio hladne stanove dok rade.
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    I na zalost svih nas, firma u kojoj radi taj moler je kod nas uspješna firma. Radnik dobije minimalac i koju KM na ruke, a "gazda" voza BMW, kupio djeci stanove, kuce... To bi se uskoro moglo promjeniti. Sto bi onaj rekao "daj normalnu platu i penziju pi*da ti materina"...
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nece se to promijeniti nikad za radna mjesta koja moze popuniti bilo ko.
     
    Ninja likes this.
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    barem 50% poslova na trzistu ne moze popuniti bilo ko ali se gazde odnose prema dobrim radnicima kao da su ga izvadili iz kontejnera i spasili mu zivot,tj. dali da jede i misle da svaki posao moze svako raditi,sve dok pristaje da radi na crno za par stoja
    evo navesti cu i primjer konobara...trzni centar gdje radim,ima restoran i tu su ostala 3 konobara starija sa iskustvom i koji znaju raditi,ostalo se mijenja kao na traci...kada god odem nesto naruciti,neki novi konobar
    problem je sto ovi novi nisu u stanju ni zaprimiti narudzbu a kamoli sta vise...svaki puta mi dodje da scenu napravim kada odem u restoran ali mi opet bude zao...nisu oni krivi,niko ih i ne pokusava nauciti necemu,pokazati im i tako
    ali evo licni primjer od neki dan...odem u restoran i sjedem 10 m od kuhinje i prvo sam cekao 10 minuta da neki konobar dodje do mene,iako ih je 10 proslo pored mene,onda sam narucio jelo,koje je vec gotovo i trebao mi samo donijeti iz kuhinje...i nema jela 30 minuta,nema ni 35,meni prosla i pauza a jos ni jelo nisam dobio...ustanem,kazem de vidite sta mi je sa jelom,pita sta sam narucio i ja kazem,kad on ode u kihinju,trazi,nije mu jasno,kada nadje moju riblju corbu u velikoj onoj plasticnoj posudi za hranu koja je za narudzbu,neki moron rekao da je corba za ponijeti a ja sjedim tu 40 minuta i cekam
    ovakvih primjera svaki dan ,tj.kad god sjedem da nesto narucim :D

    i sada ti i mnogi kazes,moze te poslove raditi svako...moze ali ne moze,jer nije svako bas za svakog posla
    isti slucaj je i sa radnicama u marketu...svaki dan kada udjem,nove radnice...cirkus a on kada opada promet,samo dize cijene i tako opet isto zaradjuje
    danas odem u jednu nasu pizzeriju,vidim i pizze poskupile...male od 4-7 KM,velike od 6-10 a jumbo od 12-20+
    pa u americi nisu ovakve cijene za one njihove pizze kao iz filmova
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Eto vidis da moze, zajebavaju te kad god sjednes da narucis i ti i dalje dolazis. Ne gleda gazda tu kvalitet, kod nas kvalitet nije bitan ni u cemu ili u vecini slucajeva. Iza svakog konobara ceka 500 drugih da uleti na njegovo radno mjesto, zato je dnevnica konobara ista 20 godina, i to vazi i za trgovce, pomocne i fizicke radnike i dalje da ne nabrajam. Ako se za odredjeno mjesto radnik moze osposobiti za par dana, nema tu para i prava radnika.

    Ja kako sam poceo raditi u sadasnjoj firmi (3+ godine), gazda pokusava na sve nacine da me veze ugovorom da ne mogu otici. Nudi sve i svasta (obuke, dodatna skolovanja, cak i da mi financira drugi studij), plata po malo raste svako par mjeseci, ali kad se sve sabere on meni ne moze dati novca koliko bi mene zadovoljilo. Ja cu na kraju otici, i on ce vrlo vjerovatno morati ugasiti ovaj dio firme koji sad na meni bazira.
     
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa upravo je usluga glavna u usluznim djelatnostima,tu mozes jednim potezom izgubiti musteriju da ti vise nikada ne dodje...ali to gazdama nije bitno,oni ce podici cijenu,kada opadne promet,umjesto da podignu kvalitet usluge
    isto je i u prodaji...za prodaju nije svako,mada su prodavaci kao sto kazes namjanje placeni...oni to gledaju tako da je bitno samo da je radnja otvorena i da ima neko unutra,pa eto neko ce nesto i kupiti...sto u vecini slucajeva ne vrijedi...jedino u marketima gdje je hrana,ne treba ti pomoc a u ostalim oblastima prodaje,u vecini slucajeva,ako ti prodavac ne zna pojasniti,pokazati,usluziti te i na kraju i prodati...neces tu ni kupovati i dati ces negativnu reklamu

    sto se tice ovog boldiranog,je li gazda ne moze da ti plati koliko ti ocekujes ili ne zeli da ti plati koliko ocekujes ?
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema ovdje 5 postova od odlasku, sve samo kukanje. :D
     
    NeTRa1der, kvaju, Neraa and 3 others like this.
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne moze da mi plati koliko meni treba jer njega nema nigdje. Da bih ja ostao ovdje treba mi plata od 2k i da zena ima barem 1k. To nece biti nikad.
     
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ti pokrenes firmu s tim biznisom ako od tebe zavisi :D