Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nije to bas tako jednostavno kako ti mislis. U svakom slucaju, ne vidim se ja ovdje u buducnosti.
     
  2. Mujka

    Mujka Komšija

    Neko ce rec puno tražiš hehe

    Samo nek ljudi nastave kupovati sve strano pa će plate bit još manje

    :)

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Samo sam cekao kad će neko ovo izvalit.
     
    Ninja likes this.
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zanimljiva situacija, znači trećina forumaša je već otišla, ako to prebacimo u generalno za BiH. Dobijemo zapanjujuće podatke da je vani gotovo milion stanovništva. Neka još 20% razmišlja o odlasku to je cifra od 50%, koliko tvrde podaci Evropske komisije i svjetske banke. Mi griješimo kada kažemo da će biti bolje onima koji ostanu, ali ja to gledam ovako, inflacija će porasti,država će PDV povećati i cijene će skočiti ali ne srazmjerno platama, moguće je da će potegnuti za nekim novim porezima i akcizama.
    Generalno idemo ka bankrotu, a do tad će sav teret ići na ljude iz realnog sektora.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Nije samo realan sektor u pitanju, svi su pogođeni sa "reformama". Prvo su uveli lični odbitak čini mi se prije 4 godine. Kada ti sve oporezuju i skinu sa plate onda od onog što ti ostane uzmu ti 10%, sad planiraju da povećaju na 15%.
    Oporezivanje toplog obroka je realno pogodilo sve i realni sektor i budžetlije.
    Onda akcize na goriva su napravile inflaciju svega za 5-10% a cijene goriva su u odnosu na prošlu (2017) godinu otišle bar 30% gore.

    Ja sad imam ponude za bolji posao u privatnim firmama nego ovdje gdje radim.
    A opet i te bolje plate u privatnim firmama su u rangu vozača autobusa u Njemačkoj.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ti si u telekomu ako se ne varam
    problem u privatnim firmama je ognormna neorganizovanost i moze se slobodno reci mobing
    u javnom sektoru nisam nikada radio ali mislim da je tu bolja organizacija nego u privatnim firmama
    tesko da ce biti bolje ovim sto ostaju,jer nasa vlast je jako rastrosna i oni racunaju uvijek da budu rastrosni na racun gradjana ,tako da ce oni stalno izmisljati neke nove nacine,da otmu ljudima a da za njim i njihove imaju milioni
    ovo se moze promijeniti samo prisilnom smjenom vlasti,a sanse da se to dogodi ovdje su jednake nuli...jer su svi pasivni i dupelisci i uvlakuse...svi razmisljaju da je bolje i 30KM djecijeg doplatka danas,nego 300 KM sutra...
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Opet ponavljam nije tema zasto otici nego kako i gdje. Nemojte ovdje provlaciti diskusiju o politici i sto je ovako, sto nije onako i sl.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    iskreno,meni nije jasno ovo moderatorsko uplitanje na ovaj nacin
    sve sto se pise,je povezano i ima veze sa losim stanjem i odlaskom
    da svi mi imamo politicare kao u Svedskoj ili Njemackoj i plate po par hiljada eura,niko ne bi odlazio

    druga stvar,ovdje niko ne nudi posao u inostranstvu,tako da ne vidim o cemu bi onda mogli pisati ako ne o ovome o cemu pisemo
    mi ovdje kukamo kako je lose,ovi vani nam mogu dati neke konkretne informacije i pogled iz njihovog ugla i to je to
    ili ugasi ovu temu ili nas pusti da normalno pisemo...trecu opciju ne vidim
     
    Ninja likes this.
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nemojte ljudi šta vam je ;D

    SDA je sve kriv.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Po ko zna koji put, ovo nije ni forum ni tema ni za kukanje, ni za politicke, nacionalne i slicne rasprave. Tako je vec 16 godina i sto se mene tice bice i dok forum postoji. Zasto? Zato sto se iz takve rasprave nista ne moze postici, osim navuci raznorazne stranacke i nacionalne botove da brane svoje istine na bespucima Interneta.

    Mislim da je ovdje svima poprilicno jasno kako stvari stoje:
    - zemlja izasla iz rata u poluprotektoratskom okruzenju uz nevidjene uplite "medjunarodne zajednice" u sve sfere zivota
    - postojanje sistemske korupcije
    - minimalna digitalizacija bilo kakvih usluga u bilo kojoj sferi zivota, glomazni javni aparat
    - tehnoloski zaostatak u infrastrukturi
    - apsolutni zaoatatak u putnoj infrastrukturi
    - los javni saobracaj
    - pogorsanje opce sigurnosti i opce pojave reketarenja
    - javni mediji pod politickom kontrolom, minimalne ili nikakve posljedice za lazi i klevete
    - nedostatak minimalne svijesti o ekologiji
    - nepostojanje normalne zdravstvene zastite i situacije u kojoj i oni koji rade i koji ne rade su u slucaju bilo kakve potrebe za kompleksnijom intervencijom osudjeni na prilupljanje pomoci, bukvalno za zivot
    - minimalna prava radnika, u toku pronalaska posla, prilikom rada i u situaciji bez
    - nedostatak adekvatne socijalne pomoci
    - penzije koje nisu dovoljne za lijekove i rezije
    - apsolutna pravna nesigurnost kako za pojedinca, tako i u poslu (npr. naplate i prevare)
    - niski minimalni zagarantovani prihodi, rad bez osiguranja
    - smijesna ulaganja u nauku i istrazivanja, kulturu
    - gubitak kriterija u svim industrijskim granama, zdravstvu
    - minimalna ulaganja u infrastrukturu od opceg interesa koja nisu stanovi
    - apsolutno nelogican minimalan izlazak na izbore
    - generalno slabo obrazovanje populacije sto dovodi do prilicno jednostavnog nacionalnog talasanja masama po strategijama zavadi i vladaj, ili hljeba i igara
    - slobodno sirenje lazi, mrznje prema drugacijem i fabrikovanje historije
    - nepostojanje strategije upisa u skole / zanimanja spram potreba trzista

    Eto sve to ja pisem iz licne perspektive i vjeruem da su vecina koji dolaze na forum svjesni ovoga pa da ne treba iznova o ovome raspravljati u smislu konstatacije postojeceg.

    U ovoj temi bi se trebalo raspravljati o nacinima odlaska, neophodnoj papirologiji i administraciji, preporucenim lokalnim portalima za pronalazak posla, platnim razredima u industriji, na sta treba obratiti paznju i sl.
     
    Lamagician, selvin, anel007 and 5 others like this.
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa onda bi bilo korisno da neko od kolega ko je vec otisao,da kaze kako je otisao,kako je dosao do posla,koliko sta od papirologije kosta i tako to ili ako imaju u svojim firmama otvorena radna mjesta,da ovdje postave oglas ili na neki nacin pomognu
    koliko znam,sada postoje i fine naknade za onog ko dovede dobrog radnika,koje daju firme
    naravno ukoliko neko zeli da podijeli svoja iskustva
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ako te sta konkretno zanima, pitaj.
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Puno se palamudi slazem se sa Enisom. Iz mog iskustva ako nisi 110% siguran da ides i nisi sam sa sobom rascistio nemoj ni pokusavati jer ces se vratiti u rekordnom roku. Znam mnoge ljude koji su vagali pa su se vratili. Ko hoce ici naci ce nacin a ko nije siguran naci ce hiljadu i jedan razlog da ostane i palamuditi ce i dalje. Treba covjeka pritisnut muka do one granice da ne moze izdrzati vise i stisnuti muda kao sto sam ja 2015. Sto je covjek mladji lakse mu je jer ko ima familiju ide to dosta teze ali ni to nije izlika da se ode. Ja sam vec pricao o tome da mogu nekome pomoci uputiti i samo se Tale javio na pm. Ja sam otisao u istocnu Njemacku u neko malo mjesto bukvalno na slijepo nisam znao 2 rijeci njemackog i tu sam proveo 2.5 god. Otisao sam bukvalno nisam nikog ni znao nikad u Njemackoj dotad nisam bio apsolutno otisao grlom u jagode al sam rekao samo se u tabutu vracam dole. Nepoznat jezik, drukcija kultura, istocna njemacka nacista ko u prici ali i dobrih ljudi, vrijeme hladno po ljeti dan traje 18h. Skoro godinu u Minhenu i tu je bolje ali je sranje za stan. Stan sam uspio naci sa bratom popola i to jeftin ali nakon 10 mjeseci trazenja ali i to kosta recimo na kafu smo dali 2300eur a gdje je kaucija kirija unaprijed itd. ali tako to hoda ovdje. Fino se da zaraditi grad je ekstra imas sve zivo nasih koliko hoces ako ti fali drustvo nase itd itd.
    Najvise se trazi medicinara, finomehanicara, opcenito zanatlije dobro prodju, soferi i naravno IT sektor itd itd. Vidio sam dosta nasih u IT momci se dobro snasli.
    Recimo sa obicnom medicinskom srednjom mozes super proci. Jaran radi u gradskom starackom domu i 2-3 puta su mu nasli stan odmah u startu i jos dosta privilegija. Neki dan je samo dao kontakt od svoje sefice jednoj curi i ona nazvala i odmah dobila termin za razgovor i tu ce dobiti posao 99% a u prijavi ce navesti mog jarana kao preporuku i on bi nakon godine dana trebao dobiti za to 5000 eur brutto. Ali generalno ko je snalazljiv i hoce raditi uvijek ce nesto naci. Najgore je radi stana jer da bi dobio posao tj. ugovor o radu moras imati prijavu na adresu dakle stanovanje, porezni broj, zdravstveno osiguranje. Stan ne mozes dobiti bez ugovora o radu tj. jako tesko tako da je to zacarani krug. Stoga recimi imate firme poput ovih starackih domova ili DHL gdje mozes dobiti preko firme odmah stanovanje.
    U biti mnogo lakse ide sa eu pasosom dok sa bosanskim raja predaje za vize i cim dobije termin onda ganja posao.
    Tema je opsirna mogao bih pisati tri dana ovako sturo nesto eto ko ima pitanja za Njemacku tu sam 3.5 god nesto sam pohvatao dosad.
     
    aNaToMiC !, Eldorado and Esh like this.
  14. Tensai

    Tensai Komšija

    Evo konkretno pitanje: Može li se otići naslijepo i naći posao bez ikakvih poznanstava ?Kako si ti došao do posla forzamila?
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja sam prije 4 godine skoro radio u Hrvatskoj i imam njihove papire. Taman to ljeto ukinula se viza za hrvate i od jednog mog komsije dobijem kontakt za neku agenciju gdje radi jedna nasa udana za njemca sklepam cv i posaljem na mail. Nakon sedmice zove me zena kao ima posao za tebe rece blizu Leipziga a ono 180km od Leipziga ispalo hehe kaze bi li isao reko idem. Dam otkaz izadju mi u susret u firmi odem gore raditi. Ne moram ni napomenuti da kad sa nasim imas posla da to nece na dobro. Niti su plata niti stanovanje bili po dogovoru. Nakon 10-ak dana skontam da su prevaranti dogovorim posao za buraza direktno bez te agencije sef vidi da sam vrijedan i mene direkt zaposli i za to je poslije platio finu kaznu jer je prekrsio ugovor. Firma mi pomogne naci stan i eto ostadoh gore 2.5 god. Niko mi nikad nije nikakvu diplomu trazio nego samo gleda hoces li raditi. Prvo sam ja ucio posao od svabe jednog na cnc masini imas program parametre masine i materijala zatim koordinate itd. da bi nas firma poslije poslala vise puta na ausbildung gdje sam ja unatoc losem njemackom pohvatao nov softver i na kraju ovaj svabo od kojeg sam ja ucio dobio otkaz a ja ostao i druge poducavao. Ali depresivno brate kuci sam bio svakih 6 mjeseci nasih nema mala sredina nema omladine sve matoro ali eto nisam se predavao. Upoznao jos dvojicu kolega s kojim sam danas postao dobar prijatelj.
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    hvala forza,to se trazi
    sto se mene tice,nemam repova,citaj porodicu i generalno mi treba promjene,ovo ovdje sve je postalo mrtvo i monotono i sa svojim drustvom se ne vidim po mjesec i kusur a zivimo kilometar jedan od drugog,tako da mi kafenisanje i tako to ne bi nedostajalo a i nasih sada ima svugdje,tako da svugdje mozes naletiti na nekoga sa Balkana da 1-2 mjesecno izadjes na kafu pivo i progovoris nas jezik

    sto se mojih kvalifikacija tice,zavrsio sam gimnaziju oko standard a kasnije sam dugo radio kao opticar (6-7 godina),takodjer sam zavrsio opticarsku skolu i imam diplomu
    obzirom da sam odmah poslije srednje (ili u srednjoj,ne sjecam se) polozio i za C i za E kategoriju,prije neke 2 godine sam upisao vanredno i za vozaca motornih vozila i sto bi rekli,imam "drzavni" a znam da su vozaci sada trazeni svugdje,pa cak i po BiH...za ovaj posao po BiH,mi treba jos tahograf kartica a ona se dobije za 10-15 dana,ako ne i prije i to je to
    ovo sam se zelio osigurati,da imam nesto sto je trazeno i da ako zagusti,u kratkom roku mogu naci novi posao
    mislim da bi ovaj posao mogao raditi bez problema
    takodjer znam podosta i oko racunara i tehnike i tako to...to pratim skoro 20 godina

    sto se jezika tice,engleski znam i spanski recimo dobro razumijem,kao dijete se gledale serije (nemojte se smijati,fakat skoro sve razumijem,tesitrano prije godinu dana sa jednim meksikancom) a njemacki sam ucio u skoli 4 godine ali nisam nesto naucio
    mislim,znam rijeci i mogao bi se snaci u gradu i tako to ali za ostalo bi morao ici na casove i dodatnu edukaciju...inace njemacki kao jezik mi nije nimalo simpatican ali bi ga mogoa nauciti

    ono sto je meni bitno je da odem od nasih gazdi seljancadi i brdjana i ovog primitivizma...to mi ovdje najvise smeta...taj primitivni seljakluk i krkanluk

    e sada,da li ima nesto konkretnije za mene...ne nuzno Njemacka...moze bilo koja drzava
    recimo,da ja mogu birati gdje bi isao,ja bi u Spaniju,Barcelonu ili tu negdje...to mi je oduvijek velika zelja i generalno nesto volim Spaniju,jezik njihov...pratim spansku ligu od rata naovamo i tako to...ali ovo su zelje
     
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Što bi bila želja pa ako se potrudiš ode i ti. Šoferi se traže svugdje dođeš recimo u Njemačku radiš kasnije kad savladas jezik iskustvo steknes tražiš posao opticara recimo. Moj kolega jedan pazi sad ovo iz ganjao Češku vizu i preko Češke firme vozi UPS kamion u Njemačkoj čovjek ima 50god dvoje djece ali nije mu to smetalo.
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa ne znam od cega krenuti...i ti rece prvo da si otisao naslijepo,ali ipak je bila neka nasa preko koje si ostvario prvi kontakt i tako dosao do prvog posla
    ovo javljanje po oglasima po netu,to je dosta rizicno,tu je sada vise prevaranata ,nego stvarno ljudi preko kojih se mozes zaposliti
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Vecina ljudi koje ja znam da su otisli, otisli su preko nekog. Znam par ljudi koji su otisli sami, ali tu je procenat zanemariv. Sami uglvanom idu na skolovanje (mesnice vinzenzmurr, edeka, na aerodrom u minhenu, dhl i ostale poznate adrese). Uglavnom prijava ide na nekim njihovim stranicama, trazi se neko znanje jezika, ide se jednom na razgovor, potpise se ugovor i ceka se termin. Koliko sam upratio, u nasoj ambasadi trenutno se termin za radnu vizu ceka nekih 17-18 mjeseci.
    Za pocetak (posebno za ove koji idu sami), budite spremni na velike troskove. Trebace vam hrpa para dok se ne snadjete, dobijete jednu-dvije place. Neki su sretni pa dobiju i neki smjestaj (vinzenzmurr).
    Dosta ljudi poznajem koji voze za neke slovenske firme, medjutim zive i rade u Njemackoj. I ovo se zavrsava uglavnom preko nekog ko vec radi u takvoj firmi. Najveci problem trenutno je dugo cekanje na termin. Savjetujem svakome ko uopste razmislja o odlasku, ako vec nije, da cim prije rezervise termin. Mnogo ljudi izgube radno mjesto zbog cekanja.
     
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Prije svega, koje drzavljanstvo imas? Ovo sto forza prica ne vazi ni za kog ko ima samo nase drzavljanstvo. Ne vazi ti u Njemackoj nijedna kategorija osim B kategorije. Znaci moras tamo polagati ponovo, nebitno koliko iskustva imas. Ne mozes otici na slijepo da trazis posao, jer se prvo preda zahtjev za termin koji cekas 18 mjeseci. Na termin ides sa ugovor ne starijim od 6 mjeseci.
     
    forzamilan likes this.