Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Mujka

    Mujka Komšija

    kad se oženiš onda shvatiš da ti je dobro u životu :p
     
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma


    ako sam dobro upratio, donjapa je preporucivao poslove u svedskoj ovde na forumu. prelistaj unazad malo temu ili se njemu ja vi na pp.

    dalje ne bih ti imao sta za reci. promjena sredine je itekako dobra jer sam ja to isto uradio kad krenuo na fakultet. da sam upisao fakultet u svom kraju ne bi nigdje dospio. tako da te razumijem zasto zelis da ides i mislim da ce ti to biti dobra zivotna odluka.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako? :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Otvorio forum a zena mu iza ledja :D
     
    nFare, p4ja, Decerto and 1 other person like this.
  5. Tensai

    Tensai Komšija

    Kakva je situacija sad u Njemačkoj? Isplati li se ganjati posao tamo ili ne? Čujem da nezaposlenost debelo raste? Ako ne Njemačka gdje onda otići?
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislim da je i dalje cijena smjestaja glavni problem a posla se uvijek moze naci.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jasno, najskuplje su kirije. Ako je neko srece da nadje posao u manjem mjestu, onda ni smjestaj nije problem. Ja sam u IT pa to nije opcija. Mada i grad ima svoje prednosti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. Tensai

    Tensai Komšija

    Na koji fazon ljudi traže posao?
    Ja šaljem konstantno cv ali ne dobijam nikakve odgovore.
    Inače imam iskustva u ugostiteljstvu ali koliko vidim vecinom se traze neki elektricari i gradjevinski radnici.
    Jos govorim c1 njemacki ali izgleda da ne igra nikakvu ulogu
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Bio sam u istoj situaciji, poslao bezbroj CV-a i na kraju odustao. Iz BiH neces naci posao na taj nacin izuzev ako nisi doktor, inzinjer i sl i to da imas radnog iskustva u struci. Sto se tice srednjeg kadra, moras biti gore i na licu mjesta traziti posao ili moras imati nekog svog da te gore povuce i preporuci.
     
    nFare likes this.
  10. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Iz mog iskustva, preporuka je najbitnija. Ne znam nikog da se zaposlio sto je slao CV-ove random. Posla vala ne fali, mozda za diplomirane filozofe :D
     
  11. nFare

    nFare Komšija

    Probaj slati bez da pišeš lokaciju gdje se nalaziš, pa vidi kakvi će biti odgovori, obično ako napišeš da živiš u BiH zanemari te u startu
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako si apliciraju iz Bih, moraju ti ponuditi realokacijski budzet sto je odmah 3-4K Eura vise u startu neko neko ko je iz tog mjesta, plus komplicirana papirologija.
    Ako ti sta znaci iz moje firme 10 ljudi se vratio u svoje maticne zemlje ove godine samo zbog stambene krize.
     
  13. p4ja

    p4ja Komšija

    meni je drug bas otisao prije 3 mjeseca i tek neki dan nasao stan i to stracara neka od milju i po eura.. bas uzas.. ali ima i jedna lijepa vijest, a to je da se dosta raje i vraca u Bih sto je jako pozitivno.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam nedavno odbio posao u Austriji... skontao sam da kad gore poplacam sve, vise cu se patiti nego ovdje.. a morao bi seliti komplet porodicu... Jednostavno nije bila primamljiva ponuda za zivot u Becu...
     
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Katastrofalno vrijeme za novi pocetak negdje, pogotovo ko je vec nesto ostvario.
    Bec je svakako katastrofa.
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Dobra pozicija, za nase uslove odlicna plata, al kad saberes i oduzmes sve... za Bec prosjecna plata, plus seliti zenu i djecu... nije se isplatilo, a i iskreno, fino mi ovdje na poslu...
     
  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    U Austriji 13 i 14 plata nisu dio ponude obicno, tako da ako ti 80k godisnje, imas jos 16k dodatne plate.
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Logicno da su dio ponude, nece ti niko navoditi manju cifru, nego ili godisnji bruto (koji dijelis na 14) ili mjesecni bruto.
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Za 16k dodatne moras imat 96k valjda... Jer ta matematika sa 80 se ne poklapa nikako.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ponuda je bila ako se dobro sjecam oko 85k bruto godisnje... bez te dvije dodatne plate godisnje..