Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. aeRo

    aeRo Komšija

    Nije to nikakvo podsmjehivanje legendo nego realno stanje. Isto ko sto kod nas otvore granap imaju ih jos 5 u krugu od 200m + mercator i pitaju se sto ne radi, ili sto dobro ne radi. To su jednostavni zakoni ponude i potraznje. Isto vlada i na polju edukacije. Ako raspolazes s diplomom s kojom raspolaze u datom trenutku jos 2,000 ljudi, imas BOSNJO mindset i zavrsio si tu istu ekonomiju samo da bi imao neku diplomu, drugim rijecima ne izdvajas se iz siroke mase po necemu, sto bi te neko zaposlio? Ja te prvi ne bi zaposlio. A takvih je kod nas vecina fresh graduatesa.
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nije problem sto ima 2000 ekonoma, nego sto nema potraznje za njima. Zasto je potraznja samo za par diploma i konobarima? Zato sto kod nas kad firmu otvoris ne treba ti ni pravnik ni ekonom. Zaposlis jednog radnika i on ce biti od kasirke do pravnika. Ti problem vidis u tome sto su ljudi "fulali" fakultet jer bi izgleda svi trebali lijekove prodavat i programirat, a problem je sto je ekonomija nikakva. Gori je taj tvoj mentalitet da jedan obican covjek moze da se objesi jer nije trazen. I najgluplji covjek mora da radi i zaradi i ima osnovne uvjete za zivot.
     
  3. aeRo

    aeRo Komšija

    Slazem se da je potraznja za ekonomistima losa ali to je opce poznata stvar i onda ti moras biti idiot da bas upises taj faks i prkosis zakonima trzista. Ne kazem da ne mozes imati srece ali onda imas i velika muda da se stavis u kos sa jos hiljadu osa. A na kraju krajeva ono sto cu reci je da dzaba ti sve diplome svijeta ako ti mindset nije na mjestu ;) danas smo u vremenu gdje diploma samo otvara vrata i cini ti stvari laksima ali nije nikakav preduslov ili pokazatelj. Na hiljade nesposobnih i bachelora i magistara sjedi po kancelarijama. Ako si inteligentan i imas mentalni drive i volju da radis mozes se ti snaci. Naveo sam iznad primjer za zanatlije a evo reci cu da su kod mene u firmi direktor a i 2 seniora poceli kao "pjesadija" tj. terenska prodaja iz kombija a danas su gdje jesu. U nekim firmama to je i imperativ, recimo u Philip Morris ako ulazis kao mladi randnik/intern kako god, moras poceti u trade marketingu iliti drugim rijecima na terenskom salesu. Dzaba ti sto imas faks. Pa se onda kasnije probijas. O tome ti pricam, ako si u necemu dobar i uporan snaci ces se.

    Ja da nisam u situaciji u kojoj jesam pa prevrnuo bih svijet naopako da okrenem kakvu kintu ali ne bih sjedio kuci skrstenih ruku i zalio se. Ako nista sa razvitkom interneta edukacija nikad nije bila jeftinija, odnosno mogu slobodno reci da je besplatna, jer ako te nesto zanima to danas mozes i pronaci. More self-taught uspjesnih IT-evaca kao primjer. Generalno digitalizacija svega je otvorila more mogucnosti i za edukaciju i za zaradu. Znam momka koji zivi od preprodaje stvari s eBaya, jest da je SLJAKERSKI posao ali lik se ne zali nego se opredijelio za to i gura. Da hoce mozda bi mogao i nesto bolje, ali to je njegovo opredjeljenje i on je sretan i zadovoljan tako. Skolu naravno nema. Dok imam i par poznanika koji su zavrsili faks prije godinu, dvije i jos ne rade jer im je malo raditi za 7 stoja kao pripravnik nego izmisljaju nekakve edukacije i obuke da bi produzili doba studentskih dana i zivjeli u comfort zoni odnosno na grbaci staraca. E to je glavna boljka nase nacije. Svi bi sve na guzove. Tako isto jedan bosanski average joe, jedva s prosjekom 2,5 zavrsio srednju skolu i propalio sa 70% casova, sjedi kuci tuce zenu igra kladaru i zali se sto nema posla a tacnu ne bi uzeo u ruke ili ako je i uzme napustit ce posao nakon 3 mjeseca jer nije to za njega ili je gledao da zavrne nekako gazdu. Ali odosmo mi u dugo i nasiroko u ovoj temi, meni se fakat ne da vise pisati ni velicati a ni srati po Bosni, svakom svoje... Neko je sretan sa 500 KM, neko dok se moli Bogu, neko sa 5000 KM a neko nikad...
     
    hurmash1ca and aNaToMiC ! like this.
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ti opet gledas iz ugla da se treba snalaziti u haosu, a ne popraviti haos. Ali o tom po tom, idemo dalje.
     
    edgsi and IdeMedoSumom like this.
  5. aeRo

    aeRo Komšija

    Haos u BiH se moze popraviti samo radikalnim mjerama ali moji stavovi po pitanju toga su poprilicno ostri tako da ne bih da otvaram pandorinu kutiju a i temu o kojoj se moze knjiga ispisati. Kombinacija:
    - staro i needukovano biracko tijelo
    - korumpiranost zabetonirana u vladajucoj politickoj sceni + ja bih rekao generalno u DNK Bosanaca (ne kaze se kod nas "idemo posteno, pa ko koga prevari")
    - upravljacka struktura od 3 covjeka koja isprane glasacke mozgove loze na nacionalizam, i gdje svaki od trojice ganja licne interese a na kraju narod izvuce deblji kraj

    nikad nece donijeti boljitak i napredak.

    Ovdje dok se ne desi nesto ozbiljnih razmjera nece biti nikakvih promjena. Ali kao sto rekoh ne bi da nacinjem tu temu. Uglavnom, dok je ovakva situacija a bit ce - trgaj se kako znas i umijes da plivas s ostalim ribama ili ces biti pojeden, to je moja poruka a i odgovor na ovo tvoje za "snalazenje u haosu". Evo treniram vec dugo godina, volio bi i ja buraz da mogu na osnovu toga tj. izgleda zivjeti, izdrkavati po instagramu i youtubeu i na lijepe oci zaradjivati pare ali ne moze. Da sam rodjen u US recimo itekako bih mogao. Tako da jedno su zelje a mogucnosti drugo. Studiraj i radi ono sto ce ti donijeti kintu a srecu i licno ispunjenje trazi u drugim stvarima. Tako ja bar razmisljam.
     
    hurmash1ca and Pelikan like this.
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Drug Aero svaka tebi cast i ja da sam imao dobru platu i dobar posao vjerovatno ne bi nikad otisao ali iz te bosanske perspektive. Samo shvati da si ti endem haman nazalost malo je takvih. Slazem se i ja ovo vezano za diplome inflaciju pravnika ekonomista itd ali u normalnoj drzavi napravi se ispitivanje trzista i na temelju potrebe za odredjenim kadrom ti isti kadrovi se prilikom skolovanja stipendiraju subvencioniraju. Medicinara ti fali jer je vecina otisla vani. U Minhenu jaran ima 2500eur neto platu sa srednjom medicinskom skolom a radi u starackom domu. U Travniku je radio za topli obrok i na ugovor od 6 mjeseci. Kazem opet nije Bosna samo Sarajevo. Dodji ti druze u Travnik ili bilo koju manju sredinu mozes se u 99% situacija popisati na diplomu da ne znam kakva je. Jbt ljudi zavrse ove divlje fakultete i uhljebe se na drzavne jasle i sad bi kao covjek trebao biti Nikola Tesla da bi uspio. Jbes ti to zivot je kratak da ja cekam da nesto bude bolje. Vani ko sljaker obicni mozes zivjeti solidan zivot i ne treba ti stela ni za sto osim za stan u Minhenu :D
    Nije to samo ni para vise ni posao. Ko hoce raditi ima i dole posla kod nas nisu ni plate sad ko nekad. Samo zaboravljate da je potrosacka korpa za 4-clanu porodicu 2000km sve ispod toga je siromastvo. Koliko % familija ima tolike prihode u BIH? Mozda 10% ako i to. Mene je najvise otjerala ta nepravda i nesigurnost. Necu da dozvolim da mi krezava nepismena seljacina kroji sudbinu radije cu kopati kanale u Njemackoj ako treba. Zdravstvo itekako bitno iako se ponavljamo. Taj isti jaran sto radi u drzavnom starackom domu dobio je rak testisa i hvala bogu ozdravio sad je ko tenk a dobivao je u vise navrata injekcije neke za jacanje imuniteta od po 1600 eur. Pitam se ima li ih u Bosni i ko ih moze dole priustiti. Trebam li reci da je osiguranje sve pokrilo? Dok su nasi doktori uhakali mog komsiju i na kraju je covjek umro od komplikacija jer nije imao para da se lijeci. Njegovoj kcerci trajno su ostetili vid i bila je tu humanitarna akcija gdje sam ja apelirao da pomogne ko moze.
    Zatim vezano ovo za politiku da se treba baviti ili ne. Vani sam 3.5 god nisam nikad cuo ni od jednog svabe na poslu da spominje izbjeglice Angelu Merkel ili slicne gluposti. Njihova je tema posao fudbal itd. Jbe se njima zivo ko je ministar ko predsjednik i sl.
    Moj stari citav zivot radio ima penziju 500 pisljivih maraka kad ostaris to ti za lijekova nemoze biti. Zamisli citav zivot radis ne mozes dostojno zivjeti. Dok su mnogis ratni profiteri bez dana ratnog staza citaj podrumasi dobivali ratne penzije koje su mnogo vece od penzije mojeg starog a samo zato sto su bili u stranci zelenih. Ako nista ako dozivim njemacku penziju moci cu rahat u Bosni dostojno zivjeti a ne ko moj stari citav zivot radi ko crnac i na kraju friska figa. E zato sam ja rekao samo se dole u tabutu vracam i dok god imam dvije ruke i mogu raditi ne vracam se nema tih para jedino u penziju..
    Da se ne lazemo u Njemackoj su penzije isto lose 900 eur penzija ovdje isto dole 3o0km.
     
    edgsi, Ninja, Sena and 1 other person like this.
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    O cemu pricas, spomenuo si par predstavništava stranih kompanija u Sarajevu, mislis da ce u Wurth, Via Mediju ili slicnu zaposliti neko iz Bihaća.
    90% Preduzeca u BiH su privatizacije bivsih drzavnih, Kakve ba 2000-2500, 90% ljudi u BiH ima plate ispod 1000 KM, kad bih ti rekao da sam 4 godine radio sa Mag Vss, za 900 KM u realnom sektrou, da li bi mi vjerovao? Ti pricas o bajkama i par stranih kompanija koje imaju po 10-20 zaposlenih, i neka su predstavništva i sl. To nije pokzatelj standarda, to je sranje. Sarajevo ce svakako zadnje pasti, ali lagano se gube Bihacka krajina koja je vec dobro iseljena. sada Tuzlanski kanton, ne znas gdje je veca guzva kod Kantica u busevima ili u Wizzairovim avionima. Uostalom ovi podaci su porazavajuci, ako pogledate Cesku, Rumuniju, Mađarsku, gdje je preko 100k ljudi zaposleno za godinu dana. Ovo je nasa statistika u 4 godine.[​IMG]
     
    Last edited: Jan 22, 2019
    edgsi and Lamagician like this.
  8. Oromier

    Oromier Guest

    Ja sam Radio u Atlantu i otisao sam Vani.

    Ti sto pricas je pravo dvolicno. U jednu ruku govris kako volis BiH, Sarajevo, medjutim evo ovdje govoris da nece nikad bit boljitka dok se nesto radikalno ne desi. Znaci ti neces mjenjat situaciju ? Ostavit ces je kakva jeste al primat ces dobru platu iz inostranstva? Jer je standard u BiH puno jeftiniji ti sa platom sa vana pravo dobro se gotivit mozes u BiH.. Mislim da to nema nikakve veze sa ljubavi prema BiH il Sarajevu, nego kao obicno samo pare su u pitanju :)

    Ispravi me ako se varam.
     
    edgsi, Ninja, Lamagician and 2 others like this.
  9. Mujka

    Mujka Komšija

    Baš lijepa diskusija svako treba iznijeti mišljenje. Samo može biti korist od razmjenje mišljenja a da se niko ne uvrijedi. :)

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
     
  10. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Dok je torova, nikad nafake u ovoj zemlji... Svaka čast svakome ko je otišao i uspio svojim vrijednim radom i zalaganjem da se izbori za bolju budućnost. U zadnje vrijeme se deeebeeeeeeelo razmišljam da i ja se ispalim, čisto radi budućnosti svoje djece, ovdje teško da je ima... i ne, ne krivim političare, krivim naš mentalitet i narod koji je dopustio poluškolovanim kriminalcima da nam uništi budućnost.
     
    edgsi and Lamagician like this.
  11. ming

    ming Veteran foruma

    Ko god misli da ide nek se sjeti zlatnih kašika,
     
  12. aeRo

    aeRo Komšija

    BiH kao drzavni aparat ne volim i u tom smislu se ne osjecam ni u jednom trenu kao patriota. Slozit cu se sa mnogobrojnim postovima da mi drzava kao drzava nista nije dala. Studirao sam u Irskoj, magistrirao na najboljem Uni-u u Dublinu i na kraju nisam dobio posao gore jer niko nije htio da izda work sponsorship za Bosnju a bio sam na intervjuima u mnogim top firmama pocevsi od Philipsa do Bank of Irelanda. Tako da mi je BiH pasos samo zatvorio vrata a ne otvorio. S druge strane jedan od cimera koji je preselio sa mnom odavde zajedno gore je preko nekog XY koljena kao dijete dobio putovnicu i dobio je posao u roku od 2 mj. u top firmi u kojoj radi i dan danas.

    S druge strane u Sarajevu se lijepo osjecam to je jednostavno ljudska priroda i na kraju krajeva analizirajte malo i vidjet cete da se i dio dijaspore u nekom momentu vrati ovdje makar u penziji, jer covjeka nesto vuce da ide tamo gdje je i rodjen/odrastao. Nakon toga dolazi prica o socijalnom krugu i svim pogodnostima.

    Jos jednom ponavljam posto se razbacujete brojevima i pricate o tome kako ljudi pate - nisam neko govno bez empatije ali svako ima svoj put i sudbinu. Ja sam rodjen ocito pod sretnom zvijezdom i spadam u tih 10% koje spominjete, ali isto tako ne trebam da se odreknem svega i govorim da ne valja kad meni VALJA, jer je lose tom ostatku odnosno tih 90%. Evo izvinite odreci cu se i ja svega pa da se suosjecam i patim, smijesno...

    Ponavljam, ko god misli da je vani sreca sretno mu bilo, ja proveo dovoljno da vidim da meni nije - ali definicija srece je subjektivna. Ne kazem da mozda i ja necu otici opet nekad u buducnosti, ko zna sta zivot nosi, ali za sada mi je tu najbolje.
     
  13. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ono sto ja recimo osjetim kad odem vani je neka sloboda, nema napetosti, politike, nacionalizma, gladi, kerova, smrada, seljaka koji ne znaju kako voze, auta 50% koji cade i tehnickki neispravnih, prljavih ulica, neprohodnih trotoara, katastrofalnog javnog prevoza, smeca iz auta bacanje, najprljavijih rijeka na planeti, itd itd...

    Al fakat Bosna je postala depresivna za biti i zivit tu, zimi da ne pricam. Ma gdje god se okrenes nesto ne valja....
    Ima pozitivnih stvari, al ova svakodnevnica guta dobre stvari. Toliko losijanera za nepovjerovat..

    Ne znam, volio bi da grijesim, al iz dana u dan, sve vishe razloga za mahnut.....


    primjer prijatelja u australiju otisao, a vjerujem da je tako i u EU slicno..

    Prvi dan rentao stan ,telefonski zavrsio (voda, plin, internet -providere itd..) nema hodanja, papirilove, potpisivanja.. sve se zavrsi preko tableta....mi se mucimo sa tetom da nam bonus hoce nece iskoristi na bhtelekom :D:D
     
    Lamagician likes this.
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Imam jednog poznanika, zena, djeca, dobri poslovi, ali hoce covjek u Svedsku.

    Imam pitanje, mozda je neko imao nekog da je otisao:
    - Kako najlakse otici u Swe?

    Ja sam dosao preko djevojke, ali u njegovom slucaju to nece biti moguce. Jedino da se rastane i nadje nekog da dodje za papire pa onda opet uvodi svoju familiju.

    Ima li nekakva laksa alternativa? Ja sam se malo raspitivao, i firme mogu izdati vizu tj mogu garantovati da ce odredjena osoba dobiti posao. Problem je sto se najvise traze programeri, za njih bi firme i garantovale, ali ova osoba to nije.

    Druga alternativa za koju znam je da se uplati kakav bachelor ili master studij pa da se ganja posao dok se "studira". Ovo bi bila skuplja investicija ali bi imao vremena da se snadje. Sad, ako ne dobije posao i ne bude davao ispite opet ode nazad ali mu i lova propade.

    Ima li nekakvih bh konekcija koja dovodi ljude za lovu?
     
    Last edited: Jan 22, 2019
  15. Oromier

    Oromier Guest

    Eh vidis, moj socijalni krug je 90% dijaspora.. svi su otisli. Raja iz rodnog grada moje generacije, raja sa faxa, raja iz srednje.. svi blizi su otisli. Roditelji me tjerali da idem jer vide da nema buducnosti u BiH.
    Takodje Sarajevo kao grad mi je samo naskodio jer imam astmu i 4 god u sarajevu mi nisu puno pomogle. Svakom svoje misljenje ofc, ali preporodio sam se otkad sam vani, zao mi je samo sto nisam prije otisao.

    Al inace ljudi koji mladi napuste zemlju teze da se vrate, medzutim budi ti u Bih 4-5 god pa me bas onda interesuje tvoje misljenje i da li ce ostati isto.


    Fkt, kako sitne stvari u svakodnevnici covjeka cini stretnijim. Morali smo proc kroz nasu birokratiju da znamo sada cijeniti ovo :)
     
    Esh, Lamagician and bhd like this.
  16. Lamagician

    Lamagician Komšija

    aeRo, mislim da si previse subjektivan i cini mi se i dvolicam u nekim izjavama. A da na kazem da apsolutno ne razumijes ljude i sve shvatas olako. Prije nego nastavim, bio sam kao ti...budala se vratio iz Beca jos 2007 sa studija....nisam dao jednu na Sarajevo reci. Pokusao sam 10 godina raditi, zivot stvarati, ono znas kako ide...rijesavas problem za problemom. Volio vise nego ista na kaficu, carsiju, pa malo na planinu ili kakvo jeftinije more. Sretan bio jedno vrijeme dok nisam poceo sve vise dozivljavati nepravdu. Dok nisu ljudi postali previse neuroticni, agresivni, negativnu energiju sirili, pa na to dodje politika, rezi topli obrok, oporezuj ovo i ono...sve trpis i na kraju zavrsis kao ja i mnogi vani.

    Iskreno ne zna koje si struke niti je u ovom slucaju bitno. Ali pricas nebuloze. Ja sam IT i mogu ti odmah reci da ne bih mogao nikada biti doktor. Isto tako neki ekonomista ne bi mogao biti doktor ili obratno. I to apsolutno nema veze sa necijim trudom, zalaganjem i inteligencijom. Kad bi svi mogli sve mislis da ne bi imali punu Bosnu programera koji ubiru hiljade i hiljade maraka? Lako je tebi pricati kad si se snasao. Meni je isto lako sada kada sam se izborio, super firma, super posao, super struka. Ali opet ne pricam tako. Pokusavam razumjeti ljude a i prozivim na blizim osobama i prijatlejima te situacije. I ono sto ti govoris je sta fali, zidaj kucu ili kreci stanove, sta ima veze sto imas 7 godina visoke skole i nemas iskustva, samo ne daj pricati da je u BIH lose. Uostlaom, pogledaj malo statistiku nezaposlenosti pa opravdaj svoje izjave. I od 100 ljudi za koje znam kako su dobili poslove...samo na prste jedne sake stanu oni bez stele.

    Za zdravsto opet pricas nebuloze. Mislis da svako ima 300+ KM za magnetnu rezonancu? Mislis da svako ima i za tebe sitnih 70 KM za ultrazvuk? A pitao bih te ja kako ces platiti zube 4000 KM ili operaciju 30 000 KM sa bosanskom platom i standardom. Poredis plombu od 40 KM i vani 150 EU a u bih plata 400 KM sto je vani 1400 EUR. I mislis da niko osim tebe ne bi volio za svoje zdravlje najbolje i najskuplje? A za bolest ili povredu ti ne treba starost...

    Jesi li ti uopste svjestan koliko ljudi je u dugovima za odjecu, hranu, zdravlje, rezije, godisnje odmore? To nije normalno.

    I sto bhd rece...postaje depresivno.
     
    Last edited: Jan 22, 2019
  17. Esh

    Esh HWB

    Ljudi, nemojte oko politike. OK je otici, OK je ostati, OK se i vratiti, svako zna za sebe kako je najbolje.
     
    BiceBolje likes this.
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kad vec spominjete plombe, rodjak u Njemackoj popravlja zube preko zdravstvenog, kakvi euri.
     
  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Slabo, akademija ili radna viza.

    Znam dvoje, bracni par, doktorirali oboje ovdje, sada rade pri univerzitetu kao profesori i imaju research projekte i tako.
    Drugi bracni par je dosao na radnu vizu, on je programer doduse. :)
    Treci frajer je dosao na radnu vizu, nema fakulteta, radi u salonu za prodaju auta. Ugl saradjivao je dole s nekom firmom iz swe, koja mu je sredila radnu da radi kod njih.
     
    donjapa likes this.
  20. bhd

    bhd Veteran foruma

    Najveci problem zasto odlaze ljudi, jer ne vide perspektivu ne naredne godine, nego za narednih 15 godina. Ovo pricam o ljudima srednji i losiji stalez. Ko vec ima stabilnu platu, status, rade oboje u porodici, zanemaruje sve ove lose stvari.

    Tako da.. mislim da ce biti sve vishe i vishe osipa ljudi pogotov srednjeg stazela i ljudi kojima je vise puna kapa da rade i za 500-800 maraka.