Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Evo meni dodje rekordan racun za plin, simbolicnih 444 KM, a za struju 119, jer sam koristio i konvektorsku grijalicu, sam radijator ne moze dovoljno ugrijati prostoriju. Bio za vikend u Tuzli, zavrtao radijatore.
    Razmisljam da li bi prelaskom sa Junkers na Vaillant ili Viessmann bilo sta bolje/ekonomicnije, jer je to star plinski bojler vec.


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
    Last edited: Feb 14, 2023
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Jel to u Bosni?
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Rajvosa.ba :D


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ocito izolacija slaba ili nikakva.Kada "svira" izvana,ne mozes nagrijati osim ako nemas alfin kamin

    U Tuzli je grijanje jako i u Lukavcu isto a jeftino...vecina zavrce radijatore.
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    To su strašne cijene. Koliko kvadrata, kakva izolacija, koju temperaturu držiš?
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Grijanje na 4 od 7, 25C na termostatu, na 60C zagrije vodu, kuca od sedre, 300 kvadrata, ali gornji sprat ne grijem, ovo su nesto poludile cijene, u ovim uslovima dodje oko 200-250 KM grijanja, pa i 288 KM inicijalno koliko je pisalo na stranici prije par dana bilo mi je ok


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
  7. iPlay

    iPlay Komšija

    Centralno grijanje 77 m2 stan prošli mjesec 244 KM + struja 100 KM gdje povremeno palimo Inverter (Midea 12 A+++) ujutro ili navečer.
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    U Tuzli za dvosoban stan od 62m2 je centralno grijanje oko 120KM mjesecno, to je u starim zgradama. Ove nove zgrade sve imaju kalorimetar, punica npr ima garsonjeru 35m2 i grijanja joj dodje 20-30KM u najhladnjim danima. Kad je toplo zavrne skroz. I svijet je uglavnom zadovoljan, svi sute i aminaju da ne poskupi. Bilo je nekih ispada, popravki i to, ali je sanirano.

    Sa druge strane, ja i otac se slomismo sa lozenjem u kuci, jos ova zima i nije jaka bila. Tako da cemo najvjerovatnije i mi na struju preci tj. konvektore.
     
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Drži ga 24 h.
     
    ibran likes this.
  10. ECeh

    ECeh Novi član

    Grijanje plin, proslih godina zadovoljan potrosnjom. Imam sistem topla voda, kuham i grijanje na plin, cijena i potrosnja do sada ocekivano, nije jeftino ali ocekivano, ali ove godine sa 60 KF m3 cijena skocila na 1.60 KM, pa sad od januara na 1.30 KM i to se bas osjeti na mjesecnom nivou. Duplo - troduplo vise u parama nego prethodnih godina. Strasno.
    Problem je alternativa. Ne mogu na ugalj zbog prostora, drva jako komplikovano da ubacim, nemam gdje kotlovnicu, a pelet zbog cijena i raznih malverzacija i ne zelim da uvedem, na stranu sto je skupo.
    Opcije toplotna pumpa, elektricni kotao ili inverteri.
    Obzirom da mnogi prelaze na grijanje na struju ocekivati je neke poteze vlade da zadrze ovaj smog i zagadjenje te poskupljaju struju ko ima grijanje :) Tako da ce i to biti bolno.

    Toplotne pumpe preskupe u staru, elektricni kotao razmisljam, ali moram ubaciti trofaznu struju, povecati kilovate u EP i ta zafrkancija izadje jako mnogo para.

    Odlucio sam da testiram inverter 12k Vivax, da vidim kako to hoda, posebno sada na prelazu iznad nule mart-maj kako ce se ponasati. Ako se pokaze dobro ubacio bih jos jednu 2x i komplet sprat grijao sa inverterima, a plin po potrebi i kada su jaci minusi...

    Luda opcija, iako ne znam u praksi kako se pokazalo, su solarni paneli sistemi od nekih 7-8k KM koji daju 3-5kwh i cak mogu podnijeti dva invertera 12k koji trose 2 x 1 kwh. Ne znam koliko je to pametno u centralnoj bosni zbog smoga, magle, dugih noci...
    Hercegovina vjerovatno ima smisla, ali njima i nije toliki belaj kao nama sa minus 15-25 zimi.
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Slabe su alternative a ono sto iole valja je preskupo.
    Tako da kako god se okrene,nahebalo se u nadolazecim godinama.
    Ugalj obicni ,onaj manje kaloricni je trenutno 205 KM tona...danas naruceno preko penzionera...dakle ovaj kucni,nije za centralno grijanje.
    Drva su minimalno 100 KM metar a treba fina kolicina i uglja i drva da se grije cijelu zimu...plus prljavo,plus zagadjuje.
    Bas nema alternative...najbolja i najcisca opcija je plin ali je preskup trenutno.
     
  12. ECeh

    ECeh Novi član

    Drva kod nas Sarajevo - Visoko su 140-150 KM metar, plus svasta dodje i nisu nikako opcija za cijeli sprat. Meni bi trebalo 10-12 metara drva najmanje za kucu, a da ne govorimo vrijeme, trud, skladiste, otpad, i ostalo sto ide uz drva. Posebno vise kvadrata. I toplotne pumpe trose, nisu jeftine za ugraditi, plus opet trose fino struje, ali se dobije rahatluk za manje para nego plin po ovoj cijeni.
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Brate lako je pricat dok je cijena struje niska.
    Ove godine opet nije bilo snijega u alpama, velike su sanse da ce opet velike suse biti, cijene struje ce biti katastrofalno visoke. LJudi se zajebavaju, ali skoro svi reaktori u Francuskoj i Njemackoj su radili na minimalnom efektu jer nije bilo vode u rijekama da se hlade. Jbt, prosle godine u augustu cijena kw bila preko eura u nekim periodama dana. Tako da, kombinuj uvijek zagrijavanje.
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Zbog "klimasa" ce nam struja otici u nebesa a ionako nam je standard kao u Ruandi...ovim poskupljenjem ce biti pogodjeni svi...a najvise oni najugrozeniji.
    Taman evo malo penzija se digla...sada kada dignu cijenu struje,opet ce da i taj pozitivni efekat nulira.
    Naravno biti ce pogodjeni i "klimasi" vecim racunima ali prevelik broj ljudi trenutno prelazi na grijanje na struju /klime da bi EP ostale nijeme i ne reagovale na to.

    A trziste ce uvijek dizati cijenu za onom robom za kojom je najveca potraznja...do sada je sve otislo u nebesa a sada ce i struja.Jer cim ovi iz EP vide koliko se povecala potrosnja struje na domacem trzistu i smanjio izvoz i profit,toliko ce dignuti cijenu da se namire...boli njih sto ti nemas za hljeba.
     
  15. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Klimaši ne otimajte hljeb poštenom narodu
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Jašta nego otimaju, ubijaju poljoprivredu očigledno namjerno, farmeri propadaju širom Evrope.
    Evo sada će zabraniti dizel i Petrol auta do 30 i neke, pa zamisli tih mozgova, a znamo koliko su el auta održiva i ekološki prihvatljiva.
    Planeta prolazi kroz cikluse a snijega kod nas nikad više, rijeke jake, naši nemaju nikakav osnov za poskupljenje osim što im se može. Barem struje imamo za našu zemlju dovoljno.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Cuj zbog klimasa ce se dignut cijena struje a drzava subvencionira investiciju prelaska na grijanje toplotnim pumpama.

    Klima/pumpa isti Q.

    Trose se vrlo male kolicine struje za grijanje na klimu ili toplotnu pumpu u odnosu na elektricne kotlove.

    Sve i da su cijene peleta ostale iste kao prije godinu dvije opet je grijanje na struju na klimu/pumpu jeftinije i ekoloski prihvatljivije rijesenje.Jos da se malo globalizira ugradnja solarnih panela to bi bilo ekstra. Samo vjerujem da bi se nasi uhljebi zacas skontali i da nam naplacuju dio struje koju sam sebi proizvedes svojim panelima koje si platio i namotirao svojim rukama/parama.
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nisam mislio zbog klimasa kao odabir nacina grijanja,nego zbog ukupne potrosnje struje u BiH za gradjane BiH.
    Prosle godine se pricalo da nas energetski sistem ima limite i ne moze podnijeti to da se vecina grije na struju.
    To je sa jedne strane...dakle tehnicki problemi i neodrzivo a sa druge strane tu je profit Elektroprivreda.
    Oni su sada mogli nama prodavati jeftinije struju,jer ovu koju su izvozili su prodavali po 5-10 puta vecoj cijeni i tako su ostvarivali profit.
    E sada ako tu struju koju oni inace izvoze i prodaju 10x,pocnemo mi trositi po cijeni 10 puta nizoj...eto poslovanja EP u minusu a to nece dozvoliti,nego ce izjednaciti cijene,barem pola-pola.

    Ovo je problem a ne to ko se na sta grije.
    A toplotne pumpe koje ce grijati cijelu kucu manje trose nego 4 klime na dva sprata...iako su i klime toplotne pumpe ali 4 puta je 4 puta :D

    Iskreno i ja se nadam da ce i kod nas konacno zakon regulisati proizvodnju struje i da svako moze sebi postaviti solarne panele i proizvoditi sebi barem nesto a ostatak prodavati.
    Pola drzave nam ima klimatske i geografske uslove da proizvodi finu kolicinu energije u sistem na ovaj nacin.
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Obzirom da je velika investicija, i ja sam misljenja da je bolje uloziti u solarne panele nego u toplotne pumpe.
    Najbolje je sam sebi proizvesti pa koliko god, barem za grijanje.
     
    Last edited: Feb 16, 2023
  20. Neraa

    Neraa Aktivista

    Grije se vecinom nocu gdje su solarni paneli beskorisni a u zimi imas otprilike 10% iskoristivosti solarnih panela tako da grijanje i solarni paneli ne idu nikako zajedno.