Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Evo jedna zbirna tema za sve vrste grijanja i hladjenja, ne samo na klimu :D
    Takodjer i za diskusiju o cijeni energenata, koje vjerovatno mogu uticati na promjenu metode grijanja/hladjenja :)
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajmo jedna ko anketa. Koliko vas dodje grijna sezona (7-8 mjeseci) i za koliko kvadrata i koja vrsta grijanja (goriva).
     
  3. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Centralno grijanje i za 61 m2 u toku grejne sezone 194km.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    1200KM za 6 mjeseci, ako bude duze gijanje bude visi racun?
     
  5. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    7 mjeseci po 194km,a 5 mjeseci van grejne sezone oko 60km.Najavili su od februara kao -20% pa vidjecemo da li je suplja ili ne.
     
    EL NINO CFC and dmr like this.
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Šta ima -20
    Nije nemoguće ali te dugoročne se mogu platiti mačku o rep

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  7. Majesco

    Majesco Aktivista

    Meni za jednu sezonu potrosim oko 9 metara drva, a grijem 70m2, lozim klasicni sporet i grije se cijeli sprat, a ako je puno hladno vani onda se pomognem konvektorom.
    Prije kupovao bukova drva i grabova, a u nazad 3 godine kupujem hrastove okorke, dok nisu cijene divljale placao oko 8 metara 360KM, a ove me godine izaslo 420KM od iste osobe i prezadovoljan sam.
     
  8. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kod roditelja stan u sredini, 4m drva i mali šporetić stan kao sauna 68 kvadrata.

    Kod mene dnevna sve vanjski zidovi ako ne grijem bude 13c, ali klima ugrije odlično, a sobe i WC grije komšinica, loži životom, odzak topao kao radiator. Meni super, račun za struju oko 60km, a može i manje često upalim klimu ujutro navečer tek dođem i zaboravim da je radila.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  10. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Gdje su najavili? Jel to neka insajderska?

    Ja sam prije poskupljenja placao 80KM tokom sezone, van sezone 20ak km

    Sad placam 120km tokom sezone, vidjecemo koliko ce biti van sezone.

    Cini mi se da mi je stan 38-40 kvadrata

    Dok sam bio u nedzaricima, tacnije adija mulabegovica, stan mi isto u sredini bio, ogroman, bilo iskljuceno grijanje i super mi bilo, ostali grijali vazda temperatura idealna bila.
     
  11. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Prije klima bilo gradsko (Zenica) grijanje koje bi na godisnjem nivou nas izaslo preko 1100km. Bilo je veoma nepouzdano, i cesto se znalo kvariti kad su najveci minusi. Ha grijalo ha negrijalo bilo je platiti 1100km plus.
    Prije 10 godina uzmemo 2 klime, i iskljucimo grijanje, i ne znam da smo u ovih 10 godina potrosili 2000km ukupno na grijanje. Ustedili bruku para. Cak su ukinuli i pausal koji si morao placati za cijevi sto ti prolaze kroz stan.

    Ove zime jednom palio klime i radile 2 dana i onda ugasio. Ono kad je bilo kratko oko -5 plus par dana. Nema potrebe. Cijevi od grijanja koje prolaze kroz stan sasvim dovoljne, jer stan ima samo jedan prozor koji je izlozen vanjskoj temperaturi.
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    U Tuzli dok sam zivio, stan na 7 spratu od 50 kvadrata zavrtao radijatore tokom zime i otvarao prozor, racun bude ~100 KM, ljeti se ne placa koliko se sjecam. Naravno, placas sve koristio ili ne, vjerujem da samo nove zgrade imaju za svaku stambenu jedinicu posebno brojila.
    Ovdje u Sarajevu kuca od 300 kvadrata, stari Tiki bojler (Junkers) postavim ga na 3-4 nivo (~60C), bude tek onako toplo, cim zavrnem radijatore kuca se ohladi zacas, jos gore je s konvektorskom grijalicom, a da se ugrije treba citav dan.
    Racuni su mi u prosjeku bili ~250-300 KM, ali sam zavrnuo neke radijatore i uspio sam doci na ~200 KM, jer ne grijem sve prostorije. Najveci racun koji sam dobio je bio oko 400 KM (prije 2-3 godine cini mi se), srecom sada je i zima blaza pa ne moram puno pojacavati grijanje. Struja dodje 60 KM, voda do 10 KM, sve ovo ostalo je mizerno u odnosu na grijanje. U ljetnoj sezoni sam u prednosti, za razliku od stanova platim 10 KM, jer iskljucim pumpu da ne grije, a bojler radi cisto da odrzava konstantan rad.
    Evo trenutni racun je 288.15 KM, a prethodni 113.70, jer skoro da nisam imao potrebe za grijanjem, samo grijalicu koristio.
     
    Last edited: Jan 7, 2023
  13. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Preksinoc su pojedine TV kuce to objavile,ali nije nista zvanicno jos,a da li ce biti vidjecemo.
     
    EL NINO CFC likes this.
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sreca pa BIH nije u EU :) U decembru kw/h redovno bio preko 70centi. Desetak sati u decembru je bio tik preko eura.
    A minus stego, po -15 bilo. Potrosio 1193kwh za mjesec, nekih 500 eura sve ukupno. Grijem se na toplotnu pumpu. https://en.wikipedia.org/wiki/Exhaust_air_heat_pump.
    Ali za sljedecu 2023 sam spreman. 6.4kw sistem od 16 solarnih panela na krovu. Potrosnja na proljece, ljeto i zimu mi je max 15kw/h dnevno. Sve ostalo se prodaje nazad u mrezu. Vidicemo kakva racunica bude. Ako je suditi po kolicini snijega u alpama ove godine, opet susa, opet nuklearke na minimali, opet cijena struje ovo ljeto ima da dere :)


    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Last edited: Jan 7, 2023
  15. selvin

    selvin Moderator

    Tuzla, centralno, 80m2, cijela sezona ukupno oko 400KM. Ove godine očekujem i do 300. Nema jeftinijeg a boljeg grijanja nigdje :)

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
    ibran, Reznor, Reventon and 1 other person like this.
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I kad cujem nekoga u Tuzli da se zali na centralno grijanje popizdim.

    Neki dan prolazim Sickim, GumaM nalozili ne mozes disati u autu, a pored same TE. Isto gore na Sjenjaku, zgrada gdje je ExpoAuto i Auto Parts.

    Razumijem da je skuplje za firme, al ne moze biti skuplje od uglja i peleta nikako.
     
    Reznor likes this.
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    I eto opet sam imao jednog komsiju u Tuzli koji nije placao racune godinama, a u kuci ih zivjelo kamaru, jos i sin i kcerka s djecom, nabrao par hiljada KM duga kroz godine, a svi ostali su manje vise sve racune izmirili.
    Kao ne zelimo mi koristiti grijanje, a moramo platiti, ali se uredno griju :D


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nije problem placanje racuna za grijanje vec prikljucenje (podstanica). Meni za kucu traze 13000KM za podstanicu :D
     
  19. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Hehe, u Lukavcu, član opštinskog vijeća najveći dužnik na listi.
     
    Reventon likes this.
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To jeste skupo, traze da svaka kuca ima svoju podstanicu umjesto da se napravi jedna za naselje ili ulicu. Tu bi i opstina trebala da sufinansira 50%. Na Stupinama dok sam zivio, sjecam se da je jedna podstanica bila za cijelu zgradu, ili cak za 2-3 zgrade.

    Mada kad pogledas da jedna toplotna pumpa kosta 10-15 hiljada i nije puno. Ili da uzmes solarne panele opet neces proci ispod 15k.

    Nama su pravili popis u ulici ko je sve zainteresovan za prikljucak, vecina je za, kako ce ici vidjet cemo.

    Navodno prvo trebaju povecati kapacitet toplotne energije za 100MW, ili neki projekat za smanjenje gubitaka, tako nesto, jer su sad na limitu.