Preporuke za kuciste

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by RaP, Nov 19, 2009.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    I jeftini materijali, stednja da se opravdaju troskovi proizvodnje, dodju bez fanova itd
    Skoro sam sastavljao dva MS kucista, dok je onaj Aquarius jos i dobar, Prism bas prejeftino djeluje.
    Meni se ovaj Riotoro Morpheus najbolje pokazao, jest gabaritno kuciste, ali je masivno i ima dobru zvucnu izolaciju i airflow :)
    Jedine mane su mu cudan layout i sto nema prozirnu stranicu kome se to svidja.
    Takodjer, veci CPU cooleri ne mogu stati tj ne moze se stranica zatvoriti kao npr FSP Windale 6, pa je stock Intel cooler na i5-12400F


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Jan 4, 2024
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Od kvalitetnih full tower kucista trenutno sto mi pada na pamet je BeQuet Dark Base 900 i 901 modeli.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    900 moze 420 na krov, ali zastarjeli dizajn, 901 ne moze 420 na krovu. Osim toga preskupo.

    Shadow Base 800 im je novo kuciste, jos ima offset za ventilatore na krovu, al dzaba kad nema dovoljno razmaka izmedju krova i maticne, iako u nacelu podrzava 420mm AIO na krovu.
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Danas su se svi vise bazirali na mid tower sa tri venta i staklenim stranama i ventovima sa desne strane ala Lian Li O11.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Last edited: Jan 4, 2024
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To ti kažem, XL kuciste a prostora samo za 3 venta. Mada je i kod tebe 420 AIO rijetkost, nisam nijednog youtubera vidio da ih koristi za build. Jer nije to samo 4 venta, mora imati i jos par cm prostora za crijeva i hladnjak.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne, nije 480, 420. 3x140.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ma cirkus su danas kucista, ne mozes sastaviti da ima sve.

    Da izgleda lijepo, da ima dobar airflow i da je funkcionalno. Jos i da dodas da ne kosta kao zlato.

    Ja evo ne vidim kuciste koje je "pandan" mom "starom" HAF 922 kucistu. Case koji je imao normalnu cijenu, lijepo i dobro izgleda, ima nevjerovatan airflow, a eto i funkcionalnost nije losa(nije najbolja, ali nije ni losa).

    Kod djevojke je Thermaltake H200 TG White, kuciste stvarno prelijepo, i nije ni preskupo(cca 130 KM), ali brate meni je ono malo airflowa prvenstveno, a eto pogotovo jos kad bi neko htio 360mm AIO staviti nema teorije.
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja sam nedavno slozio jednu mATX masinu u Aercool Hexform kuciste. Limit za GPU je zvanicno 297mm, ali ima neka glupa mrezica sa unutrasnje strane, ja je isjeko i lagano stane i veci GPU. Ali je kvalitet bas odron.

    Inace prije Obsidiana sam imao staro Sharkoon Rebel 9 kuciste, za klasu kvalitetniji lim nego Corsair.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. p4ja

    p4ja Komšija

    da probas nR200p?
    Mislim da nema boljeg itx kucista sto se tice hladjenja, imas i za njega na reditu bruku tema i konfiguracija da padnes na dupe.
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Odlicno kuciste, ali ganjam neko da moze regularna ATX napojna stati i mATX ploca :)
    Nesto kao taj Q300L ili njegova veca verzija Q500L, cak ima i ruckicu da se moze nositi :D
    Gledao sam i ovaj Hexaform fakat sa slike se vidi da je los kvalitet, ali prostora ima za vece komponente.
    Takodjer sam prodao Bitfenix Prodigy upravo zbog ITX formata, iako moze regularna napojna stati, lijepo kuciste takodjer.
    Sad imam ovo XPG Valor Air, to mi je spare konfiguracija i u njoj MSI B450 Mortar Max, eh nju hocu prebaciti u manje kuciste, a ovo prodavati :D
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    asus ap201 ti je najbolje za to, odavno nije bolje kuciste napravljeno (konacno opcija bez rgb gluposti i bez stakla).. definitivno bih isao na njega za matx, ali sam uzeo nr200 i uatx
     
    Last edited: Jan 5, 2024
    Reznor likes this.
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Skonto sam da mi Silent Base 802 pase. Fractal ima dobra kucista al nijedno ne pase. Torrent je super al za zracno hladjenje, Meshify 2 ne moze deblji 420 na krov, Meshify 2 XL moze i to knap, al to je vec ogromno kuciste, neka hvala.

    Mozda bude nekih novih kucista, svidja mi se ideja 2x180mm naprijed kao Torrent, al hocu napajanje na dnu a na krovu dovoljno mjesta za debeli 420.
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jbg to je jednostavno isfuralo, nece oni praviti kucista za 5 ljudi koji bi 420 radijator...
    360 je postao standard i dostatan je za sve opcije. Ja hladim 13700K sa phantom spirit u mikro kucistu.. Prije da ces vidjeti novih mikro opcija nego nekih xl skalamerija, downsizing je trenutno trending.
    Ne bi cudilo da atx kao format krene lagano izumirati, kao sto bi i trebao, rijeti su slucajevi sa dodatnim karticama, nmae potrebe za toliko utora, matx je sasvim dovoljan za 99% high end buildova. Buildovi sa 2 karte i brdo radijatora mogu u egzotiku.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hladjenja nikad previse.

    Ako mi 420 pase dimenzijama, i kosta isto kao 360, zasto ne? Ideja i jest da imas overkill hladjenja, kako bi i u loadu imao nize obrtaje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Vala ti si jedini na svijetu ja mislim sa tim procesorom i 420 rad :D
    Ja sam hladio 2 xeona sa 360+140 sa sve plocom, vrm, i gtx780. Zakljucak je onda da kupis proper vodeno a ne aio 420
    Nikakvu ja buku nemam sa vazdusnim, sve se to da nastimati, najcesce mi je najbucnija komponenta bila pumpa vodenog.
    Iz mog iskustva, vrlo vaznu ulogu igraju ventilatori kada su u pitanju performamse radijatora. 360 moze lako outperform-ati 420 sa dobrim ventovima
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moze a i ne moze, moze i 420 imat bolje ventove. Razlike su cak i tad veoma male. Naravno da nema velike razlike izmedju 420 i 360 AIO kad je isti blok i pumpa, a to je najcesce limitirajuci faktor.

    Pumpa na ovom Freezeru je necujna. Na starom Corsair koji je bio Asetek se cula na max rpm al ne na 80%.

    Meni je jos jedna prednost AIO sto mi treba manje ventilatora u kucistu, jer na radijatoru ventilatori sluze istovremeno kao outtake. I sva toplina od CPU ide direkt van.

    Ode ovo u pogresnom smjeru jer tema su kucista.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa i custom pravis tako, plus imas vise opcija, deblji radijator, lakse push pull napraviti jer biras ventilatore odmah a ne sta te zapadne..
    Jbg kuciste i hladenje idu nekako zajedno pa nije toliko offtopic :D
    Rijetko su 140mm ventovi bolji za radijatore jer nemaju statickog pritiska
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Custom ne bih nikad, prevelika zajebancija. Kad imas sve povezano, ne mozes izvadit GPU ili promijenit CPU bez praznjenja sistema i rastavljanja. Jebo to.

    Stoji za staticki pritisak, veci ventilatori imaju manji staticki u odnosu na protok i buku, ali, staticki pritisak je vazan “samo” kod guscih radijatora (naravno nije “samo”, ali tad je bas vazan). Ima nesto i do protoka, nisu bas skroz obrnuto proporcionalni. A imaju i 140mm ventilatori sa vecim statickim pritiskom.

    Freezer AIO ima samo 15fpi, ako se ne varam. Vecina AIO ima oko 20. Ali su tanji. Tako da ima i toga, naravno da povrsina nije toliko veca na Freezeru, ali je veca, i cak je manje osjetljiv na staticki pritisak nego tanji, gusci radijatori.


    Sent from my iPhone using Tapatalk