Preporuke za kuciste

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by RaP, Nov 19, 2009.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Sto su gusca rebra to bolji radijator, odnosno potencijalndisipacije raste, onda to uparis sa ventom sa visokim staticmim pritiskom i dobijes odlicnu kombinaciju. Gentletyphoon je ja mislim i dan danas neorevazidjen p pitanju starickog i buke.
    A custom mozes samo za cpu, ne moras sve uvezati :D
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne, naprotiv, gusta rebra ti trebaju samo ako hoces max performanse, bez obzira na buku. Ako su rebra gusta, i najbolji ventilatori ce imat poteskoce i trazice veci rpm. Gentle Typhoon nije vise najbolji, ta titula pripada Phanteksu T30. Pa onda idu Noctua A12x25 i Bequiet Silent Wings Pro 4, a tu je negdje i Typhoon.

    Mene zanimaju samo performanse u rasponu 800-1100rpm.
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Je li neko slucajno gledao ovo vodeno :D
    Nema nikakav review, kad zaguglam izlaze samo air cooleri

    https://olx.ba/artikal/57750361


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nesto tu ne valja sa oglasom, naziv oglasa je za zracni cooler, ne za vodeno.
     
    Reznor likes this.
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Garant pogresna slika, evo sad se sjetih potraziti preko Lens, izadje da je to ovaj na slici: Thermalright Frozen Notte 360 BLACK ARGB


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nema nigdje bijeli mesh AP201, ali ima bijeli window, meni se bijela boja vise svidja, valjda je ok i verzija sa prozirnom stranicom :)
    Mickey zasad najpovoljniji, a ima i Tehnolix u Wisi (crna boja doduse), sutra im moze doci u radnju.
    Sva sam kucista pogledao, ima jos nekih, ali Asus je definitivno sampion medju mATX malim kucistima :D

    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Reventon likes this.
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kod mene ti je sa prozirnom stranicom, imas slike na ovoj temi, par strana nazad. Po meni i bolje jer stranice mozes prebacivati, ako ti dosadi staklo, zamijenis sa mesh panelom, a staklenu prebacis desno. Tako i ja radim :)
     
    Reznor likes this.
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ucini mi se da je full mesh :)
    Pa super, meni je cak i ljepse kad ima i ta opcija, to cu onda uzeti vjerovatno :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Reventon likes this.
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Hajd kad sklopis sve postavi koju sliku. Vidjet ces, dobro kuciste pravo.
     
    Reznor likes this.
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Evo stiglo, sve uklopljeno fino: https://imgur.com/a/gFy6EWc

    Pa evo i moj review:
    Zasad dojam kao i kod svega novog je super :D
    No, vec samom kvalitetom builda ovo kuciste je za klasu iznad XPG Valor Air, dok je Riotoro Morpheus i dalje najbolje od ova tri po svemu, iako zamjerka sto je preglomazno.
    Jako je sad tiho sve unutra, ne cuje se, temperature su u idle trenutno 37 GPU, 33 CPU (Ryzen 3600 se hoce ugrijati u odnosu na i5-12400F, koji je i ispod 30 u idle).
    Posebno je prije smetala buka od graficke (RX 580 Nitro).
    Zgodna stvar je to sto rece za stranice, lako se skidaju, jer nema sarafa, a isto se mogu i zamijeniti staklena i mesh stranica, sto i ja uradih, dovoljno je sto malo probija svjetlost od fanova, nema potrebe da ga gledam unutra :D
    Montaza je genijalna, posebno sto se diskovi mogu postavljati kako hoces, na dnu rupice mogu biti i za fanove i za hdd.
    Onda isto postavljanje PSU naprijed s mogucnoscu pomjeranja na tri nivoa, ko ima ultrasiroku graficku ce ovo znati iskoristiti dobro :D
    Jedini problem koji sam imao je saraf od HDD-a s desne strane koji sam morao odvrnuti da se staklena vrata uklope, tako da su 2x2.5" diskovi zavrsili u prednjem dijelu kucista i ne vide se.
    Ono sto je pomalo cudno je montaza prednjeg fana (po ovome izgleda moze tacno jedan manji fan da stane). Veliki fan se ne moze ugraditi, ali mi se cini da za njim i nema potrebe, bitno je da napojna ima prostora da "dise" i nije okrenuta prema dnu kao na ostalim kucistima, npr kod mene je ispod tepih i vjerovatno bi se samo vise grijala i povlacila prasine :D
    Jos jedna dobra stvar je sto ima odvojene konektore za slusalice i za mikrofon.
    Dust filter ima samo ispod, nece li to skupljati prasinu? Mozda staviti dodatne.
    Ukratko predobro kuciste, mada bih volio da se mogla naci verzija koja je full mesh, bila bi i malo jeftinija.
    Trenutno ima dostupna samo crna boja.
    Mislim da je ovo najmanje sto se trenutno moze naci za mATX, za bilo sta manje od toga vjerujem da se mora ici na ITX setup.
     
    dino73n, bojler, zippoo and 1 other person like this.
  11. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    I ja sam gledao da ga uzmem, gdje si ti na kraju uzeo i koliko te izaslo?

    Jedino me malo muči što ne može ATX ploča po specsu, ali na slikama izgleda kao da može..
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja sam trazio samo tu mesh stranicu da kupim odvojeno ali nisam nasao.

    Kod mene nema ssd ni hdd, sve je na dva nvme pa je dosta manje kablova i nije natrpano.

    A naprijed ispod napojne moze stati jedan 120mm vent mada nemaju rupice predvidjene, pa sam nekako provrtio sa sarafima.

    @Aldiin ne moze atx, samo matx i manje. Imas i moje slike na ovoj temi.
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    189 KM u tehnolixu, otisao licno preuzeti u radnji, gledao sam i mislim da je ovo medju najpovoljnijim cijenama, kod mickey84 kosta vise plus dostava, izadje preko 200 KM.
    Takodjer mislim da ne moze ATX, kod mene su obje konfiguracije mATX iz potpisa, s tim da je ova Intel ploca malo duza, jer ima vise PCI portova, mislim da vec ona ne bi mogla stati (Gigabyte B660M DS3H DDR4)

    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Jan 12, 2024
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Tek sam ovo vidio.
    Ne slazem se, nije tako jednostavno.
    Isto da kazes da je svaki ventilator isti ako ima 7 perca. Tako zavisi i kako su rebra uradjena, kako vazduh ide kroz njih, moze se tu dosta uraditi da ima povrsine za disipaciju bez blokiranja protoka.
    A evo pogledao sam bas test za silent wings 4 na radijatoru i tu je to negdje - nijanse, a gentle typhoon i dalje bolji od noctue a fol sa njim je u subjektivnom dojmu. Pisalo se o tome poprilicno, kada registrujes 40db na njemu i nekom drugom ventu, gt jednostavno djeluje tise jer ima drugaciji 'hum'. T30 ne mogu bas da stavim u isti kos jer nije fer porediti sa 25mm.
    [​IMG]
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hajde, GT je dobar al nije svetinja.

    Veci rpm pri istim db je garantiran veci staticki pritisak. Znaci 100%.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa nije ti bas dobra racunica. Ovo je cfm nakon radijatora, znaci staticki je odradio svoje, restrikcija svoje i to je cfm koji izlazi iz radijatora, odnosno to je aktivni vazduh koji je izvrsava dalju disipaciju. Sada dalje zavisi od radijatora, mozda bi na nekom drugom radijatoru dobili drugaciji rezultat. Ali da su napravili dobar vent, jesu.
    Rijetko ko vise i testira to kako treba, prije si i mogao naci vrlo obiman test ventova na razlicitim radijatorima, ali isfuralo, aio je preuzeo primat, tako da sada i nije toliko bitno, fokus je na drugim stvarima.
     
    Last edited: Jan 13, 2024
  17. selvin

    selvin Moderator

    Treba mi preporuka za kuciste, nesto ovog tipa (znaci sto jednostavnije, sto manje led/rgb fazona ali treba da ima dobro hladjenje i dovoljno mjesta):
    https://shop.imel.ba/artikal/kuciste-cooler-master-masterbox-mb600l2-kn5n-s00/
    https://shop.imel.ba/artikal/kuciste-thermaltake-s300-tg/
    https://shop.imel.ba/artikal/kuciste-nzxt-case-h5-flow-black-cc-h51fb-01/
    https://shop.imel.ba/artikal/kuciste-nzxt-h6-flow-black-cc-h61fb-01/

    Na sta obratiti paznju? Treba da moze stati dark rock pro 4 i graficka tipa 4060/4070 ti/super za koju se jos nismo odlucili.
     
  18. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    selvin likes this.
  19. selvin

    selvin Moderator

    Gledam to kuciste je 269KM u imelu ali vjerovatno bi dobili popust jer narucujemo od njih gotov sve. Je li vrijedi 230-250 ili ima boljih za tu lovu?

    Ne kupuje mi se na vise mjesta jer mi treba 6 desktop racunara i sve sklopljeno i dostavljeno sto prije a oni su super ekspeditivni sto se tog tice.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  20. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ja takodjer godinama kupujem kod njih i prezadovoljan sam uslugom,a pogotovo sa nekoliko reklamacija gdje su se bas maksimalno zauzeli.

    Ne znam sta da ti kazem za kuciste jer bi meni prioritet bio sa mesh front panelom zbog rada 24/7 koje si naveo da bude airflow kako treba.