1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Code:
    stream processors
    88ultra 64
    86gt 48
    
    core
    88u 500mhz
    86gt 350mhz
    
    mem
    88u 1400mhz
    86gt 1200mhz
    
    mem size
    88u 256/512mb
    86gt 128/256mb
    
    256bit
    
    price
    88u usd$179
    86gt usd$129

    Code:
    80nm
    
    stream proc
    83gt 32
    83gs 24
    
    core
    83gt 500mhz
    83gs 500mhz
    
    mem
    83gt 1200mhz
    83gs 1000mhz
    
    mem size
    83gt 128/256mb
    83gs 128/256mb
    
    128bit
    
    price
    83gt $usd 89-99
    83gs usd$69-79
    Code:
    hdmi limited by supported resolutions.
    
    hdmi 1.2 max 1080
    hdmi 1.3 max 1440
    
    [​IMG]


    Izvori:
    http://forums.vr-zone.com
    http://www.beareyes.com.cn
     
  2. TopniK

    TopniK Komšija

    Još kada bi se neko od njih napio pa naredio izradu istih kartica za AGP bilo bi extra.

    Ma nema dileme, za jedno 3-4 mjeseca prodam ovo svoje i prelazim na moderniju tehnologiju.

    Od svih navedenih izgleda da će 8800 Ultra biti zvijer. 512 MB na 256-bitnoj sabirnici i taktovima od 500/1400 zvuči obećavajuće.

    Samo, pitam se koliko li će to koštati kod nas kada dođe? Ako je preporučena cijena te kartice 179 USD onda će kod nas to biti minimalno 450 KM. Kako sam pročitao na nekoj stranici, dotične kartice bi trebale izaći sredinom 2007.

    Ali budući da je malo directX10 naslova u izradi i da se njihova potpuna navala (znači na mnogo hit directX10 naslova) može očekivati tek za nekih godinu dana, onda narednih godinu dana još uvijek komotno mogu koristiti grafičke kartice reda x1950Pro ili za one umjrene neka GF 7600GT.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pokazalo se na XS forumu da su to dezinformacije. Vec je bila vijest na PCE. Jos se zapravo ne znaju specs-i za ove grafe.
     
  4. shock

    shock Aktivista

    Eh, nisam neki gamer, pa mi nije to toliko ni bitno, ali za kupovinu novog računara sačekaću pojavu malo jeftnijih dx10 kartica recimo nešto kao 8300 GT :), nešto će valjda biti kod nas do 300 KM naredne godine.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nisam vidio prije. Do mene je. :D
     
  6. iskusni

    iskusni Komšija

    Informacije su potvrđene! Sve navedeno u prvom postu je tačno (za 8600GT i Ultra kartice) samo što će cijena za 8600GT biti 149$.
     
  7. n00b

    n00b Novi član

    NVIDIA plans to bring more DirectX 10 parts to market.
    After the G86 hits the mainstream there will be a place for an entry level card. We also call this the low end market and these cakes sell the best. This chip is scheduled for a summer introduction.

    It gets the Geforce 8300 brand and it is again 80 nanometre chip. The faster one is called Geforce 8300 GT. It has 32 stream processors - one quarter of the Geforce 8800 GTX. It works at 500MHz and the memory works at 1200MHz. The card uses 128 Bit Mbit memory controller. There will be two configurations one supporting 256MB while the second supports 128MB of memory.

    Depending on the memory size, these cards will be priced between $89 and $99 George Washingtons.

    The slower card, the Geforce 8300 GS, is again 80 nanometre card with 24 stream processors. Its funny that no one talks about fixed pipelines anymore. The core works at 500 MHz while the memory clocks at 1000 MHz. the card uses the same 128 bit memory interface and supports between 128 and 256 MBs of memory. It will end up priced between $69 and $79. It will run some DirectX 10 games but don’t expect top performance from it.

    procitano na theinquirer.net i potvrdjeno je i tamo ova ista specifikacija koju je dog izbacio, sto znaci to je to.....
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Izgleda da ni najslabija 8300GS nece bit totalni drek ko sto je inace pravilo.
     
  9. Raptor

    Raptor Aktivista

    Ako je to ta cijena, onda vjerujem da ce biti oko 400KM kod nas.
     
  10. n00b

    n00b Novi član

    u pocetku vjerovatno mozda cak i 450-500 :S
     
  11. Raptor

    Raptor Aktivista

    Ma ja, tako nesto. Kao orijentacija sluze 6600GT/7600GT karte na startu
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, oko 500 ce bit u pocetku. Toliko sam ja platio 7600GT kad je izasla. Uostalom, mozda i bude manje od 450...tko ce ga znat...
     
  13. iskusni

    iskusni Komšija

    Ja ću fino 8600U uzeti kada dodje. Naravno neću kod nas uzimati, gdje su cijene bezobrazno visoke. Tražit ću u njemačkoj da kupim.
     
  14. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Joooj prokleti AGP :D i ja zajedno s njim što ne gledam imal novih tehnologija kad kupujem računar :lol:
     
  15. TopniK

    TopniK Komšija

    Kod nas cijene nisu bezobrazno visoke (ako izuzmemo IT computers i njima slične firme) nego je to stvar primoranosti ili vlastite računice domaćih firmi zbog obaveznog plaćanja carine i PDV-a.

    Mada sam ovo par puta objasnio ali eto objasnit ću opet a moderatore bi zamolio da ne brišu post. Hvala!

    Recimo npr. ti vidiš neku grafičku karticu u Njemačkoj, Austriji, itd. i ona tamo košta 200 eura (390KM) a ista ta u npr. Plusu košta 530 KM i ti odmah polaziš za time koliko je to bezobrazno i koja je to zloupotreba i nekorektnost.

    A vidi sad. Tu grafičku koja znači tamo košta 390 KM Plus će kupiti naravno po određenom popustu zbog kooperacije sa tom firmom ili ako uzima direktno od proizvođača opet će dobiti naravno jeftinije i recimo da to iznosi nekih 340 km znači 50 km jeftinije nego prodajna cijena u nekoj ''korektnoj'' firmi u Njemačkoj. Eh sad, na tih 340 Km oni moraju platiti carinu (ja mislim da je ona 16%, barem je tako na autima) što znači 340 + 16% = 394 a na to onda moraju platiti 17% PDV što znači 394 + 17% = 461 KM. I onda naravno na tu cijenu ide nekih 15-20% što je zarada firme (naravno, nema te budale koja radi džabe) što znači 461 + 15% = 530 KM.

    Eto, mislim da ti je sada sve jasno. Nisam ovdje naveo striktno Plus da bi ih opravdao njihove cijene (što sam ipak upravo uradio :) )nego zato što skoro svi kupujemo komponente i što je inače svima nama ovdje u praksi Plus mjerilo.

    Eh sad, kada jednog dana uđemo u Evropsku uniju neće biti ovih obaveznih plaćanja pa će stvari i kod nas stojati drugčije.

    A istina je da ćeš jeftinije proći ako uzmeš u Njemačkoj i ne prijaviš karticu na carini i ne platiš PDV. Ali zato tu ne možeš biti miran što se garancije tiče jer ako ti kartica crkne ili već bude neispravna valja ti ponovo ići u njemačku (na kraju ti dođe isto) ili na neki način je poslati tamo (što ti niko ne bi preporučio).

    Još jednom sorry za offtopic.
     
  16. iskusni

    iskusni Komšija

    Ma mene ne interesujek zbog čega su cijene visoke (mada sam znao), jednostavno je daleko isplatnije kupiti negdje u inostranstvu nego kod nas i to je ono što se gleda.
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Ne kupujem robu bez garancije pa makar bila upola jeftinija.
     
  18. TopniK

    TopniK Komšija

    E da je vala upola jeftinija ja ne bih mnogo razmišljao. :)

    Evo isto ovo navedeno u prvom postu samo malo preglednije.

    [​IMG]

    Ova 8600 Ultra mi od svih navedenih djeluje kao best/buy.

    Kao što neko već napisa, i najslabija varijanta ove 8000 serije neće biti smeće kao što je slučaj sa dosadašnjim ''low'' modelima određene serije. Mišljenja sam da će ova 8300GS po perfomansama biti znatno bolja od današnje 7600 GT.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dijelimo isto misljenje. Garancija je vrlo vazna stvar, pogotovo kad se nesto polovno kupuje.
     
  20. iskusni

    iskusni Komšija


    Pa i u inostranstvu dobiješ garanciju gdje kupiš. Meni nije prob vratiti.