All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Opet ljudi krivi, hoće da im se popravlja za sicu. Zato je
    tesko naći dobrog majstora

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  2. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Uvijek je najbolje kad kazu "Majstore, moze li to jos izdrzati 3-4 mjeseca ili jedno 1000km voznje)
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Evo veliki servis, set zupčasti i set mikro remen sa remenicom altenatora, zamejna antifriza, ukupno 530 KM za 1.9 TDi PD.
    Majstor kaze da se remenica radilice na ovom motoru ne mijenja prventivno ?

    Baš me zanima isti servis za recimo za nešto mlađi tdi ili tsi sa start stop sistemom.
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    A veliki servis za golfa 2 nije ni 100KM... sta je poenta :)

    Nove stvari su uvijek skuplje, za 10 godina ce neko pricati kako je jeftiniji servis za ova auta sto ti sad spominjes nego za neka tada aktuelna.. Al iskreno, PD kad pocne da cekica, lijepi commonrail :) a TSI pogotovo


    Nego, bio sam kod Esmera u Visokom juce, nije mi mogao on napraviti onaj mjehur u sjedistu, rastavio sve, ali kad je dosao do mjehura, vidi da nije ono obicni da je gumen, nego je kao tapaciran u neko zastitno platno. Znate li ima li iko u BiH da to popravlja. Dinamicka sjedista i na vozacevom sjedistu bocni desni onaj zracni mjehur pukao, sisti kad se puse..
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Svabo je to napravio tako da mozes samo komplet sjediste zamijeniti.
     
  6. nivla

    nivla Komšija

    https://unitrade.ba/veliki-servis-sve-sto-trebate-znati-o-zupcastom-remenu/
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma ima kupiti komplet ovih mjehura, naravno u Mercedesu je skupo zara, na ebay oko 150 dolara, ali treba naci nekoga da to fizicki zamijeni, to je veci problem..
     
  8. dams82

    dams82 Komšija

    Za recimo golf 6 1.6 ili 2.0tdi računaj još nekih 150KM više...
    Za tsi ne znam, imaju modeli s lancem i s remenom, ali su jako rijetki na našim cestama...

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  9. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Standard je da se i ona mijenja u setu i ja bi ti preporucio da je promjenis.
    (nije toliko osjetljiva na tom motoru, ali nije ni nesto skupa da se bjezi od promjene)


    Meni je majstor prije 8 godina odradio veliki servis, remenicu radilice nije.
    Kaze dobra je, moze ona jos a i pocet ce se cuti kad bude pri kraju, luipat.
    (ja trazio da zamjeni, ali nije)

    Nakom mjesec dana remenica radilice se otkine, mikro remen (star mjesec dana) se pocne topiti i kidat (jos imam tragova mikroremena), zezne remenicu alternatora (isto mjesec dana staru).
    Sam remen + remenica + ruke (posao od 20-30 min max jer je pristupacna) u Sloveniji (gdje se desio kvar) me dodje 279 eura s nekim popustom, ovdje remenica radilice i remen dodje negdje od 140-180km , zavisi od marke.
    Remenicu alternatora nisu imali tako da sam s starom dosao kuci (ostala zakljucana) i ovdje je kostala 80km (tamo bi sigurno peko 100 eura) i onda slag na tortu alternator je nastradao u tom procesu jer pri gasenju automobila nije se nastavljao vrtit i lagano zaustavljati nego u trenu stane kad se ugasi motor.

    Tako radi ustede majstora od mozda tih 140-180KM, ponovo sam platio 279 eura u sloveniji + 80km novu remenicu alternatora + 80km polovan alternator (ovdje mi majstor nije htjeo naplatit ruke, kao da me ispostuje).
    Sreca remen se nije podvukao pod zupcasti, onda bi bilo bas veselo.


    Sad za 159 1.9 16v veliki servis (bez remenice alternatora) dodje oko 600km, moze i jeftinije ako ganjas svaki dio zasebno i uzimas losiji kvalitet.
     
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Na vw tdi se to ne mjenja preventivno, još od golf 4 je ista do golfa 8, ništa nisu mjenjali jer nikad nikom nije riknula, može se zamjeniti čisto zbog korozije ili ako je nešto fizički ošteti. Čak ide puna garancija na veliki servis i kad se ona ne zamjeni što ne ide na drugim vozilima...

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    I eto nek je 500 (octavia mk2) vs 1000 (octavia mk4 2020+) trosak velikog servisa za slican motor. Koliko cesto se radi veliki servis? Nek je svakih 5 godina (a kod vecine je 7-8 barem a nekad i 10+), to je 100KM veci trosak na godisnjem nivou... A sigurno nije tolika razlika u cijeni nit se toliko cesto radi, na kraju realno bude 50KM na godisnjem nivou trosak.

    Da ne govorim koliko je besmisleno stedit 100KM na dijelovima za veliki servis.
     
  12. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Interval na 1.9 je 120k, a na 2.0 210k, ha ja, pade taletu racunica.

    Jest da ode vodena na pola intervala kod novijih :D
     
  13. dams82

    dams82 Komšija

    I napravi štetu velikih razmjera tako da je bolje radit na pola... Ja bih prije na 1.9 vozio 210 hiljada nego na ovom novom...

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa ne šteđim, nego govorim generalno, auto je meni luksuz i sto god se na tom planu može sačuvati, jako je bitno sačuvati koliko god je moguće.
     
  15. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Zna li iko gdje mogu srediti injektore na Opel Merivi?
     
  16. dams82

    dams82 Komšija

    Jel Denso?

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  17. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Po internetu nalazim razne informacije, pa bih bio zahvalan za savjet: Po vasem dosadasnjem iskustvu, kada je preporuceno raditi veliki servis na 2.0 TDI motorima? U pitanju je A4 2015., 2.0 TDI 120kw. Trenutno je auto preslo 102k km. "Po knjizi" bi ga trebalo raditi na 210k km, ali to mi zvuci bas previse jer sam cuo da vodena pumpa voli ranije otici.
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Dobro si cuo. Uradi ga sutra odmah. Manje vise kilometri,remen je vec 9-10god star.
     
    dams82 likes this.
  19. dams82

    dams82 Komšija

    Vodena pumpa je više nego slaba tačka, mi kad smo ih počeli raditi na većini su pumpe bile mlađe po 2-3 godine od auta što znači da su mjenjane u garanciji, znači trajale vrlo kratko... Imali smo par slučaja gdje su stradale i one koje smo mi ugradili ili neko od kolega... Uradi servis da te ne zaboli glava...

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  20. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Hvala ekipa. Odradim onda uskoro da sam rahat :D
     
    dams82 likes this.