All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Hajde neka je sa srecom :)
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    congrats
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala momci. Uz vrlo malo doplate dobio sam daleko bolji auto.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koji Focus, Mk2?
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Mk1, kraj 2003.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nek' je sa srecom. Tada je Focus bio dosta bolje auto od Golfa, narocito po handlingu.
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    TDCi
    Bez obzira sta ce Qler reci to auto je problematicno. Odličan je za voziti, performanse na nivou dosta skupljih auta ali pumpa,dizne i zamajac su kvarljivi. Savjetovao bih te da ga operes sa diesel spulung aditivom od liqui moly i da ga nikad ne držiš na malo goriva. Uvijek imaj vise od četvrtine. Filter goriva mjenjaj svaki put kad mjenjaš ulje. A zamajac kakav te je potrefio potrefio. Tu ne mozes nista učiniti.
    Takodje pogledaj podove jer i tu su tanki posebno zadnji kraj. Ako je imalo dobar nabaci zaštitu dok nije počeo hrdjati.

    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    @Stevie_Ray hvala, zaista je odlicna upravljivost.
    @dino73n Punto nikad nije bio bez goriva, nece ni ovaj. :)
    Hvala na informacijama, svakako sam mislio uraditi preventivno zastitu, jer se uzasavam kad vidim hrdju. Izgleda da je ona neminovna cak i na kvalitetnijim vozilima s obzirom da je vozilo staro preko 10 godina. Hrdje nema trenutno, stvarno je ekstra ocuvan sa pravih 160000km, porijeklo je poznato, ima servisnu i sve sta je radjeno i kad, kupljen u autokuci. Nastojacu da uradim sve preventivne servise ukljucujuci i ovo sto si spomenuo. Trenutno jedino jedan spaner nije zamijenjen i treba ga promijeniti, ali sve je ostalo sredjeno, akumulator prosle godine uzet ima jos godinu garancije, nove zimske gume, svi servisi uradjeni na 150000 i nesto itd.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Po meni normalno ie dizelu svaki servis filter goriva mijenjati jer je dizel prljavo gorivo... Zamajac je potrošni materijal i mana je opet dizela, isto ce i na golfu otići kao i na focusu. Za gorivo isto, opet, bi jednom dizelu be odgovara, pogotovo common rail, da povlaci mulj i smeće sa dna rezervoara... Isto Focus Mk1.5 i nema problema sa hrdjom kao prije FL-a...

    U glavnom ja bi prije uzeo mk1.5 nego prve serije mk2 jer je on muhanat...
     
  10. kvaju

    kvaju Komšija

    I u mene je mk1.5 ali tddi, godinu ipo dana, malo se nešto ulagalo, ništa strašno, zasad Bogu hvala sluša ko bombona. Prošle godine malo duži put od 1500km, potrošnja 4,3l, autoput i pravci većinom, dok po gradu uzme oko 7. Čudo jedno sta bar na ovim prostorima oko mostara ima ovih fokusa, djelova ko u priči, čudi me da se ne kradu :)

    Sent from my A0001 using Tapatalk
     
  11. Ninja

    Ninja Komšija

    Gorivo se uvijek povlači sa dna rezervoara, osim kad ubaciš crijevo da ukradeš.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zbog čega je loše recimo ako je auto na rezervi, recimo kad je to kao u mom slučaju obična posuda.
    Radi hidrostatskog pritiska ili ?
     
  13. Ninja

    Ninja Komšija

    Loše je jedino ako nestane goriva, sve ostalo je lafina.
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo objasnjenje zasto ne valja malo goriva u rezervoaru. Kad su u putanju auta koja nisu problematicna onda i nije toliko vazno al kad je focus TDCi u pitanju onda ovako: pumpa i dizne su naravno na motoru i sa radom motora dolazi i do zagrijavanja pumpe i dizna,ni pumpa ni dizne nemaju kontakta sa rashladnom tekucinom tako da se hlade samo protokom goriva kroz sebe,kad pumpa ubrizgava gorivo kroz dizne u motor jedan dio goriva se potrosi a drugi vraca kroz povrat u rezervoar a na putu do rezervoara prolazi kroz hladnjak za gorivo koji se nalazi podu i tako se hladi. Ako imas dovoljno goriva u rezervoaru onda temperatura goriva ostaje normalna a ako imas malo goriva onda se gorivo pregrije i dizne i pumpa nemaju adekvatno hladjenje i tad su ionako problematicne dizne u vecoj opasnosti.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pretpostavljam da je isto i kod mene na HDI motoru.
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    @dino73n pod je odlican, sad sam se i licno uvjerio, jer su jucer otac i njegov prijatelj isli po auto. Covjek koji je bio prethodni vlasnik ga je bas cuvao i nije ga puno vozio, oko Doboja i ponekad na more i redovno ga je odrzavao. Medjutim, taj majstor neki nije dobro odradio servis, zaboravio je izgleda pritegnuti jedan saraf kod vodene pumpe ili neke rolnice pa se zato cuo. To je kako kaze ovaj majstor ozbiljan propust, jer je mogao izazvati katastrofalan kvar. Vodenu pumpu isto treba zamjeniti i izgleda da je neki grijac otisao, jer malo teze pali. Majstor je ocito dobro upucen u Fordove, jer mi je otprilike rekao ovo za ciscenje i ostalo sto si mi i ti rekao. Uglavnom, dovesce se to u red :)
    Evo dvije slike

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  17. Ninja

    Ninja Komšija

    Da je to istina, vozilo bi bilo neupotrebljivo na 37°C na suncu.
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    E jbg sad, niko nije rekao da ce dizne pregoriti instant ako je malo goriva u rezervoaru, nego eto pojasnio sam, dizne se hlade gorivom a kad ga ima više hladjenje je bolje. Kad auto ima problematicne dizne onda malo vise vodis racuna o tome i to je to.

    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ford je odličan i sviđa mi se jako sliči na mogu Puga, meni jedina mana koja uništava sav užitak vožnje je ta unutrašnjost kokpita, kao da je u 80-tim dizajnirano, al opet za razliku od Golf-a to je limuzina i po.
    Moj Pug
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  20. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala, lijep je i Pezo.