All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma sta ce rijesiti Boga ti, pa ulaz u Tuzlu 5 godina stoji ko smijurija, pola kruznog toka, suzenja ceste i sranjam
     
    Ninja likes this.
  2. Ninja

    Ninja Komšija

    Ublazili su one dzombe na sastavima, dovoljno za ove izbore.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Haha, to je to. Dosta od njih.
     
  4. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Odradim punjenje klime, dezinfekcija, full sve međutim, opet isto. Neće uopšte da puše dovoljno, nema te hladnoće.

    Doslovno moram do maximuma pojačati klimu, staviti na 16c i opet skoro ništa ne hladi ako je vani više od 25c.

    Išao kod 4 majstora svaki kaže drugačije.. neki govore trebam zamjeniti čitav kompresor klime, neki kažu samo dio u tome, treći govori da je neki motorić u kabini, četvriti da su otišli senzori..

    Ima li neko preporuku?
     
  5. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Jesu li ti punili klimu preko one mašine ili ručno (boca na vagu i dvostruki manometar)? Također, jesu li provjeravali kako kompresor radi, tj. mjerili visoki i niski pritisak? I jesi li kontrolirao to nakon punjenja?
     
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Punili su preko one mašine. Kada je lik vidio da klima radi isto, odradio je vakum ali, ništa se nije promjenilo. Ne curi nigdje ništa..

    Onda kad sam otišao kod drugog on je spojio na neku sličnu mašinu i rekao da je neki pritisak na 5.8 a treba biti oko 2. Kaže mi ta neka cijev što ide za kabinu treba bit led ledena, kod mene topla.

    Išao sam i u komel, traže mi 220km da zamjene ventil kompresora i još nisu sigurni jel do njega. Ruke im 150, ventil 70...

    Cak sam isao u butmir dole, šalabajzer kaže odma čitav kompresor zamjenit, neće da se zajebaje.
     
  7. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Kada upališ klimu u toku vožnje, je li osjetiš da kompresor starta?

    Ukratko, tebi treba neki kvalitetan serviser kućnih klima. Čitav proces je jako danguban i glat ti ode 2-3h da istestiraš. Prvo se vakuumira (s spojenim manometrima), onda pustiš sistem 10-15min da miruje i gledaš ima li promjene u podpritisku. Ukoliko ima, onda imaš neko curenje. Vjerovatno je manje kod tebe, zato zatražiš da se ubrizga fluoriscentno ulje s rashladnim zbog kasnije provjere.

    Nakon vakuumiranja, skidaš vakuum pumpu, stavljaš bocu na vagu i dopuniš malo sistem. Startaš auto, upališ klimu (ona možda ne starta odmah - imaš presostat za niski pritisak koji sprječava ovo, zato ostaviš da se dopunjava pomalo, a gledaš broj obrtaja, kada se promijeni u leru - a s otvorenom haubom ćeš i čuti to - onda je kompresor startovao). Tu je najbolje da pustiš kompresor sam da izvlači rashladni iz boce - ako se brže smanjuje težina na vagi, onda možeš biti poprilično siguran da ti je kompresor dobar. Kada dopuniš sistem (prema tablicama, recimo Peugeot 206 je oko 670gr ako se dobro sjećam), potrebno je provjeriti niski i visoki pritisak. Visoki pritisak u granicama znači kompresor je živ i rahat si s njim.

    Međutim, ako imaš i na strani niskog pritiska visok pritisak onda može biti par stvari. Okvirno, ovo gore što kaže 5.8 umjesto 2.0 možda znači da ti je filter zaprljan (mijenjanje ili kompletno rezanje i stavljanje nekog standardnijeg). Ako su ti HP i LP gotovo jednaki, onda ili je stradao ekspanzioni ili je bajpas odradio. Nažalost, ne znam je li auta standardno imaju bajpas, moje iskustvo je s sušačima komprimiranog zraka, u biti isti uređaj, samo znatno veći i svaka ušteda energije znači jako puno - zato su ugrađeni. Bajpas testiraš tako što staviš najnižu moguću temepraturu (neka je nekoliko stepeni niža od okoline) i provjeravaš hoće li ekspanzioni otvoriti. Ovaj bajpas je često integrisan u ekspanzioni, pa se i zove termoekspanzioni, jedna živina žičica je sprevedena na drugu stranu za regulaciju (ili indirektno u kabinu). Ako imaš LP u granicama, onda sistem kao sistem je ok.

    Od senzora, ja jedino mogu shvatiti da ti ambijentalni senzor laže, tako da ne otvara ekspanzioni, kompresor nema potrebe da sabija pritisak i tebi hladnjak daje mlak zrak.

    Edit: Zaboravih napomenuti da je potrebno provjeriti i rad vanjskog ventilatora. Ukoliko on ne radi, onda nema ispravanja rashladnog, i tu opet možeš imati povišen pritisak na obje strane.
     
    kio and Aldiin like this.
  8. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Uhhh, hvala ti puno prijatelju, sad barem imam neku viziju kako to sve ustvari treba da izgleda i da se ponaša. Da me ne levate bezveze. Kako misliš jel osjetim da kompresor starta? Ne čujem ništa posebno kad klimu upalim. Evo jutros upalim auto, klima puše i ponaša se bolje nego juče, doduše vanjska temperatura je bila 17c. Čim je vani ugrijalo, auto vozio sat dva, opet ista situacija. Očistio sam ventile skroz pjenom i ručno unutra, zamjenio onaj prekidač grijanja jer sam imao viška u dijelovima jedan i to mi je riješilo jedan mini problem.

    Međutim, znam prije stavima na 3 prekidač na 20c, stvarno fino ohladi a sad prekidač na 6 i 16c podešeno, ma ništa ne može da ohladi ako je vani malo toplije. Kad je preko 32c ja se gubim u autu. Filteri su svi relativno novi ( prije cca 5-6 mjeseci mjenjani) al eto zamjenio sam i filter kabine jutros.

    Moram otić nekom ko se stvarno razumije u ovu priču, ovaj što mi je radio punjenje odradio je i vakumiranje i rekao da tu nema problema, nabrajao 5 stvari koje mogu biti.. i konstatno ponavljao da neka cijev koja se nalazi kod mjesta za punjena mora bit ledena a kod mene nije. Sve neki majstori a stvarno niko blage veze nema. Eto išao sam i u Comel oni su top i kod ovih u Butmir, pucaju nebeske cijene bez neke realne dijagnostike. Neće da se zajebavaju sa mini stvarima, daj odma da sve mjenjamo. Nemam dns vremena više, sutra ću otići do RS-a kažu ima neki Nikšić il tako nešto.. išao sam kod Senčija električara (kod Fahdove) al je na godišnjem.. htio da mi odradi dijagnostiku i da vidi senzore da nije koji zaspao.
     
    Last edited: Jul 19, 2018
  9. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Ostavi auto u leru i upali klimu, vidit ćeš da će se malo povećati broj obrtaja. Kod mene je jako bučan motor (dizel) i čuješ promjenu kad uklopi. Ako ništa, podigni haubu kad motor radi i neka neko starta.

    Zračni filteri su irelevantni ovdje, ima filter na liniji rashladnog fluida, budući da uvijek se stvaraju ljuspice metala, korozija i slično tokom rada. Filter kad se začepi, ti imaš povećanje pritiska prilikom prolaza kroz isti. Ovo povećanje vrlo rijetko može biti nešto drastično (makar ja nisam doživio do sad).

    Radi li ti prednji ventilator? Ispred same prednje maske imaš hladnjak i iza ventilator. Kada ti je klima upaljena, i nije ohlađen prostor, ovaj ventilator mora raditi.

    Ja znam u Lukavcu firmu koja natanane to radi (serviseri klima), međutim momci su toliko u poslu da ih jedva dobijem po nalogu u firmu. Jedino možda na jesen, ako preživiš do tad. :)

    PS Pošalji upite nekima što servisiraju kućne klime, frižidere, hladnjače i slično. Svi ti uređaji rade na istom principu, isti rashladni ciklus, isti dijelovi...
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Uf sta ti sve napisa druze. Referat iz raskladnih uredjaja. :). Radim ja sa auto klimama al tek od proslog ljeta pa nemam nekog ogrogmnog iskustva. Imam orginal mašinu tako da je to vrlo jednostavno. Zakači crijeva, nadji koje je auto klikni i ono sve samo. Kasnije kad završi pogledaš pritiske i to je to.

    Kod auta je sistem prilicno jednostavan. Komoresor, hladnjak, sušač, isparivač i ekspanzioni ventil. Nema tu nikakvih bajpasa.

    Kad su prtisci poveliki obicno je problem u neispravnom ventilatoru ili prljavom hladnjaku. A kad je LP previskok znalo je biti da ima viska gasa u sistemu ili je bas komoresor slab pa ne može da isisa dovoljno gasa sa niske strane.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  11. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Nije zar da nema filtera? Tu su bas metalne cijevi (mislim na celik), mora biti otpiljaka. Doduse, kad se malo sjetim kako izgleda komoresor, teski da je klasični scroll.

    Sent from my SM-J730F using Tapatalk
     
  12. aeRo

    aeRo Komšija

    Evo da se i ja pohvalim da se ponovih sa autom. Kia Sportage 1.7 CRDI. Uzeo novu. Garancija 7 godina, dobio prvi servis na 20 milja besplatno. Paket opreme "Urban", drugim rijecima sve osim navigacije i grijanja sjedista. Bila je i opcija da se ceka na auto sa navigacijom ali spletom okolnosti ispalo je ovako. Prezivjecu jer svakako imam eksterni Garmin. :D Manuelac i je i potrosnja je za ovih 500km koliko sam presao prosjecna oko 6l.

    Isto ko sto mi je i proslo auto bio Citroen C5 o kojem nisam imao nikakvo wow misljenje pa sam se iznenadio koliko je udoban i fin auto, tako me i Kia iznenadjuje sto je vise vozim. Za sada sve 5.

    Nemam slika nazalost jos uvijek nekih, jer mi je prethodnih par dana bila trka frka, osim sto su me moji slikali s prozora na dan kad sam je preuzeo: https://ibb.co/fYhjEJ

    Ako koga zanima inace, ide Citroen C5 2008 na prodaju pa bice i oglas ovdje vjerovatno na forumu.
     
    heroic likes this.
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Bonbona auto, nek je sa srecom!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Dobar pravo, sa srecom. Jel 4x4?
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Eto jos jedne Kije :)

    Sretno, ima da te sluzi lijepo.

    Skoro si bio u dilemi da li otici u Zg, ocito se nisi zajebo. :D
     
  16. aeRo

    aeRo Komšija

    Hvala svima. @Reventon , nije kod mene 4x4 vec prednji pogon.

    @Stevie_Ray
    Nije ovo od toga isplaceno, ne sekiraj se. Sto se tice ovdje zarade trebalo bi mi godina i godina da zaradim ovog Sportage-a (doduse sa mojim hajmo reci "mladalackim" lifestyle-om" :D).
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Šteta što. Ije 4x4... Nekako mi ova auta sa fwd nemaju smisla...

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja bih na SUV radije doplatio za 4x4 nego bilo koju drugu opremu. Nek bude unutra go to pistolj. Sve se ostalo moze kasnije dodati ako hoces.
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ako nemaš vikendicu na planini i ne živiš na nekom opasnim brdu 4x4 je samo rasipanje snage i goriva.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Vedo likes this.
  20. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    u brate kako i po snijegu znaci 4x4, drama, kako sam ja sa svojim tiguanom dobro prolazio drugima put prtio kad kroz mahalu nije prosao grm.

    Sent from my E6653 using Tapatalk