All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa zar nije onaj fordov trocilindras od 900 ili 1000 kubika bio motor godine ovako 3 godine za redom.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da, fordov 1.0 eco boost od 2012 godine je najbolji u kategoriji do 1000 kubika. Jos sad imaju elektronsko iskljucivanje cilindra.
     
  3. heroic

    heroic Komšija

    120kW/163KS, mislim da ce sad imati FAP filter pa ce mozda izgubiti kojeg "konja". Nude ga u raznim verzijama od 100, 115, 140 i 160KS da zamijeni postojecu paletu. Ide i u novoj A klasi sa oznakom A200.
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To je onda turbo + kompresor kao kod VW-a.
     
  5. heroic

    heroic Komšija

  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da, u biti samo veliki turbo, pritisak ubrizgavaca podignut na 250 bara i jos neke tehnologije tipa promjenjive distribucina ventila i oblozeni cilindri.
    Na isti fazon i VW pravi ovaj novi 1.5 Tsi.
     
    Last edited: Aug 21, 2018
    heroic likes this.
  7. heroic

    heroic Komšija

    Jedna interesantna cinjenica u vezi TCe 90, u nekim zemljama reklamiraju da imaju overboost, tj u odredjenim situacijama ako je motor dovoljno hladan/vruc/kako vec treba bit spreman, ECU poveca pritisak turba tako da ima 70kW umjesto originalnih 66kW. Navodno to radi ako se iz 4/5 prebaci u 3 brzinu (preticanje). U spaniji npr Captur su testirali i otkrili da ima ovo iako zvanicno ne pise nista o ovome. Sto ima logike da kriju ako se uzme u obzir registracija do 66kW i eko testovi...itd.
    Da li svi imaju ne znam.

    "En introduisant la Clio 4, Renault a mis son ancien quatre-cylindres turbo essence 1.2 à la retraite, pour le remplacer par un 0.9 TCe plutôt bien né. Agréable à vivre et plus sobre, ce bloc suralimenté se limite cependant à 90 ch et 135 Nm de couple, contre les 100 ch et 145 Nm de son prédécesseur. Pour vitaminer les Clio et Captur(ci-contre) qui en sont équipées, Renault a d'ores et déjà mis en production une version actualisée, profitant d'un overboost à l'accélération. Grâce à cette augmentation temporaire de la pression du turbo, le trois-cylindres gagne 5 ch et 15 Nm, un gain de muscle qui devrait notamment bénéficier aux reprises. Pour l'instant, le constructeur n'a pas encore communiqué sur cette évolution, mais les premières Clio et Captur concernées devraient envahir les concessions dans les prochaines semaines."
    - http://www.automobile-magazine.fr/t...alites-renault-overboost-pour-renault-0-9-tce

    Translate veli "Thanks to this temporary increase of the turbo pressure, the three-cylinder gains 5 hp and 15 Nm, a gain of muscle which should particularly benefit times"
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bas si ga proucav'o :D

    Nisi valjda razmisljao i o tom "mlinu za kafu"? :)
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Ja kad se neceg ufatim ne popustam :D

    Jesam razmisljao, za Clio ili Captur. Iako je to "drugo auto" jos uvijek u fazi mastanja vise nego planiranja, kad dodje novi Megane bit ce dva "ista" auta, pa se ta prica nekako sama cesto namece.
    Za Clio je super, za Captur ne znam, mada opet vozio sam C4 HDI 90KS, tezinom su tu negdje i auto fino ide.
     
    Last edited: Aug 21, 2018
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ne moze, provjereno, brat mi kaze tamo lidl komercijala poderala 1.0 tsi motore za dvije godine, nema od njih nista. Jest navucena ogromna kilometraza, ali motori su skaljeni doslovno.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa to nije ni namjenjeno za komercijale koja prelazi hiljade km dnevno.
     
  12. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Slomio mi je drug na sjedistu podesivost visine, sjediste mi prenisko a nmg da ga podignem.. gdje da idem da mi to rijese?
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Koje je auto u pitanju?
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa sta je namijenjeno,svi su sad turbasi takvi. Nego proizvodjaci znaju da je do 2040 kraj ere sus motora, i onda koga briga sta ce biti za 20 godina sa 0.9 motorom. Kad ce sve biti na elektriku.
     
  15. heroic

    heroic Komšija

    Ma sve ti zavisi od matematike...

    Pretpostavimo da je cijena goriva 2.5KM/L (eto recimo nesto jeftinije nego u EU).

    Auto vrijednosti 30,000KM, benzin atmosferac, trosi 8L/100km nekog prosjeka (recimo da je kombinovana voznja). Auto moze preci 500,000km prije nego je "za otpada" (vrijednost nula), to je 40,000L (100,00KM). Znaci ukupan trosak 30,000+100,000=130 000KM.
    Isto auto, ista vrijednost, dosao novi turbo benzin motor iste snage kao prosli, trosi 20% manje, znaci 6.5L/100km. Sad recimo da je ovo auto duplo manje pouzdano od proslog, znaci auto predje 250,000km prije "otpada", to je 16,250L (40,625KM). Znaci moramo kupiti jos jedno auto od 30,000KM i potrositi jos toliko goriva. To je (30,000+40,625)*2=141,250KM ukupnog troska.

    Sad je pitanje da li je taj novi turbobenzinac stvarno duplo manje pouzdan, koja kilometraza se prelazi...itd.

    Uzmimo i drygu slucaj, garancija je 100,000km. Recimo da neko vozi do isteka garancije pa "proda" auto. U prvom slucaju bi potrosili 30,000+20,000 (8000L) = 50,000KM. Sa turbobenzincem to je 30,000+16,250 (6500L) = 46,250KM. Razlika je 3,750KM, znaci dovoljno im je da tog turbobenzinca prodaju za 3000KM manje nego sto bi prodali atmosferca opet su dobri.

    Sad ako cemo poredit turbodizel i turbobenzin, onda se mijenja matematika zbog pocetne nabavne cijene, ali i cijene registracije...itd. Isto tako ne mozemo porediti motore iz razlicitih "vremena" zbog euro normi, jer taj stari motor nije moguce vise nabaviti, bez obzir sto je ovaj novi manje pouzdan ili losiji po bilo kojem parametru.
     
  16. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    golf 5
     
  17. Almir

    Almir Komšija

    - slična priča je bila i za 1.2 motore 3 klipa kad su tek izašli, pa evo opet gaze kilometraže
    - mene lično nije briga da li će auto preći 500 ili milion, ni u snu ne mogu preći tu kilometražu za 10g, naročito ako se vozi više vozila a nebi da se vozim ni u jednom vozilu duže od 10g.
    - sad se ubacuju el motori na veće klase kao suport benz/diz motoru, za neko vrijem će to biti u manjim kalsam, to će biti jako upotrebljiva vozila...naravno ako zanemarimo održavanje te elektronike nakon x godina kada doće vrijeme za zamjenu koja neće biti nimalo jeftina...
    - ja lično nebih išao na najnovije motore, volim da prođu dječije bolesti...
     
  18. heroic

    heroic Komšija

    Razmisljajuci o "drugom autu" naletih na ovo...
    https://www.renault.ba/akcije/nova-vozila.html
    Renault finansiranje s ostatkom vrijednosti
    Omogućuje vam da visinu mjesečne rate prilagodite svojim potrebama. Izračun je napravljen na bazi cijene vozila od 27.000 KM s ostatkom vrijednosti (zadnja rata) od 30% na 60 mjeseci. Nominalna kamatna stopa iznosi 3,75% a efektivna kamatna stopa bez PDV-a iznosi 4,49%
    Ostatak vrijednosti (zadnja rata) se može uplatiti u cijelosti po dospijeći, a može se i refinacirati na budući period, a sve po potrebi kupca.

    Ovo zvuci kao operativni leasing, cak i ovo 30% na kraju je manje vise ok, auto realno vrijedi 40% nakon 5 godina, ali eto :D

    Ovaj motor koji ja ciljam je vec godinu dana na trzistu, prvo su ga ubacili u Scenic, pa A klasu, pa Captur Sport, pa evo sad Kadjar i Megane kao standardni motor (cak nema druge opcije za benzin). Ovaj TCe 90 (0.9T) je po meni dobar za Clio i auta slicne mase, za Captur moze proci ako je gradsko auto.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Captur i jest Clio...isto kao sto je T-Roc Polo.
     
  20. Almir

    Almir Komšija

    koja bi sad bila matematika, recimo za ovaj captur osnovni od 27.000 sa navedenom ratom od 270km...