All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Stari ima Astra J i bas je tesko auto, tacno se osjeti. Jos kod njega 1.6 benzhin , atomsferac...

    Octavia ne moze sa ovim autima, niza klasa u svakom pogledu...

    Da ti 6l trosi kombinovane, mozda mogu ovi 1.6/1.5 motori i to da ih pazis. 508 je lijep ali mu strasno brzo pada cijena, ja ne mogu da vjerujem. Ako ti to ne smeta, sad za malo para mozes dobro auto uzeti ali ces ga bas jeftino i ti prodati. Gore od C5 i Mondea pada. C5 je isto tezak ko' tuč, ali meni jedno od najudobnijih auta koje sam vozio, ali je bio sa hidraulikom, sto u 1.6 motoru nema, pa dzaba ti :D

    Tako da ako hoces limuzinu da ti malo trosi, u toj klasi, i potrosnja ti je bitna, mislim Mondeo FL (2011 i novije) ili Laguna (kojoj isto opada cijena strasno) ona 1.5 dCi... ovo ostalo daj boze da ti bude ta potrosnja.


    Kod mene dok nije bilo Corone, kad su bile spice, po gradu je mondeo dosao do 11.8l/1100km (tad su poceli da me jebu sa onim kruznim na pofalicima) dok nisu njega poceli da prave vrtilo se oko 10.5l/100km potrosnja, zima. Ljeti to dodje do nekih cca 9,5l na dobar mjesec :D sad pokazuje 8,4 po pistolju je 8.6 :D a i jos jeftino gorivo, i nigdje ne mogu :D
     
  2. xman

    xman Komšija

    Odlicno. Jer 1.6 je jeftiniji i manje trosi. Jel znas mozda ima li kakvih mana i stvari na koje treba obratiti paznju pored famoznog fap filtera?

    @Qler
    Znam da gube na cijeni ali npr 307 je kod mene 10 god vec tj ne mijenjam auta cesto:D
    Samo da je pouzdano jer sam vidio koliko para iz dzepa zna izbiti kada nema taj epitet.
     
    Last edited: Apr 28, 2020
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nemoj bjezati ni od 2.0 ako je dobar model, sa dobrom opremom i ocuvan.
     
  4. dams82

    dams82 Komšija

    Uglavnom ta druga generacija nema nekih mana, a fap odnosno dpf kako ga ja više volim zvati imaju svi dizeli nove generacije i kad je sve ostalo ispravno i oni imaju minimalne probleme. Naravno auto treba da ima bar pola vožnje na otvorenom, a pola u gradu kako bi to sve radilo kako treba. Psa ima i famozni aditiv koji se sipa u poseban rezervoar, a mnogi to zaborave pa nastupi problem u funkcioniranju. Ako nisi zahtjevan vozač 1.6 hdi sa 82 ili 84 kw je prilično zadovoljavajući sa potrošnjom, a daje solidnu snagu... Imaš ga u Peugeot 508 od kraja 2010. godine 82kw odnosno 2012. 84kw, to su euro 5 motori...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  5. xman

    xman Komšija

    A automatik ili manuelni mjenjac? Prednosti/mane?
    Hvala na infu.
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nema vise auta da ne uzima pare iz džepa. Na 10 godina korištenja moraš povremeno zaplakat.

    Posebno kod ovih novojih generacija, 2.0hdi 66kw se više nikad nece ponovoti.

    Potrošnja od 6L,kombinovano uopste nije neki zadatak. Ali, ako je kombinovano, ja ne znam, gdje se to qler vozi pa da je nagurao na 11L izgleda samo oko kuće i pod punim gasom.

    Evo kako izgleda potrošnja jednog velikog auta kad se pazi i kad je 80% magistrala i 20% grad.

    Prva fotka je kako to može izgledati kad ufatiš 100-120km bez gužve na putu i samo ideš lagano. A druga je kako to može izgledati kad 15ak dana tako voziš.

    Auto ima tank od 62L samo da se zna ;) [​IMG][​IMG]

    Znaci 1513km sa 57L goriva.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Last edited: Apr 28, 2020
    dams82 likes this.
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam za automatik. Milina brate. Ima manuelac svoju draž, lijepo je to kad ti njega šaltaš, ali 95% vožnje se jebeš po gužvama i skontao da je automat zakon.

    A i kad ti prahne ima Manuel mode pa mu pamet razvučeš DPF bude ko pišta :)

    Sent from my Huawei P30
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Eh da je kakvog rednog sestaka...
     
    Qler likes this.
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Uzmes onda bmw :)
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Skup merak.
    Ima naznaka da ce se vratiti redni sestaci u mainstream.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Što se motora tice, e39 svaka šuša voza. Da su toliko skupi za odrzavanje, ne bi ih bilo k'o golfova. Mada je problem kao i sa alfama. Pogresni ih voze.
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    komsija,mogli smo do Francuske na kafu...od mene rezervoar goriva
    :D
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja sam imao golfa keca automatika
    to je tada bila atrakcija...jedini je bio automatik kojeg sam znao :D
     
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Tad je kvalitet jos i bio na nivou, ali danas je to vec staro auto (stare euro norme, pregazeni primjerci sa pola miliona km, hrdja...)
    Od E60 ajkule je krenulo nizbrdo.
    F10 nije los ali ih je 95% ovdje dizLo i 4 cilindra.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne bih ni ja E60. A e39 se pravio do 2003 sedan, 2004 karavan. Nije to toliko staro. Pregaženost se vise osjeti na autima koja se ovdje spominju stara desetak godina. Jeste tesko naci dobru peticu ali nije nemoguce.

    F10 je vec preskup za odrzavanje. Koliko je ono plasticni poklopac motora, 2000KM.
     
    Vedo likes this.
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ma jeste staro, kako nije, to je gotovo 20 godina, a voze ga cesto debili pod parolom vozi dok ne stane.

    Odrzavanje F10 jeste skupo, npr. diskovi ATE/Brembo kostaju podosta.
    Pa onda brdo senzora koji vole zajebavati nakon par godina starosti, i turbo-i crkavaju ko ludi.
    Lanac su npr. sfuserili na N47 motoru a stavili ga prema kabini tako da moras vaditi citav motor da ga promijenis.
    I inace imaju puno fuserenja na kvaliteti, gomila plasticnih dijelova oko motora i prekomplikovanih sklopova koji samo cekaju kad ce se raspasti i oguliti ti novcanik.

    Vjerovatno nijedan proizvodjac nema bolji zbir handling-a, ugladjenosti i udobnosti ali nije vrijedno toga, previse stresa.
     
    Last edited: Apr 29, 2020
  17. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Mogu potvrditi :D , i o kvalitetu izrade da ne pricam, auto mi je haman 13 godina staro a unutra izgleda kao da je prije 3mj izaslo iz fabrike.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @aNaToMiC ! Sto nisi quote-a ostatak recenice :D
    Sta vozis, E90 ?
     
    aNaToMiC ! likes this.
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    E39 voze svakakvi jer je jeftin za kupiti, a generalno stanje prosjecne E39 govori o tome koliko je jeftin za odrzavati i koliko imaju para za odrzavanje istih ti koji ih kupe... vecina su ih grobovi. Najlakse je kupiti auto, valja ga imati. Ja odoh sutra Mondea dati za S klasu :D ima na piku jedan Slon, S500 V12 :D grmi. I sta cu sa njim? :D
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Moja preporuka 508 facelift sa 2.0 BlueHDi motorom, onaj od 110 kW ili još bolji ovaj noviji od 133 kW. Motor koji nikad nije imao konstrukcijske mane i probleme i sigurno je jedan od najboljih dizel motora te kubikaže. Isti je u Citroenu i Fordu Mondeu (Blaga modifikacija)
    1.5 HDi je isto dobar motor, ali ja bi ga radije gledao u 308 nego ovim velikim modelima iz D segmenta. Ali je odličan.
    Ako imaš nekih 30k, ganjaj 3008. To je polu SUV, odličan za naše uslove, lagane šasije (1300 kg ko stara 307-ca), imaš prostor, udobnost. A ide dobro.
    Još veliki plus ovi novi BLUE HDI motori nemaju klasični fap, već ide Blue tečnost i klasični SCR.
    Ako ti je već cijena presudna imaš za 12k 508 prefacelift.

    https://www.olx.ba/artikal/37925741/peugeot-508-1-6-e-hdi-automatic-tek-uvezen-extra/
     
    Last edited: Apr 29, 2020