All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Pitanje jedno.

    Nakon što sam se prešaltao na ljetne gume i aluminijske felge potrošnja goriva mi je naglo skočila za 1.5 litar. Ono što sam istraživao, vidio sam da je moguće da potrošnju poveća otpor diskova (dragging brakes) kao i poravnanje točkova (wheel realignment) da je nešto poremećeno ili sl. Šta je još moguće i kako se ova dva fenomena na engleskom kod nas tačno zovu da me majstor može razumjeti jer on meni samo govori "možda je radi klime što se pali", a palila se i prije dva dana kad sam aluminijske felge stavio.
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Litra i po je previse da bude zbog guma, mozda se poklopilo vrijeme zamjene sa nekim nepovezanim problemom.
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo da znas da klima ne trosi uvijek isto goriva. Ako nije pretjerano vruce jedva da se osjeti neka razlika. A kad je 30+ celzija onda guta gorivo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Meni je zimi 6,5 ljeti 7,1 zbog klime. 1,5l je ipak puno.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da li je ista dimenzija zimskih i ljetnih guma? Blago povecanje precnika tocka ce dovesti do povecanja potrosnje, pogotovo u gradskim uslovima.
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Identične veličine.

    A klima je paljena i prije promjene guma. Kao i da osjetim da mi treba više gasa prilikom običnog kruzarenja.
     
    Last edited: May 21, 2022
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Da ti jos jednom ponovim. Ako nije velika vanjska temperatura klima ne trosi puno goriva. Kad je vani prilicno hladno a suncano u autu je vruce radi efekta staklenw baste i tad jedva da se primjeti da klima uzme nesto goriva. A kad je napolju vruce tad klima trosi gorivo ko luda. Sto je toplije sve vise trosi. Kad cujes ventilatore da pušu na maks non stop nek znas gorivo nestaje.

    A mozda ti se i DPF poremetio i non stop radi regenaracija i pije gorivo bas u to vrijeme kad si promjenio gume. Svasta moze bit.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    dams82 likes this.
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Benzin je u pitanju, DPF otpada. Mijenjao svjećice prije mjesec dana, filter goriva, očišćen intake filter. Nema šanse da je klima, žena ga pali ujutro u 5 sati kad ide na posao i kad je 15 stepeni, klima ne radi, ali je sve otišlo u kurac krasni što se potrošnje tiče.
     
  9. dams82

    dams82 Komšija

    I kvalitet goriva je pao sa ovim budalaštinama na tržištu... Ako si čistio usisno grlo, a nije urađena adaptacija istog može biti i do toga...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja promijenio posao i sad ne radim više od kuće, potrošnja sa 8ž5 na skoro 11 skočila :) ali vozim po najvećim mogućim špica a u gradu. Cca 8.5km po 45min vozim...
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    8km se prethoda za 1,5h. Treba to istrpiti svaki dan.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma ja, natovarim dijete i lagano. Plus što žena treba na posao, pa je lakse tako.. Nemoj bezveze pisati kad ne znaš kakva je situacija. U petak sam biciklom, i to mi je preferirani način prevoza, ali sam dan ranije dijete ostavio mami da ga čuva... Tako da to koliko se za koliko može prošetati, organizuje svako sebi.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nisam primjetio da je pao kvalitet goriva, neki dan Brcko-Tuzla 70km potrosnja 3,8 normala voznja :D

     
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Falio si nam.
     
    EL NINO CFC and dmr like this.
  15. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    dobro kuci stignes po ovim guzvama :D
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Vjeruj mi u petak nekakvih sudara po gradu, tačno sa osmijehom pedalao :) u četvrtak ostao duže na poslu, samo da gužvu izbjegnem... Haos...
     
  17. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Sarajevo? Od Nedzarica do Vogosce sat vremena ravno, 4 udesa usput, sve zivo stalo.

    20 kilometara - sat vremena voznje.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Moj drug vozari svaki dan od Konjica do mostarskog raskršća 45min mu treba. Znači bolje živiti u Konjicu i raditi u Sarajevu, opet se manje vremena izgubi :D

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jbt dole ko da je Bangkok ili Sangaj.
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Hoš prodat skodu