All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mondeo ima rezervoar od 62,5L pa nek si racuna ko ne vjeruje boardu.
    1503km je bilo kad sam slikao a 1515km cini mi se kad sam dosao na benzinsku i nije mi nestalo goriva.
    znaci to je se odradilo u 15 dana gdje se skoro svaki dan islo na relaciji Gracanica-Živinice i nesto malo grada.mozda 200km grada a ostalo magistrala. Minimalno 15 hladnih startova i 90% je voznja na tempomatu. I na sve to ja sam se potrudio da iz tog rezervoara izvucem maksimum.Opustena voznja bez razmisljanja u kobinaciji magistrala grad je uglavnom na oko 4,5-5L na rezervoar.
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma meni su te cifre nevjerovatne, ja ne znam ispod 6,5 mozda 6 na otvorenom jesam li ikad i sa jednim autom vidio...
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Toliko stranica bespotrebne rasprave a razlika u potrosnji motora slicne zapremine, generacije, euro norme i snage a razlicitih proizvodjaca je prakticno nepostojeca.

    Sta ce jedan euro 6 1.5 tdci u focusu trositi razlicito od 1.5 dci u meganu ili 1.5 skyactiv-d u mazdi 3, nista.
    Ili 400 razlicitih dizela zapremine 2.0-2.2 u malo vecim autima.
     
  4. dams82

    dams82 Komšija

    Ima i do vozača puno. Dok sam imao golfa mk4 karavana 1.9TDI euro 3, 74kw remapiran na nekih 145KS ja sam imao stalni prosjek od 5,5 do 5,8L/100km,evo sad sa 1,5tdci 88kw euro 6 imam stalni prosjek 5,6 zadnih 5 hiljada pređenih,tu ima dosta loko vožnje,dosta autoputa i dosta magistrale,uglavnom se vozi po ograničenju sa 10+. Znači nije sve do auta jer ova dva što sam ja vozio nisu baš sličnih karakteristika...
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pa mislim na istog vozaca i iste uslove, damir i tale bi s mojim autom trosili 5,7-6 a ja trosim 6,7-7.

    A to kod tebe je slucajno slicna cifra, motori su skroz drugaciji.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Emeriče, koja ti je minimalna moguca potrosnja u 2 smjera do neke lokacije, od recimo 30km?
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Evo ih uvlace me u svoje fazone :D

    Nisam pokusavao ali procjenjujem da bi se moglo iskilaviti nekih 3,8.
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nakon svega on opet o magičnih 30km
    Pa odeš li ti ikad malo dalje sa tim autom.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Probaj, ako mozes motor ti je u odlicnom stanju, nastavi voziti kako vozis :D
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    moze i 100km ako ima zivaca :D
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Tacno cu jednom resetovati board nakon 100-200km i voziti 70km/h u sestoj pa ti slikati 2,x potrosnju, samo za tvoju dusu :D

    Ne daj Boze tebi euro 6 dizela u ruke, nakon 20k bi ti skidali i cistili usisnu granu, egr i dpf.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Aaa nije to, one moje potrosnje od 3,2l su sa hladnim autom kroz grad pa magistralni pa opet nazad kuci :) Inace tako kako ti kazes bi bilo 2 litra :D A naravno po dininoj preporuci sam isao na euro 4 :D
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    “Grad” bez zaustavljanja i semafora.
    Nisi ti nikad presao 1-2km za sahat, tad bi pjevao da bude jos jednocifrena potrosnja.
    Ili 4 sata na granici.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa de ti onda stavljaj videa najveca moguca potrosnja :D
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pitanje je koliko bi se moglo nagurati, mozda 15L.

    Vjeruj da sam u koloni od 4 sata prvi put uvidio korist stop&go-a.
    Nekad se moras pomaknuti nakon 5 sekundi, nekad nakon 5-10 minuta, a ne znas nikad za koliko.
    U tom scenariju je vjerujem pofina usteda.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Vjerujem. Ono sto sam ja primjetio je da je potrosnja bas puno veca dok je motor hladan (prebogata smjesa), tako da nastojim tih prvih nekoliko km preci u sto vecem stepenu prenosa sa sto manje gasa, ako je moguce. Kada se motor ugrije onda ide normala potrosnja :D Isto tako zaprljanost i vrsta filtera zraka igra veliku ulogu.
     
  18. dams82

    dams82 Komšija

    Eto sad i slučajnost,ti nikako nisi u stanju da prihvatiš nečije mišljenje,sve je samo ono što misliš,ostalo se ne pika... Postoje vozači koji potroše kočnice za godinu dana,a ne pređu neke zavidne kilometre,dok ima onih kojim traju godinama,potrošene kočnice su mjera koliko moraš davat gas pa kočit,eh tu ode sve to viška goriva,a kad na vrijeme pustiš gas pa auto samo uspori do tačke zastavljanja onda imaš maksimalno iskorištenje goriva....
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Meni se cini da ti na preskoke citas temu.
    Daj istom vozacu 1.5tdci focusa i 1.5 dci megana i trosit ce u dva decilitra isto, to je sva prica.
    To sto bi imao slicnu cifru sa nekim autom od prije 20 godina je nebitno.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    kad su prije dvije godine bile neke kise u Sarajevu, haos se napravio u saobracaju, bratova C220CDI po BC trosila u prosjeku 22l :) 1km presao za 45min, 2h do kuce vozio cca 8km :)