All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    ma druze kocnice kod majstora radi, to je zadnje oko cega bih se ja zezao
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Prednje ili zadnje? Prednje su malo zeza na tim vozilu jer jer rucna kocnica je na prednje tockove pa imaju sajle. A zadnja je laganica.

    Ako je prednja osim sajle treba i kocioni klip vratiti u pocetni polozaj a to bez specijalnog alata nece ici.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  3. dams82

    dams82 Komšija

    Koji je C5, jel mk2 ili mk3? Prednja ili zadnja? Malo informacija si dao.
    Edit: sad vidim da je to godište mk2.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Last edited: Jan 11, 2024
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ma ne mogu se uganjati za termin. Bio naručen danas i nisu mogli.



    Prednje su u pitanju. Zar kočionih klip ne dođe u početnom položaju na novim kliještima? Samo će se kočiona kliješta mijenjati, pločice ostaju jer su na pregledu rekli da ih ne treba mijenjati.

    Ako se ne može u solo režiji uraditi bez posebnih alata nije problem, čekat ću kad mognem odvuci da zamjene. Ako može, to mi je dosta zgodnije.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ako su nova kljesta onda su u pocetnom polozaju i neces imati zafrkancije. Obicno ljudi kupe polovna pa ih treba pripremiti za postavljanje.

    Uglavnom montaza ce ici lako. Kad skines tocak zateceno stanje ce ti pokazati sta treba da uradis. A kad sve namontiras treba ispustiti zrak. Ni to nije problem al ti neko treba pomoci.

    Lako ces naci klip na YT kako se to radi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    zoi likes this.
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    Da, da nova su kliješta. Nisam htio polovna pa da onda opet imam problema. Jest da je cijena paprena, s obzirom na auto i godište, ali šta da se radi. Za polovna znam da ima onaj alat koji ih vraća u početni položaj.

    Potražit ću to za ozračavanje. Hvala na pomoći ;)
     
  7. dams82

    dams82 Komšija

    Imaš odvrnuti crijevo, otpusti ga prije skidanja kliješta, a Odvrni kad skineš kliješta jer moraš uvrtati kliješta oko svoje ose da odvrneš crijevo koje ne možeš uvrtati jer je s druge strane spojeno na cijev. Curiti će ti kočiona tečnost pa ako imaš grip kliješta uhvati za gumeno crijevo da zaustaviš curenje. Prati ima li na unutrašnjoj disk pločici kakav zub, na nekim autima mora klip na kliještima biti u određenom položaju da taj zub propadne u rupu na klipu, ali to je rijetkost. Kad sve spojiš uključujući sajlu ručne (koja se prva otkači prilikom demontaže) skidaš grip kliješta, odvrneš sisicu za odzračivanje i sačekaš da vidiš da li će krenuti tečnost slobodnim padom, ako neće stisni jednom pedalu kočnice da krene, nakon što prestanu baloni izlaziti zavrni, pumpaj pedalu dok ne otvrdne, onda ideš jedno stiskanje i jedno odvrtanje sisice, puštanje uvijek nakon stezanja sisice dok pedala ne bude puna. Pratiti da u posudi na zafali kočione tečnosti. Što kaže buraz nađi neki video da malo upoznaš slikovito kako to ide. Uvijek dva puta provjeri sve vijke da li su zategnuti.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    zoi likes this.
  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    hvala na iscrpnom objasnjenju. Gledao sam ovaj video gdje čovjek mijenja ova kliješta baš na ovom autu. Vidjet ću ima li još koji a potražiti ću video posebno i za to odrzacivanje.

     
    dams82 likes this.
  9. selvin

    selvin Moderator

    Hajd nije da moze nista posebno nastetit :D Da nije mijenjan filter ulja ili goriva, bila bi druga prica.
     
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Nisi nikad čuo da se filter Kabine zaštopao, motor ventilatora dobio opterećenje, osigurač zatajio i izbio požar uslijed pregrijavanja. Ili filter zraka se začepio, vakuum iz motora ga provalio, ušlo strano tijelo i polupalo klip, ili ako je Turbo razvalilo turbinu... Sve je druže bitno i važno.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Moze se desit sve, za sve postoji sansa, upitno kakva. Kazem nije problem sto ne zamijene, ako samo ociste. Pa te opcije zastopanja i zacepljanja su jako male. Zato kažem za ostale filtere je mnogo veci problem.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  12. dams82

    dams82 Komšija

    Pa po mom skromnom mišljenju i mom iskustvu najduže može da živi i radi filter goriva. Jer gorivo je u globalu čisto, bude u čistom rezervoaru (ukoliko se ne unesu nečistoće) , filter zadržava tek sitne čestice. I zaticao sam na autima starim i po 15 godina prvi filter koji se nije začepio, a bilo je finih kilometara. Filter za zrak i kabinu mogu trajati dugo negdje gdje nema prašine, ali ne kod nas gdje je prašine za izvoz. I filter za ulje se neće lako zaštopati, ali se mjenja na svakoj zamjeni ulja tako da koliko god traje interval zamjene ulja filter će da radi posao.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    Može filter goriva dugo osim na 1,5 dci 60 kw. Na tom autu sam morao svaki drugi interval mijenjati filter goriva, inače nije htio da upali :D
     
  14. dams82

    dams82 Komšija

    Pusti ba filter , jesi riješio kliješta

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kod mene se fter goriva ne mjenja, nalazi se u rezervoaru.

    A ovo za ostale da nije problem, pa filter zraka je podjednako važan, pa valjda motor diše na njega. Ja ga svako druge godine poveo mjenjati to je nekih 15k i bio je prilično prljav.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Mijenja se i on ali nakon jedno 150k.
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nisam, sutra ili prekosutra. Kliješta su tu, samo čekaju zamjenu. Javim kad zamjenim :)
     
    dams82 likes this.
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam do sad na svakom malom servisu sve filtere mijenjao. Ali me ubjeđuju da sad svaki drugi servis mijenjam filter goriva, a i poskup je...
     
  19. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Otprilike tako i ide, sve zavisi koliki je servisni interval za ulje.
    (kod mene pise svakih 40 000km, trenutni je sigurno preko 20 000, oko 100km je cijena)
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Vecina filtera goriva kod modernih vozila je 50-60k ili 3 godine. Izuzetak su VW PD motori gdje treba mjenjat na svakom servisu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro