AMD Bulldozer CPU arhitektura

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jun 23, 2010.

  1. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Htio sam reći u 32 nm proizvodnom procesu.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Pa Bulldozer je u 32nm :S Phenom koji spominjes je 45nm. Ali opet kakve to veze ima sa 5GHz+turbo? :D To ne moze ni na 20nm :D
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa moj q6600 trosi 200W ovako naklokan :) Naravno pod full opterecenjem, a rijetko prelazi 70%.
     
  4. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Ono što sam htio reći kad već nisu mogli novu arhitekturu (Buldozer) izbacit u potpuno novom proizvodnom procesu (za njih) tj. 32 nm, onda su mogli staru K 10.5 arhitekturu još malkice preradit ubiciti još pokoju naprednu instrukciju i keša i izbacit je u 32 nm.

    A što se tiče kloka od 5 GHz, kako je moguće da Sandy koji je isto 32 nm gotovo ko od šale ide na 5 GHz.
     
  5. k0ST

    k0ST Aktivista

    WN, sve je ovo je wishfull thinking, sbbkbb. Nit se (recimo AMD) CPU rade po tom principu, nit se (recimo intel SB) klokaju ko od sale preko 5GHz. Ni jedno ni drugo, jednostavno, nije moguce.

    Nazad na temu - izgleda da ce se Bulldozeri ipak uskoro pojaviti:
    AMD FX Series Processors Up For Pre-Order
     
  6. GW

    GW Moderator

    Q6600 čak i klokan ne može trošiti toliko struje. Vjerovatno je potrošnja ispod 150W.
    ...
    Liano (socket FM1) procesori su upravo malo nadograđena K10.5 arhitektura u 32nm.
    ...
    Intel koristi naprednije tranzistore od AMD-a pa zato bolje podnosi veće taktove.
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

  8. Sena

    Sena Veteran foruma

  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Otkud si tako siguran? Sve zavisi od napona koji mu je potreban. Evo ti par primjera.

    http://www.behardware.com/articles/651- ... q6600.html

    http://www.giantbomb.com/profile/spazma ... /30-80893/

    http://www.overclockers.com/forums/show ... p?t=540126

    Ipak se radi o 65 nm 4 jezgrasu.
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    OT, necemo dalje o q6600 na bulldozer temi.
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    To je vjerovatno ocitanje iz wattmetera tj zida za cijeli sistem (i kada uracunas efikasnost napojne onda tek moze se govoriti o nekom pribliznom ocitanju)

    Ne postoji 775 ploca koja je u stanju da isporuci 240W na CPU socket (mozda i nekako P5Q deluxe i MF2 koje imaju 16 Phase napajenje za CPU,mada sumnjam)..

    A oni koji imaju G0 Q6600 (golden) clockaju ih i preko 3.6GHz na vodenom hladjenju i to na npr Gigabyte EP45 UD3P koja ima 6 fazno napajanje..

    Kada bi Q6600 vukao 200W na 3.6GHz GA EP45 UD3P ne bi bila u stanju to da podrzi..


    Sorry na OT.. :wink:
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bi, i maticna izdrzi. Ja sam imao UD3LR sa 4 faze i Q6700 pa znam.
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    200W na 4faze, ma jasta bi izdrzale bas kao i na GTX570..

    Q6600 nije ni blizu 200W na 3.6GHz a kamo li 240W..
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To nije usporedivo za grafickim karticama.

    Ne mogu rec sa sigurnoscu da je trosio 200W (realno, nisam ga toliko tjerao), ali kazem da je fino radio na ploci sa 4-phase regulacijom.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jos jedan warning. Sljedeci OT post cemo sankcionisati.
     
  16. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Na trenutak sam i pomislio da svih 8 jezgri kuca na 8,4 Ghz, ali izgleda samo jedan modul. :roll:
     
  17. Esh

    Esh HWB

  18. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

  19. Esh

    Esh HWB

    Hoce, nadam se samo da ce biti i na vrijeme :)
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nadam se da cete da odvrtite i koji gaming benchmark vs Ci5/Ci7 SB da vidimo sta Buldozer donosi po pitanju performansi u igrama..