AMD R9 300 series

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by KingT, Sep 12, 2014.

  1. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Ma cjena je uredu kad uzmes u obzir novu tehnologiju HBM i vodenog hladjenja karte. A fail je performanse iste u odnosu na GTX980 Ti
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nevezano za tehnologiju ti u konacnici placas performanse. Za istu lovu bih radije uzeo GTX980Ti (naravno iako je MSRP isti, Nvidia ce bit skuplja u praksi, ali ne znacajno).
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Maksvel je izasao prije pola godine, ako ne i vise. Ocekivalo se vise, hype je ucinio svoje. A normalno je da ce cijena biti veca kad je vodeno u pitanju. Samo da nezavrse kao CPU odjel, morali staviti pod vodeno jer nema hladnjaka koji ga moze ohladiti. Mislim da su udarili u plafon, grafa vuce 300W, 50 vise od konkurencije (barem po Guru3D).
    [​IMG]
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Po meni pored cijene i HDMI 1.4 konektora napravljena su dva velika promasaja:

    1. Trebali su na ovaj GPU staviti 8GB gDDR5 memoriju umjesto HBM, a HBM ostaviti za neku mainstream perf kartu sa 4GB ili sacekati HBM2 pa onda opaliti full 8GB HBM za premium model.

    2. nisu povecali broj ROP jedinica tj ostalo je 64 koliko ima i Hawaii 290X

    Pokusali su sa novim tipom memorije da ponove 2008 god i HD4870, nije uspjelo jer je RV770 tada pomeo sve sto je imala nVidija iz serije GTX 8800 i GTX 9800, jedino GTX 280 je bio brzi ali je kostao 650$.

    I jos nesto, cijena HD4870 sa tada novom GDDR5 memorijom je bila 300$.
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jos malo pa ce biti ko u fudbalu, trebao je postaviti Malog na krilo a Bracu u obranu, Shime se puno bolje snalazi kada je ta postava. I samo jos da je Meho trcao umjesto setao, pobjeda 100%
    :D
     
  6. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Ma jasno je da nenaju GPU chip koji moze iskoristiti HBM brzinu i propusnost
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ma nije se pocelo prije dva mjeseca raditi na tome... Davno je cip nacrtan, ali se cekao manji proizvodni proces. Posto se nije desio, bilo je daj kako moze, bitno je da se HBM testirao i tu vise onda nema nekog mozganja. Sa HBM2 ce biti rijesno >4GB i bandwidth je rijesen, ostaje samo raditi na cipu.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    kako su prosla vremena kada su amd procesori dominirali i imali bolji cijena/snaga odnos tako prolazi i vrijeme ati kartica, steta.
     
  9. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Zato sto je napravljen veoma mali broj. :smt003
     
  11. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    hajd neka neko svrati na podforum vezan za coolere, štaću kad niko ne odgovara, cini mi se slabije se obilazi taj dio podforuma a meni treba odgovor :D
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa sta ti mislis, da ljudi ulaze na podforume i provjeravaju teme... :smt003 Ima 20 postova za 7 dana, normalno da svi kliknu na Active topcis da izbaci zadnje postove, tako da su vecina procitali, samo mozda nemaju sta da ti preporuce. :smt003
     
  13. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    wrong :D na ovom forumu se uvjek nadje dobra preporuka :D

    sorry za Off Topic
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

  15. KingT

    KingT Veteran foruma

  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tu imas raspon od -48mV do +192mV kada ujedno dodje do pada takta/performansi. Performanse su maksimalne na +144mV, ono sto je cudno je da i uz porast napona takt slabo ide, a framerate jos losije.
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    uvjek se nadje neko, ne mislim na ovaj forum, valjda necemo dugo cekati na rezultate :p
     
  19. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Sta tu ima isprobati. Samo pokrenes aplikaciju i izbaci ti dal je gpu sw ili hw zakljucana. Ja nisam imao sta otkljucati posto mi je hw iskljuceno.
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa moraš flashat custom bios nakon što saznas da je sw zaključana. A pitanje je zašto je zaključana, možda su clusteri oštećeni pa možeš s*ebat karticu.