AMD R9 300 series

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by KingT, Sep 12, 2014.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zaboravi taj review i pogledaj bilo koji drugi, R9 390X ima potrosnju tek nesto vecu od 280X. Nesto je do tog primjerka kartice.

    GTX780 nije poravnata sa R9 290X, vise nije ni u jednoj novijoj igri nego je cak i GTX780Ti sporija od R9 290X i uglavnom izjednacena sa R9 290.

    Eto sa istog TPU review-a:
    http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/ ... ng/30.html
     
  2. xman

    xman Komšija

    Ove recenzije ili su "narucene" ili je nesto drugo u pitanju. U svakoj recenziji neke 290x karte onda je brza kao gtx 970 ili brza, a u svakoj renziji neke gtx 970 karte ona je brza od 290x. Evo ja planiram gtx 980 kartu uzeti. Palitovu super jetstream,kojoj je boost 1304 mhz i u dijelu banchmark rezultata ona je par frjemova brza od npr MSi gaming ili G1 verzije koje imaju boost 1329mhz. Onda citajuci recenziju G1 verzije ona je brza od palita,zotaka,msi. Naravno na recenziji MSI 980 karte ona je najbrza,najvise se kloka itd.
    Na par recenzija na YT 390x je par frejmova ispod 980,a na ostalim je 10+ ispod najmanje,u svakoj igri manje vise.
    Cak ima razlike u rezultatima kada ukucas "r9 290x vs gtx 780ti" i kada je "gtx780ti vs r9 290x". :D
    Nekome ko to ne prati intezivno kao sto sam ja je jako konfuzno.
    Znam da gledajuci cijene(kod nas) i preformanse 390x karti, 980 je isplativija jer ih vec ima ispod 1000KM na piku,znaci jeftinija je,brza,manje trosi,vise se kloka,bolji driveri itd.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pa sta je sad sve novo, ja nisam nista upratio, moze li neko napisati molim?

    Ne mogu gledati ovaj video, pa eto samo kratko sta je izaslo novo i malo poredjenje.

    Koliko vidim nove AMD kartice nemaju novu vrstu memorije?
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    haman nista novo, rebrandirane 290 i 290x.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ovisi na sta mislis pod 'nove' AMD kartice. R9 390/390X su 290/290X sa 8GB VRAM i nesto visim taktovima. To je to. Razlika u performansama je nekad i veca od razlike u taktovima, a to je do novih drivera koji popravljaju performanse teselacije i smanjuju DX11 overhead.

    'Nove' AMD kartice su Fury kartice, koje dolaze sa HBM memorijom. Ogranicene su na 4GB HBM i imaju vise verzija, gdje najjaca (Fury X) dolazi sa AIO vodenim. U buducnosti najavljena dual GPU Fury kartica.

    Fury je poput Titan-a kod Nvidia-e.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Znaci to su dvije razlicite stvari, ova 300 serija i Fury. Hvala momci :) :wink:
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    BUG.hr

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Meh, očekivao sam više. 980Ti je ispao odličan proizvod na kraju.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naravno, nije bilo ni upitno, GTX980Ti je dosta bolja od GTX980 a veoma blizu Titan X-a.
     
  12. xman

    xman Komšija

    GTX 980ti ima po 1350KM na PIK-u. Dok vecina GTX980 karti je jos oko 1200KM. Hmmm :D
     
  13. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ovo cudo bi se moglo preporuciti za ljude s dubokim dzepom koji vec imaju 4k monitor a zele top dual gpu setup, mislim da su temperature ove kartice odlicne za crossfire a super se ponasa u 4k, vjerovatno na toj rezoluciji i odlicno skalira.... dok 980Ti bacis pod vodu to vec nije ista cijena.
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Solidan je cip, previse se oslanjali na nizi proizvodni proces pa su na kraju bili prisiljeni izbaciti ovo. Napon zakljucan, nema oc-a, ali je nagovjestaj da ce iduca generacija biti dosta dobra. Medjutim postavlja se pitanje da li ce to biti prekasno... Sada im je trebala dobra kartica, obzirom da su u seriji ispod samo rebrandirane karte.
    Tek je predstavljen cip, sa novim driverima bice to egal sa 980ti, bitno je da su poceli sa novom memorijom i dosta su uradili po pitanju perf/W omjera.
    Mozda ce biti primorani da skresu DP konacno, to je nv davno uradila, ali im je onda mozda trosak dodatne karte za pro seriju...
    Meni je najvise zao sto ovo za naskrajnje korisnike lose, nece cijene ici dole.
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ne kontam kako je prema navodima AMD-a ova karta savrsena za 4K kada I/O konektori na karti podrzavaju max 30Hz @ 4K?

    Kao sto sam procitao na HardOCP zakljucak da ovo vise lici na nedovrsen projekat, mnogo blize jednom demo HBM produktu nego gotovom proizvodu.

    Sa cijenom od 650$ nema sta da trazi pored GTX 980 Ti, ima manje VRAM i sporija je, ne podrzava 60Hz 4K, takodje ima bucnu pumpu i pati od coil whine.

    Da je oko 500$ bila bi na svom terenu.
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Otkud ti da displayport podrzava samo 30hz na 4k?
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Stavili su HDMI 1.4 umjesto 2.0...
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa to znam, ali HDMI nije jednako svi izlazi, a ako cemo realno to je problem samo za korisnike 4K tv-a (pod uslovom da imaju hdmi 2.0, i ovi sto imaju cesto ne mogu UHD@60@4:4:4), a iako sam i ja jedan od tih korisnika (4k tv) koliko sam primjetio po stranim forumima, nije bas da je to omiljen nacin gejmanja vani, cesci su multimonitor setupi. Ovi casual gameri su zadovoljni i sa konzolama, a i sa 30hz.
    Btw, davno je bio snimak sa amd prezentacije gdje se pricalo o ovome, gdje je receno da ce biti adapter dp->hmi2 i za takve korisnike.
     
  19. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    OC gpu chipa ce valjda biti omogućeno u novijim verzijama MSI AB i Trixxa trebutno ne prelazi 60 stepeni ima lufta do 75 kad pocinje trottlanje speeda freqencije. A vremenom ce i driver leci na svoje pa ce biti i bolje iskoristena kao Hawaii chip.
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Vremenom, to znaci trebace im skoro dvije godine kao za R9 290 seriju, do tada ko ziv - ko mrtav. :p

    Karta me je razocarala, ocekivao sam vise , pozitivna je potrosnja koja je u rangu GTX 980 Ti i temperature, Problem je coil whine i zujanje pumpe.

    Cijena je najveci fail ova karta sa 4GB i performansama ispod GTX 980 Ti nije smjela biti vise od 550$.