AMD Radeon HD 7000 - oficijelni thread

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by NAILS, Nov 8, 2010.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Re: AMD HD7000 in Q2 2011 (probably)

    Prvo trebamo cekati neki derivat HD6000 serije u 28nm procesu, dosad nije bila AMD-ova praksa da odmah izbace flagship kartice u novom proizvodnom procesu.
    Ako dodje HD6770 u 28nm ili HD6900, mozemo biti poprilicno sigurni u ovo. Opet, dosta mi rano zvuci, prije pocetak Q3. Znamo kako to vec ide.. :D

    Thread je renamean.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    U najboljem slucaju, nove kartice bi se mogle pojaviti polovinom naredne godine, mada mi se cini da je i to optimisticno.
     
  4. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Meni se ovo nikad nije svidjalo. Tek izdaju novu seriju kartica, i odmah najavljuju novu...Jos ce i pocetkom 2011. najaviti 8000 eriju :)
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Neka iznesu i HD9000 seriju ..padne cijena starim modelima i mi zadovoljni.
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    da, eto trce oni da poobaraju cijene od kojih zive... cijene se obaraju, kad konkurencija zaprijeti ili kad je na lageru ostalo dosta proizvoda koje ne planiras vise proizvoditi, pa da ih se rijesis.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa da ostanu iste cijene stare serije, nova serija mora biti astronomski skuplja.
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa oni su toga i svjesni, i zato neces ni dobiti novu seriju ;) bar jos neko vrijeme :D
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Naravno, zezancija sa ovim cjenkanjem jer jos nista nije ni zvanicno a kamoli da je u prodaju. Ali, ko zna sta ce se desiti narednih 5-6 mjeseci.
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Mislim da sam kroz godine vise puta pisao na ovu temu, ali nije zgoreg ponoviti, konstantno snizavanje cijena nije narocito dobro za industriju. Ako razmisljate iz ugla korisnika-potrosaca, on uvijek trazi sto vise za sto manje novca i to je sasvim legitimno i opravdano, no za dalji razvoj tehnologije i opstanak industrije, nije nuzno dobro da se ide na zarade od par procenata jer onda kompanije po pravilu zapadaju u probleme sa R&D procesom za narednu generaciju.

    Primjer ovoga o cemu govorim su memorijski moduli, hard diskovi, maticne ploce... Istina, svaki proizvodjac pokusava od nekog osnovnog modela napraviti premium model na koji bi zaradio dodatni novac, no za potvrdu ovoga o cemu govorim, samo malo pazljivije upratite financijske rezultate koje sada uglavnom objavljujemo na itpro.ba te provjerite broj isporucenih ploca, modula i diskova te krajnju zaradu, koja je s obzirom na broj isporucenih primjeraka, apsolutno minimalna. Slicna situacija je i sa kompanijama AMD i Nvidia na polju grafickih kartica.

    Da bude kristalno jasno, ne zagovaram politiku maticnih ploca od 500 eura ili procesora od 1000 eura za desktop korisnike, no cak i na srednjem segmentu se mora zadrzati neki normalan nivo profitabilnosti kako bi industrija prezivila i u tom smislu gubitak bilo kojeg od proizvodjaca nam sigurno ne bi donio nista dobro po pitanju daljeg razvoja tehnologije.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako se ne varam, govoris globalno. Ja ipak mislim da noviji/bolji komadi hardwera doprinose snizavanju cijena starijih modela, konkretno u svijetu grafičkih karti ili diskova (po pitanju kapaciteta).

    Ako novija serija bude slicne cijene, skuplja koji dolar, svi ce ici na noviju seriju tako da stara ostaje besmislena, a ako budu astronomske cijene, tesko da nesto prodaju prvih pola godine.

    Jesu novije serije malo paprene prvih "dana" ali takodjer padanjem cijena novijih serija pada cijena i onih starijih. Cijene se mogu jedino zadrzati ako se ne bude radilo na novijim proizvodima niti da konkurencija ne ponudi nista svježije. Tako da politika, sto brze rade, brze i padaju cijene (mojim misljenjem) ipak stoji.



    Dobro kolega kaze, padaju kada se pojavi konkurencija ali AMD i NVIDIA idu gotovo jednakom brzinom.

    Ovo je sada stvar ekonomije i treba se zabaviti statistikom i kako se cijene zaitsa krecu ali mi ovo nekak zvuci logicno.
     
  12. Shenron

    Shenron Komšija

    Tesko da cijene mogu jos vise padati. A pogotovo cijene starijih serija nece padati, vec ce pojedini modeli jednostavno otici u EOL ili ce se nastaviti proizvoditi ali sa istom ili jako malo nizom cijenom, jer ne planiraju izdati direktnog nasljednika te serije (primjer 5700 kod AMD-a).

    Mislim da od AMD-a vise ne mozemo ocekivati toliko velika snizenja cijena, makar je trosak izrade njihovih GPU-ova dosta nizi nego kod nvidije, upravo iz razloga kojeg je naveo Enis.
    AMD treba novac za razvoj, da drzi korak sa nVidijom i Intelom, a do novca sigurno nece doci snizavanjem cijena.
    Zato ce svako 12mj izdati novu seriju GPU-a. A vjerojatno ce svaka druga serija biti skroz nova (5000 i 7000) a ona izmedju samo blaga nadogradnja prosle serije uz pokoji dodatak iz nadolazece (6000).
    Dakle, nesto slicno kao sto nvidija ima u planu.
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Ne doprinose novi modeli nekom planskom snizenju cijena starih modela, vec to iskljucivo zavisi od politike firme:
    - da li ce na neki nacin zadrzati postojece modele te ih inkorporirati u kompletnu ponudu
    - da li ce kompanija pokusati da se sto prije rijesi starih zaliha (te njihovi partneri naravno)
    - koliko je "skupa" proizvodnja modela iz prethodne ili nove generacije

    Tek na osnovu ovih parametara mozemo govoriti o nekim utjecajima na cijene.
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa cekaj, o kojim proizvodima ti govoris, i sta ti podrazumjevas pod STARIM MODELIMA? stari modeli su modeli iz 4000 serije, ali modeli iz 5000 serije su NOVI. pa samo AMD zna koliko modela iz 5000 serije mora prodati, da bi im se trud isplatio. Tek kad im se isplati trud, a naravno i kad konkurencija zaprijeti, tek tada ces dobiti NOVU 6000 seriju (pa i 7000), a tz. da ce 5000 serija biti stara, a samim tim i jeftinija. Dokle god se serije 5000 bude prodavala dobro, a NV ne bude imala adekvatan odgovor, AMD ce isto tako sutiti (dokaz je kako su bile visoke cijene 5000 serije, dok se nije fermi pojavio na trzistu). Ovo o cemu ti govoris, se svodi na to, da AMD konkurise sam sebi, sto nije pametno....
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa eto, sam si rekao. Sa izlaskom 7000 serje, 5000 postaje stari model koji bi se trebao prodavati nesto jeftinije zbog korekcije cijena. No, kako je Enis naveo, ima tu vise faktora ali sa brzim i stalnim štancanjem novih serija, postajes konkurencija sam sebi. Ipak je vjerovatniji taj scenario povlacenje sa tržista nego prodavanje za male pare.
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa ja ti pokusavam reci, da serija 7000 nece jos izaci, upravo zato da seriju 5000 ne bi ucinili starom... pa tek su je krenuli prodavati ba :) :)
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    To je "kada bi se pojavilo". To i pokusavam kazati, kojom god matematikom isli, kako god racunali i taktizirali kako Enis navodi, morali bi sniziti stare modele htjeli ili ne. Znaci kada bi se desilo, cijene dole i mi zadovoljni ali kako nije u interesu, ostaje da se vidi kada ce 7000 biti u ponudi.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    joj najavili seriju 7 a 4870 dere 99% igara na 1920x1200 i full detaljima :D
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ebi ga sad :D i sa Golfom 2 se mozes odvesti u sve i jedan grad u BiH i ostalim zemljama van EU :D ali ne tako brzo i sigurno kao sa Golf 5 :D (a mozes s njim i u EU :p)
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajd nabroj 5 igara koje 4870 ne moze tjerat na 1920x1200 i 50+fpsa. Meni nije neophodan AA.