AMD Radeon HD 7000 - oficijelni thread

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by NAILS, Nov 8, 2010.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Gledam je na netu i ne odaje neki strašan dojam. Biti će to opet pravi nasljednik 6850, taj middle segment ali šta i očekivati za te pare. Potrošnja mi nije toliko bitna ima 750W napojna. Mene interesuju performanse i sirova snaga. Za OC to stoji ali može se i GTX klokat. Postoji i 3. opcija 6950 2gb asus model otključana u 6970. Grafa je haman nova, došla čovjeku nova (RMA) kao zamjena za drugu koja je crkla, garancija do aprila naredne godine.

    [​IMG]
    [​IMG]

    I što je najvažnije
    http://www.anandtech.com/bench/Product/549?vs=518
    http://www.bit-tech.net/hardware/2012/0 ... 7850-2gb/4
    GTX je šije u BF3 i to poprilično. Da li se baš OC-anjem može dobiti 10fps? Ne bih rekao.
    Do sutra trebam odlučiti. Šta god da odlučim pogriješit ću ko da gledam 8)
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Referenta GTX 570 se minamalno clocka, jedino ako ti ne smeta bucan vent.
    Ih, da si se meni javio prije, imao sam primjerak koji se dao undervoltat, bila factory OC, i tako undervoltana, opet se dala clockat.
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Prema Anandtech-u i GTX560 Ti je brza od HD7850 u Battlefield 3 u 1980 x 1200, ULTRA 4xAA (36 vs 32FPS), mada to meni ne izgleda kao realno.

    Na TechPowerUp je obrnuta situacija,40 vs 37FPS u korist HD7850 a GTX570 je na 45FPS..

    HD7850 je strasna karta, jedini razlog ako ne zelis na ATI zbog drivera,sve ostalo je na strani crvenih.
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Baš sam to primjetio za GTX560Ti da je brža reko wtf? Ali inače imam dojam da BF3 voli više Nvidiju.
    Ma nisu meni drajveri toliko bitni jer nikad nisam imao problema sa njima. Gledam testove BF3 uglavnom je tu gtx brža mada u drugim igrama tu je to u 5 deka dok je baš na extremno visokom rezama ATI šije ali to nije meni bitno. Možda će noviji ispeglani drajveri i OC-anje barem malo smanjiti taj gap u BF3 u odnosu na gtx?
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    HD7850 @ ~1200MHz core je brza kao stock GTX580 u BF3..

    [​IMG]
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Novi driveri 12.6 i 12.7 su pravo boostali perfomanse HD 7000 kartica u BF3.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    S tim sto je tu memorija na niskih 1300MHz. GPU je potegao do 1200MHz jer je GPU napon na vrlo visokih 1.27V. Izgleda da sve do 1.3V ne predstavlja problem za GPU kod ovih kartica. Kad bih nabacio kakvo yebacko hladjenje i otkljucao karticu do 1.3V, mozda bih vidio i 1400MHz.

    HD7850 je u prosjeku 7-8% sporija od GTX570, trosi barem duplo manje, a overclockom lagano prestigne GTX580.
     
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    Stevie, kako se tvoja karta ponasa iznad 70C?
    Jeli ima artefakata, jer moja cim 73C dotakne (ako je overvoltana), odmah mali artefakti, nisam testirao sa visim tempovima, vjerovatno bi bio crash, kao sto su prijavili mnogo useri sa OCN-a.
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Super.sve to..

    GTX580 je na stock,na 850MHz core na GTX580 (sto je prakticno walk in a park) imas mahanje cak i kada bi HD7850 bila na 1300MHz..

    Nisam bahsirao HD7850,naprotiv zelio sam pokazati forzi da moze overklokom ne samo prestici GTX570 vec i veoma lako dotaci GTX580 karticu..
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Evo dogovorio sve sa momkom za 7850. Grafa je kupljena od didija prije 2-3 mjeseca a ima inače 2g garancije. Ako Bogda sutra idem na tekmu na Koševo i grafu usput preuzimam.

    EDIT: teško da ću moći to sutra, kako god ove sedmice bi trebalo biti to riješeno.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nemam takvih problema, mozda i ima neka temperatura na kojoj se jave artefakti, ali nije 73C. :) Rijetko da sam i vidio karticu preko 75C.
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Tih 73C je prijavilo vecina Tahiti korisnika, i moja je rijetko bila iznad 70C, ali kako su ove vrucine, tesko se drzi, moram rucno da ubrzam vent da je drzim ispod 70C.
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Legla jučer 7850, Sapphire isti model ko u Stevia 2gb DDR5. Upgrejd me nije puno koštao što je najbitnije. BF3 ide super 1920*1200 sve ultra i max jedino msaa 2x umjesto 4x, average preko 50fps Firestorm 64 igrača s tim da imam trenutno samo 4gb RAM-a. Interesantno je da zauzeće vrama ide i preko 1,5gb stoga je jasno da za BF3 treba 2gb kartica da sve ide fluidno na visokoj rezi. Taktove sam odmah zadao max što mi nudi u MSI AB (da opet ga instalirah ipak :D) tj. 1050/1450MHz, 1.075V je voltaža u loadu dakle ima tu još prostora OC- možda sve do 1200MHz ali neću sad ništa dirati dosta mi je i ovo. Temp su super do 60 pri 100% loadu u BF3, vent ide do 72% dosta bučno. Dosta bučno rekao bih pogotovo ružan zvuk ko cekular kada pili drva dolazi od ventova pri naglom ubrzavanju ili usporavanju rpm-a. Ali buka nije meni toliko bitna bitno je da odlično hladi. Išlo bi to i puno bolje da sobna temperatura nije ovih dana dosta visoka. Ide samo jedan 6-pinski konektor i daje odlične rezultate unatoč tome. Benč ću opaliti dok upgrejdam ram, možda već naredne sedmice.
    Sve u svemu super sam zadovoljan hvala momcima na savjetu.

    EDIT:
    [​IMG]

    [​IMG]
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne znam, tebi kao da je los protok zraka u kucistu. Kod mene na tim taktovima temperatura ide do 70C, ali ventilatori ne idu preko 50%. Preko 50% su vec glasni.
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Temp se kreće od 55 do 60. To sam ja štimao u MSI može to i bolje. Npr. igrao sam 5-6min vent ostao greškom zakucan na 30% temp bila 72 stepena. Uzmi u obzir da nije urađen cable management, da je temperatura u sobi znatno viša radi vrućina a balkonska stalno otvorena a i stock je hladnjak gdje proc ide i 70 što stvara još više vrućine.

    Evo čitam na netu fkt je OC zvijer.
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ako mozes na dnu staviti jedan 120mm cooler da ti puse na grafu, mozda bi sta pomoglo, kako se bf3 ponasa na stock taktovima?
     
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Jeste i vi navalili na temperature :D
    Super su one samo sam ja u MSI AB onu krivulju naštimao da udara čim dođe preko 50 fan se razbaca. Pa šta hoćeš 72°C a vent na 30%?
    Teško da mogu dole 12-ku ubaciti smetaju mi kablovi od modularne napojne. Mada imam ovih manjih ventova jedino da to probam.
    Stock nisam probavao jer je grehota ovu grafu držati na stocku kad je ljudi klokaju do 50%.
     
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ma stavi na napojnu da ti puse, i ja sam sebi tako uradio
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Meni nista nije pomogao vent koji je puhao direkno u karticu.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    sada su prevelike temperature, osim ako se nema klima, da bi se osjetio efekat ubacivanja svjezeg zraka.