AMD Radeon R-200

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Aug 21, 2012.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Jednu i jako vaznu stvar smo zaboravili :D

    i najvise se dotice teme, kartice / GPU mora imati DP 1.2a :D , moja R9 270X nema, ima Display Port : Yes x 1 (Regular DP)

    Mislim da ce ove tehnologije raditi nesto slicno kao na LCD-u (motionflow i sl.), a garancija toga ce biti jake GPU (hardware za 4K) koji ce isporuciti npr 4 FPS/Hz...
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajd ba, grafe se cesto mijenjaju.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Zasto bi bio lag ? Lokas na 60FPS i monitor radi na 60Hz ..kao i sada. Nemas ni sada laga.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Al imas tearing, upravo zato bi bilo laga sto bi grafa morala cekati da se zavrsi iscrtavanje cijelog frejma da zapocne novi.
    Al sad skontah, rijesenje bi moglo biti vrlo jednostavno :) Da se napravi limiter koji ce raditi na principu da je gpu uvijek 100% opterecen. Recimo postavis limit do 70fpsa i kada je dio igre toliko zahtjevan da mu treba 100% GPUa da izgura tih 70 fpsa onda igra koristi gpu 100%. Kada naidjes na dio u igri koji nije toliko zahtjevan tada uskace dodatno opterecenje grafe nekim drugim programamom ili direktno iz drivera koji bi opteretio grafu i dozvolio igri da koristi grafu tek toliko da izbaci tih 70 fpsa. Naravno ne bi imao fiksnih 70 fpsa vec bi setali recimo izmedju 70-72, ali to i nije bitno.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  6. NAILS

    NAILS Moderator

    dmr Meni nije bitan tering koji ovdje forsiraju. Ne smeta mi, bitno je da se vide sve sličice, da je FPS sihronizovan sa refresh rateom a tada je slika fluidnija i na 70 i na 40FPS. Sada lokam na 60FPS i imam tering ali ne mnogo da iritira. A na zalost vsync radi na taj naci, ceka citav frejm i imas input lag.

    Neo Bahamut Zero Kolik ovidim oni idu na suprotno od ovoga sto on govori. Idu na smanjenej potrosnje: DFRC probably achieves lower frame-rates by underclocking the GPU

    ..a on govori o konstantnom opterecenjugrafičke.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Heh vidi fakat :D Ovo jos bolje rjesenje da se smanjenjem klokova regulise.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa tebi onda nije ni bitna ova tehnologija ako ti ne smeta tearing :D A ovo sto rade u AMDu je upravo ono sto sam pricao, cilj je dozvoliti grafi tek toliko snage da postigne zeljeni frame rate. Ja sam isao tako sto bih grafu zaposlio necim drugim ali ovo je bolje sa smanjenjem takta.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne smeta meni tering, smeta mi trzanje, a primarni faktor ove tehnologije nije ukidanje teringa vec dobiti bolju fluidnost.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa to dvoje je direktno povezano. Nego koristis li ovaj Adaptive VSync, ima li kakve vajde?
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako je bas direktno povezano onda nas ceka inputlag vsync tehnologije.

    Sto se tice Adaptive VSync, on samo gasi vsync kada FPS pada ispod refresh ratea. Jer vsync trazi vise resursa pa nekada dobijes gori rezultat. Tome sluzi adaptive vsync ali opet, u vecini igara je inputlag nepodlošljiv.
     
  12. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Pozdrav raja.
    Ugledao sam nedavno za 14.99, ovaj nzxt kraken g10 kao neka akcija pa ga uzeo. Pročitao sam da može na 7970, ali ne znam da li će moći na ovu moju Lightning? Iskreno meni toliko i ne treba jer mi i ovako kartica radi odlično, ali eto bilo bi furka probati malo gpu na vodi. Vjerovatno će ići na prodaju jer trenutno na piku nema ništa polovno za clk.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Eto ti odgovora. Plus što mi se po izgledu socketa čini da je namjenjen samo za Asetek AIO sisteme.
     
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    A znam druže ovo isto piše na pakovanju ali ova moja 7970 ima nekakav ogroman backplate + ja msm onaj GPU Reactor. Sad ne znam kako bi funkcionisala kada bi se to skinulo :/
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Isto ce raditi, taj tzv. GPU reactor je samo marketing.
     
  16. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Koliko sam upućen i backplate je tu samo da drži grafičku + neka estetika? Ne utiče na preformanse? Volio bih da me ispravite ako griješim.

    Usput da li znate nekog da prodaje polovan cpu liquid cooler?
     
  17. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Kad ste se vec uhvatili teme oko fluidnosti, jel mi se cini ili igre 1080p @60fps na PS4 idu fluidnije nego na kompu? Nisam igrao al sam vidio par puta i bas mi se ucinilo da ide glatko. Meni na R9 290 far cry 3 pravi nekih 40-50fps i igra nije uopce fluidna, za moj pojam je prilicno lose, ili fulam postavke, vsync nisam probavao, al opet kakva korist od njega ako ne gura 60fpsa? Bio sam u penziji par godina oko tih igara pa sam mozda malo zaostao :D
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Koje postavke u igri koristis.
     
  19. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Sve je na max, 1680x1050, bez AA. ili da probam i sa vsync? Mada sam se nadao vise fpsa, al eto, mozda je do proca, quad 9550 i 4gb rama ddr2..
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Proc i ram su tu ogroman bottleneck.