AMD Radeon R-200

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Aug 21, 2012.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Moguce da je i patch nesto poboljso ali ne toliko. Probo sam instalirati oficijelnu 15.6 betu i katastrofa. Ovi novi driveri prvenstveno poboljsali iskoristivost cpu-a. Prije bila situacija u pcars cpu ne ide preko 65-70% a gpu stoji na 85%, sada je vecinu vremena gpu zakucan na 99% a cpu zna skociti i iznad 90%. Uglavnom sve na ultra AA na ds2x i igra pici non stop 50-60fpsa.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kod mene sad s tim driverima GTAV ide na 70-ak fps. Kad je igra izasla imao sam 40-ak fps, sad je mnogo bolja situacija.

    Windows 10 i WDDM2.0 bi trebali jos popravit stvar. Jos kad bi izasli R9 300 biosi modovani za R9 200 kartice, hijaoooo. :D
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nista ne bi dobio sa 390 BIOS-om na 290 jer su isti cipovi, osim povecanja taktova koje i onako mozes sam da postavis kroz AB/CCC.

    Clock za clock performanse su identicne na 290/290X i 390/390X cak ni 8GB VRAM ne donosi u ovom trenutku nista bolje performanse.

    Ista stvar sa HD79xx vs R9 280/280X i sa R9 285 vs R9 380 koji dijele isti Tonga chip.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije to to, kao prvo R9 390/390X imaju drugacije timinge za memoriju, a drugo Hawaii ima velikih problema kod overclocka memorije uz dizanje napona - a dizanje napona je obavezno za overclock memorije. Kod budjenja iz sleepa ili paljenja monitora dodje do black screen-a, tj. monitor se i ne upali. Ako se ne digne napon a overclocka memorija, dodje do zamrzavanja i to u 2D.

    Najvece sranje na karticama je sto je napon memorije nekako povezan sa naponom GPU-a.
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nije to samo do tajminga vec i do samih memorijskih chipova, vjerovatno 390/390X koristi bolje memory ICs, a i na 512bit sabirnici memorija ne i gra neku ulogu.

    Vjerovatno svaka 290/290X moze dici memu na oko 1500MHz sto je i vise nego dovoljno.

    Ne postoji editor koji ce modovati BIOS sa 390 da radi na 290 jer imaju razlicitu kol. memorija, a tu su i I/O konektori koji moraju biti identicni na obje karte.

    Ja sam jednom flashao BIOS sa 1GB HD4850 Gigabyte na 512MB model (zbog vecih taktova, PCB skoro identican na obje karte) i dobio artefakte na desktopu i freeze, cim preuzme driver dolazi do korupcije.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne moze. Mogu samo one sa Hynix memorijom (i to ne sve), za Samsung nisam siguran. Elpida mozda moze sa preko 100mV overvolta, ali i to mozda. ECC je los na ovim karticama, pa su cesta rusenja zbog nestabilnosti. Nema fps dropa kao sto je to inace slucaj nego cim se predje limit bude crash.
     
  7. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Dok 390 idu na zraku 1250/1750 a na vodi vjerovatno i vise
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ni na jednoj recenziji koju sam citao nisu probili 1200MHz.

    Na overclock.net 390/390X owners cub rijetki benchaju na 1200+ na zraku o gamingu nema ni govora, kakvih 1250MHz to je pipe dream druze.

    Jos Boga pitaj koliko trose overklokane, isti je to chip nije ni revizija u pitanju, sve je to veoma slicno sa 290/290X jedino memorija se bolje kloka vjerovatno zbog kvalitetnijih chipova i tunanog BIOS-a.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije do memorijskih chipova. Isti ti chipovi jos na Kepleru ostvarivali znatno vise taktove. Samo je memorijski kontroler problem. Ali ni to nije promijenjeno nego jedino BIOS.

    Zato kazem 'kad bi izasli R9 300 biosi za R9 200 kartice'...
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    AMD Catalyst 15.7 WHQL Driver http://www.guru3d.com/files-details/amd ... nload.html
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Konacno, nakon pola godine WHQL driveri.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Izgleda ko da su popravili sve do sad sto se igara tice, imam vsr i fps limiter, fps limiter ne spusta klokove kao sto su pricali i ne radi u nekim igrama.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za FPS limiter citam da radi samo u DX10+ igrama.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne radi u Ori and the Blind Forest, a igra je dx11, bolje koristiti limiter od msi ab-a

    EDIT: Ne radi ni u crysis 3

    EDIT2: Evo proradi i u crysis 3 iz drugog pokusaja :)
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Meni su vec sa 15.20 driverima bile dosta bolje performanse, mislim da se to nece nista ni promijenit kad instaliram 15.7.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Bolje su performanse, gledajuci sve igre. Ja sam sa 15.20 imo nenormalno stekanje u watch dogs, sada je to puno bolje tj. slicnije 14.12 a ove nove igre pcars gta5 idu isto ko na 15.20
     
  17. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Sto nemam rezoluciju vecu od 2560x1440? Je li uopste podrzano na 280X, posto ne mogu nigdje da nadjem to :D?
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne moze veca na 280x, kod mene je 2560x1600 al to samo zbog 16:10 monitora.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma sta ce ti veca, tu rezoluciju koristim i ja sa 290, prva sljedeca 3200x1800 previse obori framerate.
     
  20. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Na 16:10 je 3200x2000 koju ja jedino mogu dobiti preko registrija i patcha posto mi je monitor vec 2560x1600 i spojen na dvi-d tako da i nemam VSR ni u jedom AMD CCC od kad se pojavio.