AMD Ryzen 5 & RX 580 konfiguracija sa monitorom do 2.000 KM (2019.)

Discussion in 'Sastavljanje PC konfiguracija i notebook računari' started by iPlay, Jan 17, 2019.

1. iPlay

iPlay Aktivista

Pozdrav ekipa,

dođe vrijeme za novu konfiguraciju, dok će postojeća poslužiti mom 11-godišnjem klincu. Pratio sam, gledao, guglao, čitao vaše komentare i na kraju se pokušao uklopiti u budžet od 2.000 KM sa monitorom.

Računar će prvenstveno služiti za Adobe CC alate (print i web) i povremeno neku igru. Nisam tip koji overklokira sve moguće na maksimalno ili da moram imate neki super zeznuti npr. chipset, procesor i sl. koji nikad neću u maksimali moći iskoristiti. Vidite u potpisu da je trenutno i3 koji vjerovali ili ne gura solidno Ps Il Id i druge alate.

Uglavnom ovo je konfiguracija koju planiram uzeti, pa ako imate neki komentar, prije nego počnem kupovati dijelove, pišite.

• AMD Ryzen 5 2600 (3.90GHz) AM4 (OLX.ba) - 360.00 KM
    • ASROCK B450M-Pro4 (OLX.ba) - 150.00 KM
    • XFX GTS XXX Edition RX580 4GB OC+ (OLX.ba) - 300.00 KM (polovna sa garancijom 2 godine)
    • Kingston HyperX Fury 16GB 3200MHz DDR4 Kit (OLX.ba) - 280.00 KM
    • Kingston SSD M.2 NVMe 240GB A1000 1.500/1.000 MB/s (Imtec.ba) - 128.00 KM
    • Corsair TX550M Series 80+ Gold Modularno (OLX.ba) - 120.00 KM
    • Inter-Tech CXC2 (Plus.ba) - 88.00 KM
    • 29" LG 29WK500 IPS UltraWide FreeSync Display (UE.ba) - 484.00 KM
    Ukupno cca. 1.910 KM.​

HDD WD 2+2TB, Logitec MK520 tastatura i miš MX Master već imam.

EDIT: Navedene komponente su kupljenje i sastavljene. Odlično radi.

Last edited: Feb 11, 2019
  2. hurmash1ca

hurmash1ca Veteran foruma

Ako hljeb jedes od Adobe paketa, pruzi se vise za monitor i batali sve ove sa gaming u nazivu :D Meni je precizna reprezentacija boja izuzetno vazna i na monitor se vrijedi istresti, a grafu mozes upgradeati sa narednom generacijom. Isto tako, 1080p na 29" je katastrofa, pixel k'o grudva :D Za ogromne toolbarove - velika rezolucija je spas. Ako radis dosta DTP-a, onda svakako ultrawide ima smisla, ali sracunaj koliko vise screen estatea dobijes sa 4K... A igre ne moras vrtiti u nativnoj rezoluciji :)

Evo ima ovaj za 520, ako nije otisao...
    https://www.olx.ba/artikal/31446923/dell-monitor-p2415q-4k/

3. mobsterc

mobsterc Komšija

Obzirom da je uw, ppi je jako slican 24" 1080p tako da je daleko od grudve :) i zapravo ti dodje kao da imas 24" monitor i jos jednu trecinu :D
    Tako da zavisi koliko je udaljen od monitora, a naravno sa uhd dobije vise radne povrsine...

4. Piroman

Piroman Komšija

Uzmi što brži RAM, barem 3000MHz:

I obavezno uzmi samo memoriju koja se nalazi u onoj QVL listi na web stranici od matične tako da će sigurno raditi XMP profil tj. na deklarisanoj brzini, a ne da na kraju moraš mijenjati RAM jer umjesto deklarisanih npr 3000MHz završiš na 2133MHz.

Inače konfa odlično balansirana za sve: 1080p gaming i streaming/content creation itd. Sretno.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Last edited: Jan 17, 2019
    iPlay likes this.
  5. iPlay

iPlay Aktivista

Da li uzeti XFX RX580 4G koja je rudarila 1 godinu za cca 300 KM koja ima još 2 godine garancije ili ipak novu Sapphire Nitro+ za 470 KM sa 3 godine garancine.

6. mobsterc

mobsterc Komšija

Gdje nadje tu xfx pored tolikih nitro+
    Za 300 mozes dobiti 8gb nitro garant, bolje se raspitaj...

7. iPlay

iPlay Aktivista

Ono što sam po OLX pogledao nema za 300 KM Sapphire+ 8G verzija. Ova ima još 2 godine garancije u Plusu koliko sam skontao. Nisam pametan...

8. mobsterc

mobsterc Komšija

Naleti svako malo, pitas i ove sto prodaju rigove da izvade jednu kartu. Uglavnom ja bih isao na nitro+

9. iPlay

iPlay Aktivista

U plusu više nam ove SEASONIC S12-BRONZE 620W, ima ova Seasonic SS-520GB, Corsair PSU VS550,80+,550W ili da idem na Thermaltake SMART SE 630W MODULAR.

10. Esh

Esh Administrator Staff Member

Cini mi se da imas i u Didakti / next.ba FSP 700W napajanje za cca. 150 KM. Za graficku bilo bi idealno 8 GB, no imas ovdje i na forumu @VR6 prodaje polovne sa garancijom pa provjeri i tu opciju.

11. iPlay

iPlay Aktivista

Našao sam ovu XFX RX580 4G sa 2 godine garancije u Plusu. Vjerujem da je možda Sapphire Nitro+ bolja, ali me više naginje na garanciju.

Danas dolazi CPU, MBO, RAM i PSU, ostale komponente su spremne.

Last edited: Jan 23, 2019
    Esh likes this.
  12. mobsterc

mobsterc Komšija

Pa i te nitro su iz plusa sa garancijom... :D

13. iPlay

iPlay Aktivista

Ali godinu dana, ovdje je dvije godine u pitanju. Imaš nešto za ponuditi? :D

14. mobsterc

mobsterc Komšija

Imam vegu 56 pulse :D
    pp oko detalja

15. Qler

Qler Veteran foruma

jel i bolje jaci Ryzen 5 ili slabiji Ryzen 7...

16. iPlay

iPlay Aktivista

Ima ponuda za R7 1700x za 400 KM. R5 2600 sam uzeo zbog memorije, 50 KM je jeftiniji i nemam rendanja.

Došla ploča, ram i psu... još CPU i VGA. :D

17. iPlay

iPlay Aktivista

Komponente stigle :D

18. EL NINO CFC

EL NINO CFC Veteran foruma

naravno, biljka neizbjezna za dekoraciju :D

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

19. iPlay

iPlay Aktivista

Biljka je top, ona daje još 2% boosta. LOL :D

Odavno nisam pratio tržište komponenti. Sinoć sam bio blago šokiran kad sam vidio kojom brzinom se instalirao Windows 10. Koristio sam i prije SSD, ali ovi novi... komponenta koja je ostavile najupečatljiviji trag što se tiče performance boosta. Večeras ide instalacija Adobe CC-a, par igara i testiranje.

Da se zahvalim svima na savijetima i pomoći oko odabira dijelova.

Last edited: Jan 24, 2019
  20. hurmash1ca

hurmash1ca Veteran foruma

Sretno bilo i bolje promijenio! :)

iPlay likes this.