AMD Ryzen 5 & RX 580 konfiguracija sa monitorom do 2.000 KM (2019.)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by iPlay, Jan 17, 2019.

  1. iPlay

    iPlay Komšija

    Pozdrav ekipa,

    dođe vrijeme za novu konfiguraciju, dok će postojeća poslužiti mom 11-godišnjem klincu. Pratio sam, gledao, guglao, čitao vaše komentare i na kraju se pokušao uklopiti u budžet od 2.000 KM sa monitorom.

    Računar će prvenstveno služiti za Adobe CC alate (print i web) i povremeno neku igru. Nisam tip koji overklokira sve moguće na maksimalno ili da moram imate neki super zeznuti npr. chipset, procesor i sl. koji nikad neću u maksimali moći iskoristiti. Vidite u potpisu da je trenutno i3 koji vjerovali ili ne gura solidno Ps Il Id i druge alate.

    Uglavnom ovo je konfiguracija koju planiram uzeti, pa ako imate neki komentar, prije nego počnem kupovati dijelove, pišite.

    • AMD Ryzen 5 2600 (3.90GHz) AM4 (OLX.ba) - 360.00 KM
    • ASROCK B450M-Pro4 (OLX.ba) - 150.00 KM
    • XFX GTS XXX Edition RX580 4GB OC+ (OLX.ba) - 300.00 KM (polovna sa garancijom 2 godine)
    • Kingston HyperX Fury 16GB 3200MHz DDR4 Kit (OLX.ba) - 280.00 KM
    • Kingston SSD M.2 NVMe 240GB A1000 1.500/1.000 MB/s (Imtec.ba) - 128.00 KM
    • Corsair TX550M Series 80+ Gold Modularno (OLX.ba) - 120.00 KM
    • Inter-Tech CXC2 (Plus.ba) - 88.00 KM
    • 29" LG 29WK500 IPS UltraWide FreeSync Display (UE.ba) - 484.00 KM
    Ukupno cca. 1.910 KM.​


    HDD WD 2+2TB, Logitec MK520 tastatura i miš MX Master već imam.

    EDIT: Navedene komponente su kupljenje i sastavljene. Odlično radi.
     
    Last edited: Feb 11, 2019
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ako hljeb jedes od Adobe paketa, pruzi se vise za monitor i batali sve ove sa gaming u nazivu :D Meni je precizna reprezentacija boja izuzetno vazna i na monitor se vrijedi istresti, a grafu mozes upgradeati sa narednom generacijom. Isto tako, 1080p na 29" je katastrofa, pixel k'o grudva :D Za ogromne toolbarove - velika rezolucija je spas. Ako radis dosta DTP-a, onda svakako ultrawide ima smisla, ali sracunaj koliko vise screen estatea dobijes sa 4K... A igre ne moras vrtiti u nativnoj rezoluciji :)

    Evo ima ovaj za 520, ako nije otisao...
    https://www.olx.ba/artikal/31446923/dell-monitor-p2415q-4k/
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Obzirom da je uw, ppi je jako slican 24" 1080p tako da je daleko od grudve :) i zapravo ti dodje kao da imas 24" monitor i jos jednu trecinu :D
    Tako da zavisi koliko je udaljen od monitora, a naravno sa uhd dobije vise radne povrsine...
     
  4. Piroman

    Piroman Komšija

    Uzmi što brži RAM, barem 3000MHz:





    I obavezno uzmi samo memoriju koja se nalazi u onoj QVL listi na web stranici od matične tako da će sigurno raditi XMP profil tj. na deklarisanoj brzini, a ne da na kraju moraš mijenjati RAM jer umjesto deklarisanih npr 3000MHz završiš na 2133MHz.

    Inače konfa odlično balansirana za sve: 1080p gaming i streaming/content creation itd. Sretno.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Last edited: Jan 17, 2019
    iPlay likes this.
  5. iPlay

    iPlay Komšija

    Da li uzeti XFX RX580 4G koja je rudarila 1 godinu za cca 300 KM koja ima još 2 godine garancije ili ipak novu Sapphire Nitro+ za 470 KM sa 3 godine garancine.
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Gdje nadje tu xfx pored tolikih nitro+
    Za 300 mozes dobiti 8gb nitro garant, bolje se raspitaj...
     
  7. iPlay

    iPlay Komšija

    Ono što sam po OLX pogledao nema za 300 KM Sapphire+ 8G verzija. Ova ima još 2 godine garancije u Plusu koliko sam skontao. Nisam pametan...
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Naleti svako malo, pitas i ove sto prodaju rigove da izvade jednu kartu. Uglavnom ja bih isao na nitro+
     
  9. iPlay

    iPlay Komšija

    U plusu više nam ove SEASONIC S12-BRONZE 620W, ima ova Seasonic SS-520GB, Corsair PSU VS550,80+,550W ili da idem na Thermaltake SMART SE 630W MODULAR.
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Cini mi se da imas i u Didakti / next.ba FSP 700W napajanje za cca. 150 KM. Za graficku bilo bi idealno 8 GB, no imas ovdje i na forumu @VR6 prodaje polovne sa garancijom pa provjeri i tu opciju.
     
  11. iPlay

    iPlay Komšija

    Našao sam ovu XFX RX580 4G sa 2 godine garancije u Plusu. Vjerujem da je možda Sapphire Nitro+ bolja, ali me više naginje na garanciju.

    Danas dolazi CPU, MBO, RAM i PSU, ostale komponente su spremne.

    [​IMG]
     
    Last edited: Jan 23, 2019
    Esh likes this.
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa i te nitro su iz plusa sa garancijom... :D
     
  13. iPlay

    iPlay Komšija

    Ali godinu dana, ovdje je dvije godine u pitanju. Imaš nešto za ponuditi? :D
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Imam vegu 56 pulse :D
    pp oko detalja
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    jel i bolje jaci Ryzen 5 ili slabiji Ryzen 7...
     
  16. iPlay

    iPlay Komšija

    Ima ponuda za R7 1700x za 400 KM. R5 2600 sam uzeo zbog memorije, 50 KM je jeftiniji i nemam rendanja.

    Došla ploča, ram i psu... još CPU i VGA. :D
     
  17. iPlay

    iPlay Komšija

    Komponente stigle :D

    [​IMG]
     
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    naravno, biljka neizbjezna za dekoraciju :D

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  19. iPlay

    iPlay Komšija

    Biljka je top, ona daje još 2% boosta. LOL :D

    Odavno nisam pratio tržište komponenti. Sinoć sam bio blago šokiran kad sam vidio kojom brzinom se instalirao Windows 10. Koristio sam i prije SSD, ali ovi novi... komponenta koja je ostavile najupečatljiviji trag što se tiče performance boosta. Večeras ide instalacija Adobe CC-a, par igara i testiranje.

    Da se zahvalim svima na savijetima i pomoći oko odabira dijelova.
     
    Last edited: Jan 24, 2019
  20. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Sretno bilo i bolje promijenio! :)
     
    iPlay likes this.