AMD vs INTEL u Q4 i FEAR

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Shenron, Nov 10, 2005.

  1. Shenron

    Shenron Komšija

    DA...poceo sam...al obicno to zavrsi samo AMD je bolji...intel je bolji...

    Pa dajte mi neke dokaze!!!
    O tome pricam... ovdje samo bezveze tipkaju...ja sam dao jedan razlog zasto je AMD bolji...sad vi meni dajte testove da vidim gdje je INTEL bolji... suha prica me ne zanima.
     
  2. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    uzivaj ti lepo u athonu, probaj surfati dok u pozadini ide av chek i onda se zapitaj.
     
  3. postal dude

    postal dude Aktivista

    momak u redu je.
    hahahahahha

    pristavi kafu na prescotu mozda navratim za 10tak min.
     
  4. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    stvarno pretjerujes. za kombinaciju SingleCore A64 + encodiranje, video editovanje(i sl. taskove koji se vrte satima) M$ ti je lijepo dao mogucnost promjene Prioriteta svakog procesa - pa izvoli.
    i malo da zacinim nedavnim testovima pri gore spomenutim taskovima::

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  5. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    meni osobno malo znache ovakve slike, ali po ovoj vidim da nema razlike u performansama kod ovih pocesora. Ako ovakvih dokaza treba onda nema problema :lol:

    [​IMG]
     
  6. iskusni

    iskusni Komšija

    to je zato što nijedna grafulja na kojoj je testirano nema dovoljno snage da izgura preko 30 FPS-ova u toj igri

    pogledaj ako ima gdje na 800x600 sa tim procesorima pa da vidiš onda razlike
     
  7. Shenron

    Shenron Komšija

    Video encodiranje...i te stvari...radim po nocii ...jer imam spor proc pa treba dosta sati da se DVD prebaci u xvid...a i inace da imam brz proc... mislim da ne bi nish drugo radio na kompu kad radim sa videom.
    Ali, ako mi se neda cekat navecer, pa stavim da mi po danu kodira u xvid, onda ne osjetim neka znatna usporednja pri istodobnom surfanju i kodiranju... sve je stvar u tome kako si podesio svoj sistem...
     
  8. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    1) ovakvi pokusaji dokazivanja NICEGA uzaludni su.
    na 1600x1200 NIKAD nece razlike u procesorima doci do izrazaja iz prostog razloga sto na toj rez. usko grlo predstavlja grafulja a proc.(koji god bio) ZJAPI.

    2) ne, Prescotti ne crkavaju s box kulerima(niko to nije ni rekao) ALI na koliko se rpm oni vrte ??? naivan si ako mislis da su SVI P4 BOX kuleri jednakih specifikacija!
    da bi se boxirani vrtio na (kod nekih modela) defaultnih 2500rpm, temp u kucistu mora biti manja od 30°C a s tolikom disipacijom Prescott jezgre cak i u idle-u, to obicno nije lako postici. obicno imam posla s 3.0, 3.2 modelima i vecinom se temp krece od 45 do 70 (najcesce 50-60).
     
  9. iskusni

    iskusni Komšija

    kod preskota brzina vrtnje coolera zavisi od opterećenja procesora. moj se vrti na 2300 kada nije gotovo nikako opterećen ali kada radim kodiranje videa igranje neke igre i sl. duže vremena onda se brzina vrtnje penje i do 4000 rpm!!!
     
  10. Esh

    Esh HWB

    s ovakvim diskusijama covjek se upita sta bi bilo da na trziste udje jos jedan konkurentan proizvodjac :D
     
  11. [tota]

    [tota] Aktivista

    Ako postoje pravi sh!t...
    Ovako samo da se zna... AMD je bolji u igrama to je činjenica ;)
    Ali Intel ipak ima prednost u obradi videa OK
    To je bar bio slucaj kod single core procesora,
    a sad sranje sto je Intel napravio sa novom pekarom
    ili dual coreom to je nesto drugo...
    E sad koliko je nekome bitno sto ce mu igra biti brza za 5 fps-ova
    (nekada bude vise :D)
    Najbolje da se ovakve teme ne pokrecu osim ako ima bas nesto drasticno ;)
    Imamo stranice poput xbitlabs,bit-techa... (samo "nevjernog"toma ne spominjete)
    Svi ozemo procitati testove i gotovo...
    OT* I da sta je sa tobom postal dude, uzmes speeda pa dođes ovdje i pises
    Neko ne smije nesto napisati ti odmah flame i bash :p
    Neka malo moderatori pogledaju cešće ;)
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    i ja bih tebi skrenuo paznju Tota - nemoj pritiskati enter nakon svake recenice, pisi do kraja reda. fakat ruzno izgleda. pa nije jebiga poezija u pitanju nego forum. a ja se satrah od brisanja postova doticnom klincu, ali izgleda ne pomaze, tako da ce moram spomenuti da administrator malo obrati paznju i posalje mu pravila upotrebe.
     
  13. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    upravo. i kom ce to "creativcu" bili lagodno raditi na, u trenucima, tako bucnoj masini, pitam se ja. koliko god taj prescott bio brzi u takvim poslovima.
    problem je sto se obicno hvataju (samo) za brzinu prescotta, zanemarujuci sve sto dolazi "u paketu" (atomski reaktor, usisivac i sl. :D ).znam, malo karikiram, ali nije daleko od istine.
     
  14. ming

    ming Veteran foruma

    I svi koji posjeduju P4 proc nek ugase u BIOSU thermal throtling pa da vidi kad nema praznih instrukcija kako temp skace na 80°.

    Thermal Throtling je fora da proc svaka dva tri takta salje jedan prazan takt da ne dodje do pregrijavanja.

    Usput TOTA ja mislio ti nam napisao neku poeziju :mrgreen:
     
  15. iskusni

    iskusni Komšija

    kada isključim thermal throtling temp se penje do 65C
     
  16. monK

    monK Komšija

    mislim da se ovo odnosi na novije LGA procesore Iskusni
     
  17. [tota]

    [tota] Aktivista

    Ma eto necu vise, ja mislio ovako ljepse, ok!!! :)
    Neka neka kad vam dođem sa poezijom vidite ce te :p (Nevjerujem da ce se to dogoditi u blizoj buducnosti :D
    Čini se da ja najvise stavljam smileya :p po postu moracu se i toga odviknuti, smeta li vam i to :D
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  19. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Ja imam AMD 3000+ @ 2160MHz, i radim ripovanje DVD-a, DVD ripuje za neka 2h. Drzi nekih 30fps konstantno. Winchester je bio jako spor u prosjeku oko 18fps-ova je drzao pri encodiranju. ionako ripujem DVd preko noci, ostavim AutoGordian Knot, stavim mu zadatke 8film, dvaili tri) ukljucim da se ugasi nakon sto odradiposao i to je to. Necu sjediti kraj racunara dok to radi, tako da mi je svejedno.

    Intel i grijanje... treba napomenuti jednu stvar da Intel ima jednu zastitu od pregojavanja a to je Termal Throtling... pozivam svekojivjeruju da Intel ne moze izgorjeti pri vecim temperaturama nek iskljuce ovo i nek onda clockaju i puste da proc radi na visokim temp. Naime termal throtling je (uprošteno rečeno) slanje šupljak podataka svakih nekoliko clockova, time se daje vremena proci da se malo hladne - ne moram naglašavati kako ovo obara performanse.

    Tako toplota nije problem sama po sebi već što uzrokuje drge dvije stvari: na snagu stupa thermal trotling (i obara performanse proce), druga stvar je bučnost hladnjaka (pogotovo ako je box) senzori ploce tjeraju hladnjak da se vrti na nekih 4500 - 5000RPM.... ne cini li se ovo "malo" prebrzo i prebucno.

    No ima jedna korist od ovoga, rahatluk nakon gasenja ovakve masine.. u glavi osjetite da nesto odilazi, neka lahkoca, trnci i zujanje vam polako izlaze iz glave... merak pravi.... nema pare koja to moze zamjeniti ;)

    Intel GO GO GO!!!!
     
  20. kamikaza

    kamikaza Aktivista