AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Decerto

    Decerto Komšija

    Ja ne kontam kako 5600x,koji je 6 core 12 thread procesor,unisti 10900k u svim ovim testovima sto u pokazali,pa i u ovim koji koriste sve jezgre i threadove (npr csgo benchmark u kojem je intel drzao prvo mjesto oduvijek).

    5600X : 6 core 12 thread
    10900K : 10 core 20 thread


    [​IMG]

    sta ???? kako ????
     
  2. Neso

    Neso Komšija

    Ovdje u USA Microcentru ih ima na stanju.
     
  3. Decerto

    Decerto Komšija

    jest al opet jezgra u tom ccxu nece imat odvojen L3 cache zbog cega je i pomagao brzi ram i latencija. Sa jednim ogromnim l3 cacheom koji dijele sve jezgre unutar jednog ccxa su navodno rijesili taj problem. Naravno,brzi ram ce uvijek dati bolje performanse,ne onda pravili ddr5 ili gurali ddr4 na preko 4 ghz.
     
  4. Decerto

    Decerto Komšija

    poceli vec skalperi po ebayu prodavat 5600x po 500$ :p
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i sta kazu neki...ne vjeruju AMDu...treba sacekati testove :D:D:D
     
    Stevie_Ray likes this.
  6. Neso

    Neso Komšija

    Dobra im je arhitektura ovaj put dramica. Dr. Lisa Su je sastavila tim inzinjera, svaka joj cast.

     
  7. Esh

    Esh HWB

  8. iPlay

    iPlay Komšija

    Pregledao sam nekoliko Review's; NexusGamers, LTT, Igor's Lab, JayzTwoCents i Hardware Canucks.
    Ko ne radi rendere i sl., Ryzen 5600X je best buy definitivno, dok ne izađe 5600 (non X).

    ).


    I ovo je interesantno, 5.8 GHz overclock.

     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Aha, kako ih naručiti preko Pesoto ako su svi modeli "unavailable online"?
     
  10. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ne mozes jos :)

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  11. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Za gaming i general PC usage ispade 5600 best buy :)
     
    Decerto and Stevie_Ray like this.
  12. Decerto

    Decerto Komšija

    I za gaming,streaming i sve ostalo. Ja jos uvijek ne mogu vjerovat kakav je to IPC kad procesor sa 6 jezgri ima bolji multithreading skor nego procesor sa 10 jezgri. I to ne bilo kakav procesor,nego 10900k.
     
  13. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Robert Hallock - https://twitter.com/Thracks/status/1324561815104356352



    Alright, I'm back. It's time to do some PSAs.

    1) Ryzen 5000 Series doesn't need a power plan. Don't expect to see one.

    2) Yes, it can clock to DDR4-4000 1:1 if you have a good sample. Upcoming AGESA work will make this easier.

    3) But you CAN tweak Ryzen perf vs. power with the Win10 Power & Sleep sider AFTER you install the chipset driver.

    4) Is the memory controller the same? YES.

    5) Do you need a new AGESA for pre-5000 Series CPUs? No. Not really. Stay on the BIOS you have.

    6) But ROBERT what about the VOLTS and the CELSIUSES. WHAT IS NORMAL?!?!!?! ROB HELP. See below.

    7) What is the best memory to buy? TOUGH QUESTION. See:

    8) I see this a lot: "precision boost is automatic overclocking." No. False. Wrong. Precision Boost is our boost technology. Every processor has a boost technology. But ours is unique in that X THREADS do not equal Y CLOCKS. Why? Because that is SLOW.

    9) But Robert, where is undervolting? Answer: IT'S GONE. j/k. Temporarily gone for 5000 series. It'll be back in an upcoming AGESA with new functionality. ;) It's gonna be HYPE. Y'aint never seen undervolting quite like this.
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Sve je super ali niko ne prica da su digli cijenu, kod nas na olx je 650KM.
     
  15. Decerto

    Decerto Komšija

    Koliko sam vidio po recenzijama,niko im ne zamjeri. Imaju bolji produkt nego intel, bolji single core, DOSTA bolji multicore,da ne spominjemo gen4 pcie i sve ostale karafeke. Zasto bi prodavali jeftinije ili na jednakoj cijeni kao intel kad intel ima inferiorniji procesor,barem za sad. Da su strane obrnute,da AMD jos uvijek gura smece kao FX,imao bi intelove 8 core procesore kao HIGH END segment po 1000$.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    R5 3600X je jeftiniji cca 250KM atm, a sporiji cca 15%, znaci nidje veze cijena vs 3k serije za isti br threadova.
     
  17. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Dobra cijena ja sebi našao za iste pare jedan pa kad dodje

    [​IMG]
     
  18. vutra

    vutra Komšija

  19. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Kako nigdje veze, pa nemoraš novu ploču uzimati za ovo proceve znači u plusu si a ne na gubitku.
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ne pamtim kad sam vidio ovakvo svršavanje na neki komad hardvera :) :)