Atlantic ("elektro grijanje")

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Oct 14, 2009.

  1. syss

    syss Veteran foruma

    uspije održavati zbog brzine zagrijavanja i reakcije termostata na vanjske utjecaje.

    ma sad imamo neke prinove u kući pa za zimu još ne znam... inače su ispod 100€ (mislim da je oko 600-650kn do sada), ali opet je teško procijeniti koliko se realno troši zbog ovih polugodišnjih obračuna, pa onda zbroja razlike između stvarno utrošene i prosjeka tih 6 mjeseci.

    ti pričaš o jednoj grijalici od 1.5kw, a ja doma imam potrošača skoro 15kw tako da ono :roll:

    na točkove idu te plac verzije zato što konvektor ima određenu (minimalnu) visinu od tla da bi najefikasnije radio.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Hm, pa dobro.. mozes imat i 50kw, kontao sam da mozes uporedit ljetne i zimske račune pa da se na taj nacin nekako dodje do potrosnje grijalica koje koristis jer racunam da u zimskom periodu dodas samo grijalice kao nove potrosace.

    Doduse, obracun struje siguro nije isti kod vas i kod nas tako da i to nije mjerodavno.

    Da, konvertori nisu namjenjeni za vozikanje al mislim da se moze nesto iskomibinovat da fino izgleda, da je efikasno i mobilno. Ne kazem da stoji na sred sobe vec da se moze "prevuc" sa jednog zida sobe do drugog zida.
     
  3. Loki

    Loki Komšija

    U Sarajevu su Vaillant od 2kW 190KM. Pa to je prihvatljivo ako dobro grije, ja sam mislio da je duplo skuplje.
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    ne mogu usporediti zbog dugog obračunskog razdoblja, zbog razlike cijene struje i zbog novopridošlih potrošača.

    mislim gle ako moraš ići na struju, nemaš šta misliti o razlici računa... plati ili se smrzni :D
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Aha, situacija se konstatntno mjenja pa je tesko pofatati te "varijacije" :D

    Stvar je da sam cuo da je ova stvar jako dobra. Iamm postojece gradsko centralno grijanje al kako pricaju, varijanta konvektora izadje duplo jeftinije pa onda nebi bilo lose odjavit centralno i preletit na te grijalice.
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    cekaj, zar je toliko tesko zapisati stanje brojila na pocetku i na kraju mjeseca, i vidjeti koliko je kWh potroseno? posto se uredaji sami pale-gase zavisno od temp, tesko je zakljuciti koliko u prosjeku rade sati, tako da je tesko zakljuciti koliko te grijalice same trose.... ono na sto treba paziti kod svih kucanskih aparata je ta deklarisana snaga. na mom LG-ovom usisivacu pise da je 1500W, ali on vise grije, nego sto usisava..... kao kod napojnih, postoje gubitci, koji znaju biti poprilicno veliki....
     
  7. Tyger

    Tyger Aktivista

    Ako već želite tačno da znate koliko troši neki uređaj kupite mjerač potrošnje koji se ušteka na utičnicu na koju se onda ušteka određeni "potrošač" primjer:
    http://www.conrad.ba/product_info.php/products_id/6632
    Nije skup iako ima nekih dosta komplikovanih koji su znatno skuplji ali i dosta precizniji koje sam takoder vidio na istom site-u.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Taj mjerac je jedna od bolji stvari sto se tice potrosnje "nekih" uredjaja pa da budes siguran koliko te to kosta. Kod grijalica je malo drugaciji problem kao sto kolinsb, rece, jer ne rade stalno, termostat regulise po potrebi. Ako otvoris balkonska vrata a vani -15, sigurno se nece gasiti ama bas nikako. Ako je sve zatvoreno, narodski receno kisika nema, onda ce potrosnja biti minimalna jer se nece nigdje gubit toplotna eneregija.
     
  9. Tyger

    Tyger Aktivista

    Ovaj uređaj ima mogućnost snimanja potrošnje za maximalno 99 dana što je po meni sasvim dovoljno da ustanoviš koliko u prosjeku potrošiš za mjesec dana odnosno može čak i jedno tromjesečje potrošnje snimiti.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Stavr je samo u onome, ako skontas da grijalica ipak vise trosi nego sto placas centralno grijanje, odna si bacio 250KM :D

    Hocu rec, nece bas pomoc u odabiru da li kupit grijalice ili ne.
     
  11. artemis

    artemis Komšija

    Grijanje na struju te uvijek dodje poskupo, znamo da nije jeftina... Kod mene se recimo cesto pali klima, ako je temperatura oko nule a grijanje ne radi, jer najbrze zagrije prostoriju, ali se brzo i ishladi... Imam i tu atlantic, i tesko je reci koliko te izadje. Obicno se pali kad je grijanje slabo ili se "pokvari", a sad da znam koliko dugo je bila mjesecno upaljena, pojma nemam. Ali ne ide ispod +50KM na racunu za struju u zimskim mjesecima. Posto se kod mene radi o vecem stanu, trebale bi 4 atlantic grijalice i jos barem jedna za kupatilo, ovo nase zenicko grijanje kad radi najbolje ugrije, i tad se na struju i ne isplati grijati.

    Uglavnom, u manjim stanovima, prostorijama se i isplati, ali kao sto syss rece i to te dodje plati ili hodaj sa tri deke na sebi, mrzni se:D
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    U ponedjeljak ce prijatelj uzet jednu ili tri pa cu od njega vidit kak oide iz prve ruke.
     
  13. wizard

    wizard Aktivista

    Gledam jućer u Rob..u (ne bih da reklamiram) akciju zidnih grijalica. Košta 49,00KM a pošto si iz Zenice, otiđi i vidi kakve su. Jedan moj poznanik koji radi u školi koristi takvu i jako je zadovoljan. Nekošta te ništa da odeš i vidiš!!!
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Gdelat cu da odem u ponedjeljak da vidim sta imaju.
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    @artemis... naravno da je i meni klima prva opcija pošto u grijanju troši 1.5kw, a grijalica 2.5kw i nju koristim kada vani nisu jako niske temperature.
     
  16. Tyger

    Tyger Aktivista

    Da se i ja ponovo javim, naime dobio sam jednu ovu grijalicu na poklon, malo je starija ali je ekstra. Jedina razlika je sto je ova neka mobilna verzija(bila je bez tockica i nogica pa sam to prepravio). Uglavnom pozitivno sam iznenaden i prezadovoljan sa ovom. Za 3-4 min zagrjie prostoriju sa 13-14 stepeni na nekih 19-20, velicina prostorije nije bas velika ali je veoma visok plafon(nekih 3-3,5 metra) tako da to dode otprilike kao neka prostorija od 25-30m kvadratnih.

    Markai model: Fakir - Turbo(nikad cuo)
    Snaga: 1250-2000 KW (deklarisana)
    Ima ugraden ventilator tako da ljeti moze hladiti a zimi dodatno raspuhuje tako da efikasnije zagrijava prostor.
    Ako bude potrebe postavit cu slike pa sami pogledajte.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Javi se ti nama sa racunom pa nam se onda pohvali.

    Salu na stranu ali.. to je mislim i najveca caka elektro-grijanja.. ta potrosnja. Nadam se da ne vuce puno. Inace danas sam cuo koliki je stigao racun ovom liku sto je uzeo ovo Atlantic i nisam nikako zadovoljan. Znaci usporeda racuna koji je stigao i racuna koje je dosada stizao. Da ne bude nagadjanje sacekat cu jos malo da vidim dal je zaosta promasaj ili ipak dobra investicija.
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    @tyger... ma to ti je ta mobilna sa ventilatorom, imam je na tavanu... vjeruj mi da je to qrac od ovce u odnosu na pošteni konvektor.
     
  19. wizard

    wizard Aktivista

    Konverteri su dobri ali i znatno skuplji za razliku od običnih klima. LG je izdao još neki dodatak na konvertere koji može da grije i do -21 stepen Celzijusa. Nije loša stvar ko koristi klimu za grijenja preko cijele sezone, ali za naše podnevlje je to još uvijek malo preskupo!!!
     
  20. wragg

    wragg Aktivista

    Kakve sada veze konverteri imaju sa pricom o konvektorima?